Zmywarka Bosch – błąd E19. Co oznacza kod i jak rozwiązać problem?

Wielu właścicielom zmywarek Bosch błędy E19 spędzały sen z powiek. Czy naprawa lub wymiana części na własną rękę będzie możliwa? Czy to bezpieczne? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat!
Ida Grabska
zmywarka bosch błąd e19

Producent nie umieszcza dokładnych informacji w instrukcji. Odpowiednią wiedzą dysponują autoryzowani serwisanci. Niektórzy fachowcy i użytkownicy sprzętów AGD chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Bardzo ważne może być to, z jakiej serii jest twoja zmywarka Bosch – błąd E19 pojawia się przy różnych problemach. Niektóre modele sygnalizują tym kodem usterkę zaworu wewnętrznego (spustowego), inaczej elektrozaworu płaszcza wodnego. Inne urządzenia wyświetlają ten sam komunikat przy awariach dozownika detergentów, klawiatury sterującej lub modułem sterowania.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy zmywarek w Twojej okolicy

Kod błędu E19 w zmywarce Bosch. Objawy problemów z elektrozaworem, dozownikiem

Płaszcz wodny (znajduje się bezpośrednio pod obudową, składa się z wielu kanalików) ma za zadanie kontrolować przepływ wody w zmywarce i poziom zasolenia cieczy. Zawór spustowy odpowiada za dopływ zimnej wody, co umożliwia redukcję zużycia prądu przy podgrzewaniu – główną przyczyną awarii są osady i zanieczyszczenia zgromadzone w płaszczu wodnym. Objawy awarii elektrozaworu to:

  • problemy z odpompowywaniem wody po zakończeniu cyklu;
  • nadmiar wody na dnie (podobnie jak przy zatkanym filtrze);
  • zawieszanie, nieuruchamianie się programów.

Problemy z dozownikiem w zmywarkach marki Bosch najczęściej oznaczają jego zabrudzenie, brak płynu nabłyszczającego lub awarię czujników – pierwszym sygnałem kłopotów będą zmatowiałe, niedokładnie umyte naczynia. Jeśli urządzenie podaje zbyt dużo detergentu, może dochodzić do zatykania przewodu i wycieków.

Różne usterki zmywarek Bosch. Błąd E19 jest trudny do naprawy

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek próby samodzielnego usunięcia usterki należy odłączyć sprzęt od prądu, zakręcić zawór i usunąć wszelkie pozostałości cieczy. Jeżeli woda zalega w płaszczu wodnym, zaleca się, aby najpierw delikatnie poluzować elektrozawór. W ten sposób większość płynu trafi do odpływu.

Zawór spustowy zazwyczaj umieszczony jest w tylnej części urządzenia, z lewej strony. Aby się dostać do elektrozaworu, trzeba wysunąć sprzęt i usunąć pokrywę zmywarki Bosch. Błędy E19 związane z tą częścią wymagają sporo kręcenia śrubokrętem. Czasami wystarczy wyczyścić elektrozawór z wszelkich zanieczyszczeń, ale w innych wypadkach pomoże tylko wymiana elementy na nowy. Tak czy inaczej, użytkownicy i serwisanci podkreślają, że umieszczony zawór wewnętrzny trzeba mocno docisnąć i przykręcić. Luzy mogą spowodować kolejne błędy, a nawet poważniejsze uszkodzenia.

Producent i właściciel marki Bosch zaleca zarezerwować wizytę serwisanta

Według twórców sprzętu AGD samodzielna naprawa jest zbyt niebezpieczna – zarówno dla użytkownika, jak i urządzenia. Producent radzi, aby od razu po zauważeniu na wyświetlaczu kodu błędu E19 przerwać mycie, wyłączyć zmywarkę, zakręcić zawór wody i wyciągnąć wtyczkę z gniazdka elektrycznego. A potem wezwać autoryzowany serwis jedną z dostępnych dróg:

  • telefoniczne;
  • mailowo;
  • poprzez formularz na stronie internetowej.

Ile trzeba będzie zapłacić za taką usługę po zakończeniu gwarancji, rękojmi i innych zobowiązań? Trudno oszacować koszty naprawy – wiele zależy od tego, co dokładnie stało się ze zmywarką Bosch. Błąd E19 nie oznacza tej samej usterki w każdym modelu. Warto dopytać o cenę już przy pierwszym kontakcie.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts