Termometr bezdotykowy – ranking 2024

Jak wybrać najlepszy termometr bezdotykowy? Ranking 2024 pomoże ci podjąć decyzję i kupić najlepsze urządzenie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na które cechy w szczególności powinieneś zwrócić uwagę
Ida Grabska
termometr bezdotykowy ranking

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Chcesz kupić dobrej jakości termometr bezdotykowy? Ranking 2024 ułatwi ci dokonanie właściwego wyboru. Wyróżniliśmy w nim pięć modeli najlepszych producentów. Z części poradnikowej dowiesz się, które parametry urządzenia trzeba przeanalizować, żeby wybrać solidny i precyzyjny termometr. Poznasz też bliżej najpopularniejszych producentów sprzętu medycznego i pomiarowego. Na samym końcu tekstu znajdziesz najczęściej zadawane pytania dotyczące termometrów i nasze odpowiedzi. 

Termometr bezdotykowy – jak wybieraliśmy?

Wybierając najlepszy termometr bezdotykowy, musieliśmy dokładnie przeanalizować parametry różnych modeli dostępnych na rynku. Po pandemii, podczas której masowo wykorzystywano te urządzenia, na rynku pojawiło się wiele nowych pozycji, a producenci prześcigali się w stałym ulepszaniu swoich narzędzi pomiarowych. Zapoznaj się z kryteriami, które wzięliśmy pod uwagę, typując pięć najlepszych na rynku urządzeń:

  • Jaka jest dokładność pomiaru? 
  • Czy umożliwia łączność Wi-Fi z dedykowaną aplikacją?
  • Czy termometr wyposażony został w czytelny wyświetlacz?
  • Jaki rodzaj czujników zamontowano w danym modelu?
  • Jaki jest czas odczytu wyniku pomiarowego?
  • Ile wyników można zapisać w pamięci urządzenia?
  • Czy jest opcja mierzenia temperatury innych przedmiotów?
  • Czy wyposażono termometr w czujnik zbliżeniowy?
  • Jaki jest stosunek ceny do jakości? 
  • Czy urządzenie posiada atesty?

W naszym zestawieniu znajdziesz modele termometrów z różnych przedziałów cenowych. Różnią się między sobą między innymi szybkością odczytu pomiaru czy rodzajem wyświetlacza, ale wszystkie wybrane przez nas produkty to urządzenia najwyższej klasy w swoim przedziale cenowym. 

Czy termometr bezdotykowy jest przydatny?

Podczas niedawnej pandemii okazało się, że termometry bezdotykowe to nieocenione narzędzia pracy. Popularność zyskały dzięki temu, że nie wymagają do pomiaru kontaktu ze skórą pacjenta, chociaż niektóre modele oferują i taką możliwość. Gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? To zależy od modelu, najczęściej będzie to centralny punkt na czole.

Świat idzie naprzód, już dawno wycofano z użytku szkodliwe dla zdrowia, ale bardzo precyzyjne termometry rtęciowe, teraz natomiast odchodzą w niepamięć elektroniczne urządzenia pod pachę. Są one mniej higieniczne, a pomiar zazwyczaj trwa dużo dłużej niż bezdotykowym. 

Termometry bezdotykowe są bardzo poręczne, idealnie leżą w dłoni i są proste w użyciu, dlatego cieszą się uznaniem zarówno lekarzy, pacjentów, jak i zwykłych użytkowników. Jak widzisz tego typu urządzenia mają wiele zalet i przydają się nawet do użytku w domu, szczególnie w kontakcie z małymi dziećmi. Badanie trwa kilka sekund, a nie minut, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych urządzeń pod pachę, a czynność ta nie będzie wymagała utrzymania w bezruchu swojej pociechy przez długi czas.

Jak działa termometr bezdotykowy?

Jak już wiesz, termometr bezdotykowy nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby poddawanej pomiarowi. Gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Wystarczy zbliżyć urządzenie na około 2,5 centymetra od centralnego miejsca na czole pacjenta i nacisnąć przycisk. 

Pomiar jest bardzo szybki, a wynik otrzymujesz już po kilku sekundach. Niektórzy poddają w wątpliwość precyzję kontroli temperatury termometrami bezdotykowymi, jednak badania temu zaprzeczają. Według producentów odchylenie wyniku od prawidłowego może wynosić od 0,2 do 2 procent, jednak testy wykazały, że termometry zazwyczaj mierzą temperaturę z dokładnością co do 0,1 stopnia Celsjusza.

Łączność Wi-Fi i pamięć pomiarów

Czy potrzebna ci łączność Wi-Fi w termometrze bezdotykowym? Ułatwia to z pewnością życie lekarzom i pielęgniarkom, ponieważ umożliwia dostęp do dedykowanej dla urządzenia aplikacji i zapisywania w niej pomiarów oraz notatek. Pamięć pomiarów jest nieoceniona szczególnie jeśli pracujesz w placówce medycznej i musisz zmierzyć temperaturę kilku osobom pod rząd.

W domu także może ci się przydać ta funkcja do porównania swojego stanu zdrowia. Jeśli zapomniałeś, jaką miałeś rano temperaturę, to w prosty sposób możesz to sprawdzić za pomocą pamięci pomiarów. Modele, w których możliwe jest zapisanie pomiarów, najczęściej oferują miejsce na dziewięć pozycji.

Jaki zastosowano wyświetlacz?

Czytelny i przejrzysty wyświetlacz ułatwia posługiwanie się termometrem bezdotykowym. Niektóre modele wyposażone są w kolorowe ekrany LCD i system informowania o zbyt wysokiej temperaturze za pomocą programowalnych według wieku ikonek w trzech kolorach. Czasem możesz trafić na modele wyposażone w elektroniczne ekrany, ale najlepszą opcją jest wyświetlacz LCD i dodatkowo możliwość połączenia z aplikacją za pomocą Wi-Fi. 

Jakość wykonania

Im lepsze materiały zostały użyte w produkcji urządzenia, tym ono będzie trwalsze i przez dłuższy czas będzie pełniło swoją funkcję. Najlepsze modele są wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które chroni w skuteczny sposób delikatne elementy konstrukcji. Zazwyczaj unika się używania szklanych części, jak to miało miejsce w przypadku starych urządzeń pomiarowych. Możesz czasem spotkać się z obudowami aluminiowymi, jednak nie jest to aż tak popularne rozwiązanie.

Beurer FT 100 – wybór redakcji

Wybór redakcji padł na bardzo dobrze wykonane urządzenie marki Beurer. Jest to bezdotykowy termometr wyposażony w niebieski wyświetlacz LCD ułatwiający odczyt pomiaru i poruszanie się po menu urządzenia. Odległość pomiarowa w przypadku tego modelu wynosi od 4 do 6 centymetrów. Mierzy temperaturę otoczenia, dowolnych przedmiotów i oczywiście ludzkiego ciała. Dzięki pojemnej pamięci możesz zachować aż do 60 wyników pomiarowych. 

Urządzenie wyposażono w czujnik odległości, co znacznie poprawia komfort użytkowania tego przyrządu. Model FT 100 jest wodoszczelny, a producent objął go trzyletnią gwarancją. Bardzo dobrze to świadczy o przekonaniu firmy co do trwałości produktów. Zwiększa się przez to zaufanie stałych i nowych użytkowników. Beurer FT 100 to jedno z lepszych urządzeń pomiarowych na rynku. Za zestaw zawierający przyrząd do mierzenia temperatury, etui i dwie baterie musisz zapłacić około 200 złotych. 

Medisana FTN 76120 – najlepszy stosunek jakości do ceny

Medisana to szanowany niemiecki producent od wielu lat specjalizujący się w dystrybucji sprzętu medycznego przeznaczonego do zastosowań domowych, ale nie tylko. Model FTN 76120 to bardzo udany model charakteryzujący się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Cechuje go także wysoka precyzja wykonania, łatwość obsługi. Dodatkowo tym przyrządem zmierzysz też temperaturę posiłku, kąpieli dla dziecka czy dowolnego przedmiotu. 

W przypadku tego modelu producent oferuje aż 36 miesięcy gwarancji, co daje pewność wysokiej jakości wykonania i trwałości przyrządu. W tym modelu masz możliwość zapisania do maksymalnie 30 pomiarów, dzięki czemu żaden ci już nie umknie i z łatwością będziesz mógł kontrolować przebieg swojej choroby. W zestawie, poza termometrem, otrzymujesz także komplet baterii, kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi w cenie około 185 złotych. To jeden z tańszych modeli tej klasy.

Medisana FTN 76120
FTN 76120
Zalety
  • Wygodny i prosty w użyciu – idealny dla całej rodziny.
  • Dokładny i szybki pomiar temperatury bezkontaktowo z odległości do 5 cm.
  • Przyjazny dla użytkownika – wyposażony w duży wyświetlacz i podświetlenie tła.
  • Funkcja pamięci, umożliwiająca śledzenie historii pomiarów.
Wady
  • Jakość pomiaru może być nieprecyzyjna z powodu niedokładnego ustawienia czujnika.
  • Może być trudne w obsłudze dla osób starszych lub z ograniczeniami wzroku z powodu małych liter na wyświetlaczu.

Medisana FTN 76120 to bezdotykowy termometr do pomiaru temperatury ciała. Szybki i precyzyjny pomiar, z możliwością zapisywania wyników. Idealny do użytku domowego i medycznego.

Withings Thermo – gdy budżet nie ma znaczenia

Withings Thermo to jeden z najlepszych dostępnych na rynku termometrów bezdotykowych. Kosztuje około 400 złotych i oczywiście ma wszystkie funkcje modeli tańszych, jak na przykład alarm gorączki, czujnik zbliżeniowy czy sygnały dźwiękowe. Dodatkowo przygotowano wygodną aplikację do obsługi tego urządzenia, z którą możesz połączyć się za pośrednictwem łączności Wi-Fi. 

Umożliwia ona też prowadzenie dziennika zdrowia. Masz możliwość zapisu pomiaru temperatury, ale też przypomnień i notatek, a także nazw przyjmowanych leków. W modelu tym zastosowano technologię czujników HotSpotSensor, która pozwala dokonywać pomiaru z wykorzystaniem aż 16 czujników na podczerwień. Takie rozwiązanie gwarantuje szybkość odczytu na poziomie kilku sekund i dokładność do 0,1 procent. W urządzeniu można stworzyć profile dla maksymalnie 8 osób i dla każdej z nich prowadzić dziennik w aplikacji. 

Withings Thermo (SCT01-All-Inter)
Zalety
  • Bezdotykowy pomiar temperatury – szybki i wygodny.
  • Wysoka dokładność pomiaru – wynik z dokładnością do 0,1°C.
  • Łatwe i intuicyjne korzystanie – prosty w obsłudze interfejs.
  • Pamięć wyników – urządzenie przechowuje do 32 ostatnie pomiary.
Wady
  • Nie mierzy ciśnienia krwi.
  • Wymaga aplikacji mobilnej do użycia.

Withings Thermo (SCT01-All-Inter) to bezdotykowy termometr, który mierzy temperaturę za pomocą technologii podczerwieni. Dzięki synchronizacji z aplikacją mobilną, umożliwia dokładne śledzenie historii pomiarów i udostępnianie ich lekarzom.

Tecnimed Visiofocus – pomiar w jedną sekundę

Visiofocus przeznaczony jest zarówno do użytku prywatnego, jak i przez lekarza. Może wyświetlać temperaturę bezpośrednio na tafli wody, czole pacjenta czy badanym przedmiocie, ale wyposażono to urządzenie także w tradycyjny wyświetlacz LCD. W pamięci można zapisać do 9 pomiarów, ale wskazuje jedynie temperatury z przedziału od 1 do 55 stopni Celsjusza. Urządzenie ma trwałość dziesięciu tysięcy pomiarów lub trzech lat. Termometr jest bardzo łatwy w obsłudze, pomiar temperatury ciała można wykonać za pomocą jednego przycisku, kolejny służy do pomiaru temperatury różnych przedmiotów. Na uznanie w tym przypadku zasługuje technika wykonywania pomiarów, których wyniki pojawiają się po zaledwie jednej sekundzie. W trakcie mierzenia przyrząd dokonuje 125 pomniejszych odczytów, poddawane są analizie z uwzględnieniem temperatury otoczenia, a wynik pojawia się na czole badanej osoby lub klasycznie na wyświetlaczu.

Tecnimed Visiofocus 06400
Zalety
  • Zdalne pomiarowanie temperatury bez konieczności kontaktu z ciałem pacjenta.
  • Szybkość pomiarów – wynik pojawia się na wyświetlaczu w ciągu 1 sekundy.
  • Możliwość pomiaru temperatury otoczenia oraz przedmiotów, dzięki trybowi zmiennemu.
  • Duży i czytelny wyświetlacz, umożliwiający łatwe odczytywanie wyniku.
Wady
  • Może być drogi w porównaniu do innych termometrów.
  • Może wymagać nieco więcej czasu na nauczenie się jego obsługi.

Tecnimed Visiofocus 06400 to innowacyjny termometr bezdotykowy, który precyzyjnie mierzy temperaturę ciała za pomocą technologii podczerwieni. Jego ergonomiczna konstrukcja i czytelny wyświetlacz sprawiają, że jest łatwy i wygodny w użyciu.

Braun BNT400 Black – prosty i elegancki

Termometr bezdotykowy Braun to proste urządzenie, które umożliwia zapisanie w pamięci zaledwie jednego historycznego pomiaru. Odległość termometru od czoła ma kluczowe znaczenie dla poprawnego odczytu, dlatego przyrząd ten został wyposażony w czujnik odległości, umożliwiający ustawienie odległości z perfekcyjną dokładnością. Termometr umożliwia pomiar z wykorzystaniem technologii bezdotykowej oraz dotykowej w zależności od aktualnych preferencji. 

Co godne uznania, ten budżetowy model ma funkcję Age Precision, system przekazujący interpretację wyników za pomocą kolorów, ale robi to z uwzględnieniem wieku pacjenta, ponieważ od twojego wieku zależy, czy wskazana wartość jest czymś normalnym, czy anomalią. BNT400 Black oferuje pracę z włączonymi dźwiękami oraz w trybie cichym, przydatne gdy nie chcesz zbudzić dziecka podczas kontroli.

BRAUN BNT400 BLACK
Zalety
  • Szybki i precyzyjny pomiar temperatury.
  • Wygodny w użyciu dzięki dużej i czytelnej wyświetlaczowi LCD.
  • Możliwość zapisania ostatniego wyniku pomiaru.
  • Automatyczne wyłączanie po 60 sekundach, co pozwala na oszczędność baterii.
Wady
  • Jeden z minusów produktu BRAUN BNT400 BLACK to wysoka cena w porównaniu do innych termometrów.
  • Drugi minus to stosunkowo duże rozmiary, co może utrudnić jego przechowywanie w mniejszych pomieszczeniach.

BRAUN BNT400 BLACK to termometr bezdotykowy, umożliwiający precyzyjny pomiar temperatury ciała i przedmiotów. Posiada podświetlany wyświetlacz i funkcję pamięci dla ostatnich 9 pomiarów.

Najlepsze marki termometrów bezdotykowych

NIkogo nie trzeba przekonywać, że podczas zakupu każdego przedmiotu warto kierować się jego marką.

Braun to dystrybutor jednego z wytypowanych przez nasz przyrządów. Wybór konkretnego modelu i marki nie był przypadkowy. Konkretny model to bardzo dobre i solidne urządzenie. Braun specjalizuje się w sprzedaży zaawansowanego sprzętu dla branży beauty. 

Tecnimed to firma zajmująca się dostarczaniem sprzętu medycznego najwyższej klasy. Dysponuje własnym zespołem badawczym, który stale dąży do wprowadzania nowych technologii. Produkty tej marki charakteryzują się dbałością o szczegóły i precyzją wykonania.

Withings to kolejna bardzo dobra marka, tym razem francuska, która zajmuje się dostarczaniem rozwiązań dla szpitali i osób prywatnych. Marka znana jest z wprowadzania innowacji w zakresie działań bezprzewodowych, jak na przykład waga z Wi-Fi czy wyżej wspomniany termometr.

Medisana to kolejny producent urządzeń umożliwiających pomiar cukru we krwi, ciśnienia czy temperatury. Produkty Medisana to cechuje precyzja i trwałość.

Beurer to z kolei przedsiębiorstwo będące rodzinnym biznesem, które z czasem przerodziło się w lidera w produkcji elektronicznych urządzeń na rynku zdrowia i urody.

Termometr bezdotykowy – najczęściej zadawane pytania

Część poradnikowa przybliżyła ci niektóre przydatne funkcje i parametry termometrów, a ranking wskazał na kilka modeli godnych polecenia. Odpowiedzi na najczęściej zadawane znajdziesz poniżej. 

Czy potrzebujesz termometru na podczerwień?

Takie pytanie należy zadać sobie na samym początku. Jeśli mieszkasz sam, to w zupełności wystarczy ci elektroniczny termometr dotykowy (wtykany pod pachę), podobnie w sytuacji, gdy mieszkasz z bliską rodziną, Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zależy ci na szybkim wyniku pomiaru, wtedy przewagę mają termometry bezdotykowe. 

Czy termometr bezdotykowy jest niedokładny?

Faktycznie krążą takie opinie na temat termometrów wyposażonych w czujniki podczerwieni. Jest to inna technologia niż stare przyrządy rtęciowe i temperatura może się różnić mniej więcej o 1-2 %. Na wynik może mieć wpływ kilka czynników, między innymi odpowiednia kalibracja sprzętu po każdorazowym wyjęciu z pudełka. 

Jak mierzyć prawidłowo temperaturę bezdotykowym urządzeniem?

Przede wszystkim przeczytaj instrukcję obsługi i zapoznaj się z zaleceniami producenta. W większości modeli jednak wystarczy zbliżyć czujnik na odległość około 2-4 centymetrów od czoła i nacisnąć przycisk pomiaru. 

Czy termometr bezdotykowy sprawdza się w przypadku niemowlaków? 

Jeśli nie masz bezdotykowego termometru, to jedyną możliwością zmierzenia temperatury u niemowlaka jest specjalny typ doodbytniczy. Nie jest to badanie przyjemne, natomiast za pomocą sprzętu z czujnikami podczerwieni, nie musisz nawet dziecka budzić, chcąc dokonać pomiaru.

Na czym polega kalibracja termometru?

Kalibracja jest bardzo łatwa, ponieważ najczęściej zachodzi ona automatycznie. Powinna zostać przeprowadzona od razu po wyjęciu urządzenia z pudełka, a później za każdym razem, kiedy przyrząd leżał nieużywany przez długi czas. Podczas kalibracji, urządzenie dopasowuje się do temperatury otoczenia, aby z jeszcze większą dokładnością wykonywać pomiary.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts