Czym wyczyścić mosiądz? Domowe sposoby czyszczenia

Czym wyczyścić mosiądz, aby znów odzyskał swój dawny blask? Nalot może się na nim tworzyć w naturalny sposób. Jednak możesz zadbać o niego i oczyścić go z innych zaburzeń, by długo cieszył Twoje oko.
Ida Grabska
czym wyczyścić mosiądz

Ten materiał znajduje się niemal w każdym domu, czy to pod postacią lamp, klamek, świeczników czy biżuterii. Czym czyścić mosiądz, aby osiągnąć jak najlepsze efekty? Pojawiająca się patyna mająca zielonkawy odcień czy śniedź mogą negatywnie wpływać na wygląd twoich przedmiotów, czy wyposażenia domu, dlatego warto o nie zadbać. Mosiężny przedmiot może przez długie lata wyglądać naprawdę bardzo dobrze. O metalowe przedmioty warto dbać również po to, aby opóźnić powstawanie korozji. Sprawdź, czym wyczyścić mosiądz.

Czym jest mosiądz?

Mosiądz jest stopem metali. Jest bardziej wytrzymały niż pojedyncze pierwiastki, dlatego świetnie sprawdza się w domach. Z powodu swojego koloru jest używany jako zastępstwo dla złota, np. w biżuterii czy w ozdobach do domu. Powstaje ze stopu miedzi, która przeważa, oraz cynku. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jakie właściwości ostatecznie ma mieć substancja. Ten stop miedzi można podzielić na wiele różnych rodzajów.

Czym wyczyścić mosiądz? Domowe sposoby

Środek do czyszczenia mosiądzu możesz kupić w sklepie, jednak nie zawsze jest taka potrzeba. Samodzielnie również stworzysz środek, który skutecznie usunie zabrudzenia. Jednym ze sposobów na wyczyszczenie drobnych przedmiotów jest wykorzystanie… keczupu! Wystarczy, że wylejesz odrobinę do miseczki, a następnie włożysz do niej swoją biżuterię lub drobne domowe przedmioty. Odczekaj kilka godzin, a potem wymyj wszystko pod bieżącą wodą. Możesz wykorzystać do tego delikatną suchą szmatkę albo delikatną szczoteczkę. Przyda się również wacik.

Sposoby na czyszczenie mosiądzu – ocet, cytryna, soda

Aby wyczyścić mosiądz domowymi metodami, możesz wykorzystać roztwór octu z wodą w proporcji 1:1, lub wykorzystać sok z cytryny. Ten owoc posiada duże stężenie kwasów, które może również pomóc w usunięciu zabrudzeń. Warto także wykorzystać sodę oczyszczoną. Stwórz z niej gęstą pastę, którą nałożysz na przedmiot, a następnie poczekasz kilkanaście minut. Wtedy należy przetrzeć przedmiot.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć pół szklanki soli z gorącą wodą, która także pomoże ci wyczyścić różnego rodzaju okucia, znajdujące się np. na zewnątrz, na płocie. Innym połączeniem, które możesz wykorzystać to pomieszanie sodu z octem. Nie zapominaj, aby po wykonaniu czyszczenia polerować przedmiot za pomocą suchej i miękkiej szmatki.

Zadbaj o mosiężny element pastą do zębów!

Czym wyczyścić mosiądz? Innym sposobem jest wykorzystanie kwasku cytrynowego zmieszanego z wodą, bądź… pasty do zębów! Warto nałożyć ją np. na lampę, a następnie odczekać i wykorzystać szczoteczkę do usunięcia brudu. Nie zapomnij o tym, aby następnie wszystko umyć za pomocą wody z płynem do naczyń, a następnie wytrzeć do sucha. To niezwykle istotne, ponieważ w innym przypadku możesz stworzyć dobre warunku do stworzenia się korozji.

Jak dbać o mosiądz na co dzień? Ketchup

Takie domowe sprzątanie tego stworzonego z miedzi i cynku warto wykonywać raz na jakiś czas. Codziennie używanie kwasku cytrynowego czy ketchupu jest przecież zbyt męczące. Dlatego w trakcie zwyczajnego sprzątania warto wyczyścić przedmiot z brudu, korzystając z namoczonej ściereczki, a w razie czego użyć płynu bądź wody z mydłem. Pilnuj, aby mosiądz pozostawał suchy i nie kurzył się, a bez wątpienia będzie po prosty wyglądał dobrze. Mosiądz to metal o dużej wytrzymałości, dlatego o takie przedmioty, jak żyrandol czy klamki nie musisz się za bardzo martwić.

To nie tylko mosiężne żyrandole! Zadbaj o biżuterię

Wiele tańszej biżuterii jest wykonane właśnie z mosiądzu. Jest ona tańsza od metali szlachetnych, a dalej może dobrze wyglądać. Jednak na powierzchni mosiądzu, który ma kontakt ze skórą, patyna może wytwarzać się zdecydowanie szybciej. Jeśli więc chcesz, by biżuteria służyła ci przez długie lata, zadbaj o jej odpowiednią impregnację. Wiesz już, czym wyczyścić mosiądz. Ponadto koniecznie ściągaj biżuterię na noc i przecieraj po każdym użyciu, np. za pomocą wilgotnej ściereczki. Dzięki temu przedmiot z mosiądzu na dłużej zachowa swój oryginalny wygląd. Jeśli nie wyczyścisz tych przedmiotów, to gdy będą leżały, prawdopodobnie stopniowo zaczną zachodzić brudem, a to przyśpieszy reakcje chemiczne.

Dbaj nie tylko o wyczyszczenie mosiądzu!

Przedstawione metody pomogą ci na zadbanie mosiądzu w twoim domu, ale to nie oznacza, że możesz wykorzystać je tylko do tego materiału. W podobny sposób można wyczyścić trudno dostępne miejsca, np. fugi, bądź też po prostu wybielić płytki albo ramy okien.

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts