Pralka Candy, błąd E08 – przyczyny awarii, porady

W pralkach Candy błąd E08 oznacza bardzo poważny problem. Ale co może spowodować ten błąd i jakie są jego przyczyny? Sprawdź, czy można poradzić sobie z nim samodzielnie, czy trzeba wezwać fachowca!
Jan Warzecha
pralka candy błąd e08

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z sprzet-agd.pl

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

W instrukcjach obsługi pralek Candy czy na stronach technicznego wsparcia i obsługi klienta nie znajdziesz informacji o tym kodzie. I nic dziwnego, bo taka informacja ma znaczenie przede wszystkim dla pracownika serwisu. Aczkolwiek nie tylko fachowiec z autoryzowanego punktu będzie wiedział, co zrobić z zepsutym urządzeniem. Kod błędu E08 w pralce Candy został opisany na tematycznych forach i branżowych serwisach. Czego można się o nim dowiedzieć?

Błąd E08 w pralce Candy. Co sygnalizuje?

Pierwszym krokiem, który zawsze warto podjąć, jest zrozumienie, co oznacza konkretny komunikat na wyświetlaczu. Pralka Candy z błędem E08 (w niektórych modelach samo 08) ma problem związany z generatorem tachometrycznym. Tachogenerator silnika to element odpowiedzialny za pomiar prędkości obrotowej i obracanie bębna w pralce. 

Kod E08 najczęściej pojawia się w wyniku uszkodzenia mechanicznego generatora tachometrycznego lub rozluźnienia wirnika. A przynajmniej na to wskazują informacje dostępne w internecie. W obu przypadkach nie obejdzie się bez dużej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Pralka Candy, błąd E08 – diagnostyka. Jak rozpoznać przyczynę?

Najpierw trzeba przeprowadzić oględziny wnętrza urządzenia. Już ten krok może nastręczać sporych trudności z powodu konstrukcji sprzętu. Pralki ładowane od przodu i pralko-suszarki znacznie różnią się budową od pralek ładowanych z góry – dlatego trudno dawać jakieś praktyczne wskazówki. Poszczególne modele też nie są skonstruowane identycznie, mogą korzystać z różnych podzespołów.

Pamiętaj, aby przed rozbieraniem pralki Candy odłączyć ją od zasilania i zakręcić wodę! Sporo informacji o stanie tachogeneratora dadzą już oględziny wizualne:

  • w przypadku uszkodzenia mechanicznego najprawdopodobniej potrzebna będzie wymiana całego elementu;
  • rozluźniony wirnik może wymagać tylko odpowiedniego docisku lub naprawy.

Kod błędu E08 pralki Candy – co dalej?

Jeżeli nie posiadasz odpowiednich umiejętności i wiedzy, to próba samodzielnej naprawy lub wymiany najpewniej okaże się zbyt trudna i skomplikowana. Istnieje ryzyko, że może to prowadzić do dalszych problemów, a nawet uszkodzenia pralki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu.

Jakie informacje musisz podać serwisantowi?

Zanim jednak zadzwonisz do serwisu producenta, upewnij się, że posiadasz 16-cyfrowy numer seryjny i datę zakupu. W pralkach ładowanych od frontu i pralko-suszarkach numer seryjny jest na wysokości bębna, w górnej części pod drzwiczkami od strony zawiasów. W pralkach ładowanych od góry szukaj pod klapą na dole frontu. Serwisanci nieautoryzowani raczej nie potrzebują takich danych. Wystarczy im informacja, że na pralce Candy pokazuje się kod E08. Pamiętaj, że odpowiednia diagnoza i profesjonalna naprawa mogą znacznie wydłużyć żywotność twojej pralki.

Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts