Woda do żelazka – jaką wybrać?

Woda do żelazka, a konkretnie jej rodzaj, ma bardzo duży wpływ na żywotność urządzenia oraz kondycję prasowanych ubrań. Czy do żelazka można wlewać wodę z kranu? Sprawdź!
Alicja Kisiak
woda do żelazka

Zapamiętaj!

  1. Woda do żelazka potrzebna jest do generowania pary.
  2. Na co dzień do urządzenia można wlewać wodę z kranu, pod warunkiem że nie jest ona bardzo twarda. 
  3. W żelazkach najlepiej sprawdza się woda destylowana, pozbawiona pierwiastków, które z czasem pozostawiają osad na urządzeniu.

Woda do żelazka – czy może pochodzić z kranu?

Woda do żelazka potrzebna jest w celu generowania pary, która usuwa zagniecenia na prasowanych ubraniach. Wiele osób zastanawia się, czy do pojemnika w urządzeniu można nalać zwykłej wody z kraju. Zasadniczo tak. Warto jednak pamiętać, że w wodzie kranowej znajdują się pierwiastki, które pozostawiają osad i mogą z czasem przemienić się w kamień. 

Właśnie dlatego osoby, które mają twardą wodę, powinny pomyśleć o uzupełnianiu żelazną wodą demineralizowaną lub najlepiej destylowaną. Ta ostatnia pozbawiona jest wszystkich cząsteczek, które mogłyby z czasem uszkodzić żelazko. 

Jeżeli masz wątpliwości, czy woda w twoim kranie jest odpowiednio miękka, możesz skorzystać ze specjalnego testera twardości wody. Takie proste narzędzia dostępne są w większości sklepów budowlanych oraz w sklepach internetowych. 

Jaką wodę do żelazka wybrać? 

Jeżeli w twoich rurach płynie woda o standardowym poziomie twardości, możesz z powodzeniem wykorzystywać ją do prasowania. Specjaliści zalecają jednak korzystanie z wody demineralizowanej, lub nawet destylowanej. Zmniejszają one ryzyko zgromadzenia się kamienia na ważnych częściach żelazka. 

Niezależnie od tego, z jakiej wody do żelazka korzystasz, raz na kilka miesięcy zaleca się jego dokładne wyczyszczenie. W nowoczesnych modelach znajdziemy specjalistyczne filtry, które blokują szkodliwe cząsteczki. Starsze żelazka nie mają systemu automatycznego odkamieniania, dlatego konieczne jest ich ręczne czyszczenie. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts