Jak odetkać zlew? Zanim wezwiesz hydraulika, wypróbuj domowe sposoby

Zatkany zlew może poważnie skomplikować codzienne życie. Są jednak sposoby, dzięki którym poradzisz sobie z problemem bez korzystania z pomocy fachowca. Sprawdź, jak odetkać zlew domowymi metodami!
Alicja Kisiak
jak odetkać zlew

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z refreshertv.pl

Najczęstsze przyczyny zatkanego zlewu

Zlewozmywak rzadko zapycha się nagle. Może się oczywiście zdarzyć, że do odpływu i rur kanalizacyjnych trafi duży przedmiot, który całkowicie zablokuje przepływ wody, najczęściej jednak do zatykania dochodzi stopniowo. Najczęstszą przyczyną są resztki jedzenia, które spłukuje się z talerzy po posiłku. Chodzi tu nie tylko o duże kawałki. Zatkać odpływ może także tłuszcz, który powoli gromadzi się na ściankach rur.

Częstym powodem problemów z drożnością zlewozmywaka jest także nieprawidłowe czyszczenie. Wiele osób przeciera jedynie powierzchnię zlewu i sitko, bez dokładnego czyszczenia okolic odpływu.

Gdy zlew zatyka się często i bez wyraźnego powodu, problem może wynikać z błędów w montażu. Jeśli hydraulik niewłaściwie zamontował syfon lub wybrał nieodpowiedni rodzaj, w zagłębieniach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, które po pewnym czasie zapychają zlew. Jak odetkać zlew?

Co możesz robić, by uniknąć zapychania się odpływu w zlewie kuchennym?

Zapchany zlew to zawsze poważny problem. Warto zrobić wszystko, by go uniknąć. Przede wszystkim dbaj o czystość zlewu na co dzień. Niezależnie od tego, czy używasz zmywarki, czy myjesz naczynia ręcznie, zawsze wyrzucaj resztki pożywienia do kosza. Nie pozwalaj na to, by do rur przedostały się zarówno drobne, jak i większe przedmioty – pomoże ci w tym gęste sitko nakładane na odpływ. Niezastąpiony jest także młynek, który montuje się pod zlewem i mocuje do syfonu.

Pamiętaj także o tym, by regularnie czyścić odpływ zlewu i syfon. Wystarczy zalać go gorącą wodą z odrobiną płynu do naczyń lub sody.

Proste domowe sposoby na zatkany zlew

Czasem, aby samodzielnie udrożnić zlew, nie potrzebujesz silnie działających środków chemicznych. Jak odetkać zlew? Jeśli widzisz, że woda odpływa powoli, ale otwór odpływowy i rury są drożne, możesz wypróbować jedną z domowych metod. Wśród porad znajdziesz zarówno te mówiące o wlaniu do odpływu pół szklanki sody, jak i pół szklanki octu. Która wersja jest prawidłowa? To zależy od tego, co spowodowało problem. Soda najlepiej nadaje się do usuwania zanieczyszczeń organicznych: resztek jedzenia, tłuszczu itp. Ocet skutecznie usuwa zanieczyszczenia nieorganiczne, np. osady z kamienia. W przypadku zlewu w kuchni zator najczęściej jest spowodowany elementami organicznymi, dlatego warto zacząć od zastosowania sody oczyszczonej. Należy ją wlać do odpływu, a następnie zalać gorącą wodą. Pamiętaj jednak, by nie łączyć sody oczyszczonej z octem – substancje te neutralizują się nawzajem.

Jeśli w twoim domu zdarzają się tego typu problemy, warto zainwestować w odpowiednie akcesoria, które pomogą ci udrażniać zlew. Gumowy przepychacz lub sprężyna kanalizacyjna kosztują niewiele, a w razie kłopotów z niedrożnym zlewem pomogą ci poradzić sobie bez pomocy fachowca. Korzystanie z przepychaczki jest łatwe: przykłada się ją do odpływu, dociska i pociąga za drewnianą rączkę. Aby czyszczenie było skuteczne, warto zatkać drugą dłonią otwór przelewowy.

Co robić, gdy soda oczyszczona nie pomaga? Jak odetkać zlew?

Gdy problem okazuje się poważny, nie masz wyjścia – musisz sięgnąć po silniejsze środki do udrażniania rur. Jak odetkać zlew w takiej sytuacji? Najlepiej na zatkany zlew w kuchni sprawdzają się preparaty zawierające sodę kaustyczną (wodorotlenek sodu). To silnie żrący środek, który skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia z umywalki lub zlewu i udrażnia kanalizację.

Jak odetkać zlew za pomocą sody kaustycznej? Wsyp proszek w ilości podanej na opakowaniu do odpływu i pozostaw go na kilkanaście minut, tak aby miał czas spłynąć głębiej do rur. Gdy dojdzie do reakcji chemicznej ze znajdującymi się w głębi odpadkami, zostaną one rozpuszczone. Po określonym czasie możesz spłukać odpływ zimną wodą. Istnieje jeszcze jeden polecany sposób. Uważa się go za skuteczniejszy, ale wiąże się on z większym ryzykiem: według tej metody należy wsypać środek do zlewu, a następnie zalać go wrzącą wodą. Wówczas wytwarza się jednak silnie trująca para, która może podrażnić drogi oddechowe.

Niezależnie od wybranej metody, po zakończonym udrażnianiu dokładnie wytrzyj zlew szmatką, aby nie pozostały na nim resztki preparatu.

Zapchany zlew nie chce się odetkać mimo wielu prób? Koniecznie wezwij fachowca!

Gdy w rurach znajduje się bardzo dużo nieczystości lub gdy do środka dostał się trudny do rozpuszczenia przedmiot, może być ci trudno odetkać zatkany zlew samodzielnie. Nie wahaj się wówczas i skorzystaj z pomocy hydraulika. Nie próbuj rozkręcać syfonu i dostawać się do rur na własną rękę – możesz sobie w ten sposób bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Specjalista, dzięki odpowiedniemu sprzętowi i środkom czyszczącym, może przetkać zlew i udrożnić rury nawet w kilka minut. To dla niego standardowe zadanie. Inaczej wygląda to w sytuacji, gdy przyczyną są błędy montażowe. Wówczas fachowca będzie czekało znacznie więcej pracy i mało prawdopodobne jest, by udało ci się umówić na wykonanie usługi od ręki.

To oczywiste, że w przypadku zlewu lepiej zapobiegać niż naprawiać. Gdy jednak przytrafi ci się ten problem, nie przejmuj się! Wykorzystaj powyższe sposoby na udrożnienie – w większości przypadków wzywanie fachowej pomocy nie jest konieczne.

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts