Pralka Samsung, błąd 5E lub 5C. Jak sobie z nimi poradzić?

W pralkach Samsung błędy 5E i 5C mają to samo znaczenie. Jednak za każdym razem rzeczywiste przyczyny mogą być różne. Nie rozróżnisz ich po kodzie na wyświetlaczu, komunikat zależy od modelu. Zobacz, co robić w takich sytuacjach!
Alicja Kisiak
pralka samsung błąd 5e

Kod 5C lub błąd 5E w pralce Samsung najczęściej nie oznacza niczego poważnego. A co jeśli jednak komunikat powtarza się pomimo wykonania zalecanych przez producenta czynności lub dochodzi do wycieków? W takich przypadkach trzeba wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia poważnej usterki istotnego podzespołu, której nie da się naprawić samodzielnie. Chyba że masz odpowiednią wiedzę, umiejętności i części zamienne.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

Błąd 5E w pralce Samsung. Co sygnalizuje?

Kod błędu 5E w pralkach Samsung, który czasem występuje również jako 5C, jest sygnałem problemów z odprowadzaniem wody. Chociaż może wydawać się skomplikowany, często jest możliwe rozwiązanie go samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca. Woda powinna spływać gładko po każdym cyklu prania, ale jeśli tak nie jest, pralka zasygnalizuje to właśnie jednym z powyższych komunikatów.

Najczęstszą przyczyną tego problemu jest zapchany filtr pompy drenażowej, który znajduje się w dolnej części urządzenia. Kolejna możliwość to brak drożności węża spustowego. Jeżeli w pralce Samsung błędy 5E lub kod 5C powracają nagminnie, prawdopodobnie źródłem kłopotów jest sama pompa. Nieprawidłowa praca tego podzespołu może być związana z nią samą albo zasilaniem. Chociaż w podobnych przypadkach urządzenie zwykle wyświetla inne komunikaty, ale taki scenariusz również jest możliwy.

Pralka Samsung błąd 5E – diagnostyka. Jak rozpoznać przyczynę?

Rozwiązanie tego problemu zaczyna się od odłączenia pralki od zasilania. W pierwszej kolejności należy zacząć od filtra pompy spustowej. Następnie otwiera się klapę, opróżnia komorę spustową za pomocą specjalnego węża (warto przygotować ręczniki i ścierki na wypadek ewentualnego rozlania), a potem wyjmuje i czyści filtr. Do czyszczenia filtrów producent zaleca ciepłą wodę i szczoteczkę o dość sztywnym włosiu.

W kolejnym kroku należy sprawdzić, czy rura spustowa jest prawidłowo podłączona i nie jest zagięta lub zatkana. Przewód i odpływ znajdziesz z tyłu. Wąż powinien być rozwinięty i stabilizowany, ale nie ściskany przez specjalne uchwyty. Odpływ rury spustowej powinien być zlokalizowany co najmniej na wysokości 60 cm. A jeśli po uruchomieniu programu szybkiego prania nadal pojawia się błąd 5E w pralce Samsung, wszystko wskazuje na awarię pompy drenażowej.

Powtarzający się kod błędu 5E pralki Samsung – co dalej?

Jeżeli żaden z podstawowych sposobów nie przyniósł poprawy, najpewniej trzeba będzie skorzystać z usług fachowca. Samodzielna wymiana lub naprawa pompy spustowej byłaby niezwykle wymagająca
Pamiętaj, że w razie konieczności skontaktowania się z serwisem będzie potrzebny kod produktu i informacje o zakupie. Błąd 5E w pralce Samsung jest irytujący, ale nie jest to koniec świata. Jesteśmy pewni, że z pomocą tego artykułu w większości przypadków poradzisz sobie z nim bez problemu.

Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts