Plamy z krwi – jak je usunąć?

Plamy z krwi mogą być trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli zdążyły już zaschnąć. Istnieje jednak kilka prostych wskazówek, które mogą ułatwić ten proces. Co warto zrobić w przypadku pojawienia się plam z krwi? Odpowiedź poniżej!
Ida Grabska
plama z krwi

Plamy z krwi są najłatwiejsze do usunięcia, gdy są jeszcze świeże. Jeśli plama już wyschła, będzie trudniej ją usunąć. Dodatkowo krew szybciej wsiąka w tkaninę, która jest wykonana z włókien naturalnych, więc ważne jest, aby zająć się plamą tak szybko, jak to możliwe. Gdy plamy z krwi są świeże, możesz spróbować użyć zimnej wody i detergentu do prania. Czytaj dalej!

Plamy z krwi – podstawowe informacje

Plamy krwi mogą być dużym problemem, z którym trzeba się uporać. Jednak zanim będzie można je usunąć, ważne jest, aby zrozumieć, co je powoduje. Plamy z krwi powstają, gdy krew wchodzi w kontakt z tkaniną i wysycha. Krew może pochodzić ze skaleczenia, krwotoku z nosa lub innego rodzaju urazu. Gdy krew wyschnie, staje się trudniejsza do usunięcia. Najlepszym sposobem na usunięcie plamy z krwi jest szybkie działanie. Im szybciej potraktujesz plamę, tym łatwiej będzie ją usunąć. 

Plamy z krwi mogą być traktowane różnymi produktami domowymi, np. mydłem i białym octem. Przy odrobinie cierpliwości powinieneś być w stanie usunąć nawet najbardziej „uparte” plamy z krwi.

Jak można usunąć plamy z krwi?

Istnieje kilka różnych sposobów, dzięki którym można usunąć plamy krwi z tkaniny. Jedną z opcji jest użycie zimnej wody i detergentu do prania. Namocz poplamiony obszar w zimnej wodzie przez co najmniej 30 minut, a następnie zastosuj detergent do prania i delikatnie szoruj. 

Możesz również spróbować użyć nadtlenku wodoru. Rozcieńcz nadtlenek wodoru z wodą, a następnie nałóż go na plamę i wytrzyj czystą szmatką. Inna opcja to zrobienie pasty z sody i wody. Zastosuj ją na plamie i pozostaw przynajmniej na 15 minut, zanim ją spłuczesz.

Jeśli plamy z krwi są nadal widoczne po wypróbowaniu tych metod, możesz spróbować użyć amoniaku. Namocz poplamione miejsce w mieszaninie amoniaku i wody, a następnie upierz przedmiot zgodnie ze wskazówkami na metce.

Jak usunąć stare plamy z krwi?

Powyżej wymienione sposoby na to, jak usunąć plamy z krwi sprawdzają się przede wszystkim w przypadku tych świeżych zabrudzeń. Gdy jednak są już one stare i zaschnięte, to mogą okazać się niewystarczające, choć na początku i tak warto je wypróbować. Gdy jednak będą bezskuteczne, to możesz spróbować sięgnąć po inne rozwiązania takie jak np.:

  • sok z cytryny – ma właściwości wybielające, dlatego doskonale radzi sobie z usuwaniem plam z krwi. Jeśli chcesz go użyć, to wystarczy, że potrzesz zabrudzenie roztworem z wody i soku z cytryny;
  • płyn do mycia naczyń – możesz po niego sięgnąć także wtedy, gdy plamy z krwi znajdują się na delikatnej, jasnej tkaninie. Zaaplikuj na zabrudzenie zaledwie kilka kropel płynu, potrzyj i wypierz odzież w pralce;
  • krochmal – jest to równie popularny sposób na stare plamy z krwi. Rozrób go z wodą, nałóż na zabrudzenie, poczekaj chwilę, aż wyschnie i usuń. Powtarzaj to tak długo, aż po plamie nie będzie ani śladu.

Jak możesz zauważyć, istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, jak usunąć plamy z krwi. Mimo że tego rodzaju zabrudzenia to trudny przeciwnik, to wiesz już, jak możesz sobie z nim skutecznie i szybko poradzić. Plamy z krwi mogą być trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli zostawiono je na pewien czas. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Zapamiętaj te sposoby, a gwarantujemy, że niejednokrotnie ci się przydadzą w życiu.

Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts