Ekspres kolbowy czy automatyczny? Który wybrać?

Ekspres kolbowy czy automatyczny? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chce móc samodzielnie przygotować w domu aromatyczną kawę. W tym poradniku omawiamy wady i zalety obu urządzeń!
Ida Grabska
mężczyzna korzysta z ekspresu kolbowego

Kto z nas nie lubi pysznej i aromatycznej kawy, szczególnie o poranku? Z pomocą przychodzi ekspres, dzięki któremu możemy przygotować taki napar samodzielnie, w dowolnej chwili. Większość z nasz stoi przed bardzo ważnym pytaniem. Co wybrać? Ekspres kolbowy czy automatyczny? Jeśli też się nad tym zastanawiasz, to ten poradnik z pewnością ci pomoże!

Ekspres kolbowy czy automatyczny?

Decydując się na ekspres, mamy do wyboru model kolbowy lub automatyczny. To, który będzie bardziej odpowiedni, zależy od naszego stylu życia i preferencji. Poznaj wady i zalety obu urządzeń!

Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy to rozwiązanie idealne dla kawoszy, którzy chcą przejąć pełną odpowiedzialność za jakość i intensywność swojego naparu. Muszą oni bowiem samodzielnie zmielić kawę, umieścić ją w kolbie i odpowiednio ubić. Kolejny krok to spienienie mleka, również samodzielne. Widać więc, że decydując się na takie urządzenie, trzeba poświęcić trochę czasu, aby przygotować kawę. 

To właśnie ekspresy kolbowe pozwalają baristom na kawową twórczość, co przy odpowiedniej wprawie możliwe jest również w domowym zaciszu. Są one często o wiele tańsze od ekspresów automatycznych, jednak zwykle trzeba dodatkowo zakupić młynek do kawy. 

Ekspres automatyczny

Alternatywą dla modeli kolbowych są ekspresy automatyczne. Wystarczy wcisnąć odpowiedni guzik i nasza kawa będzie gotowa. To, że urządzenie działa automatycznie, nie oznacza, że jesteśmy skazani na konkretną intensywność naparu. Można bowiem wybrać poziom intensywności w ustawieniach ekspresu, jednak mimo wszystko taki model nie pozwoli nam na tak szeroką, baristyczną twórczość i kreatywność, jak ekspres kolbowy. 

Fakt, że kawę z automatu przygotujemy w kilka sekund, sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu lub po prostu nie chcą bawić się w baristów. Urządzenie mieli za nas kawę, przygotowuje espresso, a nawet spienia mleko. Niestety, wygoda kosztuje, zatem ekspresy automatyczne zwykle są droższe od kolbowych. 

Ekspres kolbowy czy automatyczny? Wybór zależy od kilku istotnych czynników:

  • Jakim budżetem dysponujesz? 
  • Ile czasu możesz i chcesz poświęcić na przygotowanie kawy?
  • Czy czujesz się bardziej baristą, czy raczej doceniasz komfort płynący z zamawiania napoju w kawiarni? 

Jeśli potrafisz odpowiedzieć na te pytania, z pewnością już wiesz, jaki ekspres wybrać.

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts