Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na odkamienienie teflonowego przypalonego żelazka

Jak wyczyścić żelazko? Jego zabrudzenie to niestety częsty problem, zwykle związany z jego przypaleniem bądź pojawieniem się kamienia. Poznaj domowe sposoby na to, aby prasowanie było zdecydowanie łatwiejsze!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić żelazko

Wyczyszczenie przypalonego żelazka może zająć wiele czasu, jeśli nie znasz sprawdzonych sposobów. Dlatego, jeśli chcesz usunąć zabrudzenia z jego powłoki, najpierw warto zdobyć trochę teorii. Dzięki temu czyszczenie różnych urządzeń będzie łatwiejsze, a ty nie uszkodzisz swojego sprzętu AGD. Ponadto te metody są bezpieczne dla otoczenia i aby ich użyć nie będziesz musiał wychodzić z domu. Pamiętaj, że regularne czyszczenie sprzętów przedłuża w znacznym stopniu ich żywotność. Sprawdź, jak wyczyścić żelazko!

Stopa żelazka – jak o nią zadbać, by uniknąć spalenizny?

Czyszczenia żelazka można często uniknąć, jeśli będziesz użytkował je w odpowiedni sposób. Ważne jest to, aby ubrania z nadrukami i aplikacjami prasować na drugiej stronie. To pomoże ci w uniknięciu zarysowań, ale nie tylko. W ten sposób unikniesz też spalenia się stopy. Ponadto pamiętaj, aby do wnętrza urządzenia wlewać wyłącznie przefiltrowaną wodę, dzięki czemu unikniesz szybkiego pojawiania się kamienia, a więc i nieprzyjemnego osadu. Warto unikać także wilgotnych ubrań, a nim weźmiesz się za tę czynność, sprawdź, czy materiał się do tego nadaje. Bawełniana koszulka czy sukienka z wiskozy to nie problem, ale sztuczne tkaniny mogą po prostu się stopić.

Jak wyczyścić żelazko teflonowe, gdy jest przypalone?

Jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami? Przygotuj wilgotną ściereczkę kuchenną. Powinna być czysta! Ponadto może przydać ci się patyczek do oczyszczenia niewielkich otworów. Gdy już to przygotujesz, możesz sporządzić domowy detergent. Istnieje kilka możliwości. Możesz wymieszać wodę z octem w proporcji 1:1, bądź sięgnąć po sodę oczyszczoną. Inną metodą jest wybranie kwasku cytrynowego bądź soku z cytryny. Dzięki temu w prosty sposób zajmiesz się zarówno aluminiowym, teflonowym, czy ceramicznym urządzeniem, dlatego że takie roztwory w większości przypadków nie są szkodliwe.

Jak odkamienić żelazko za pomocą octu? Domowe sposoby

Czym wyczyścić żelazko, w którym osiadł kamień? Po przygotowaniu roztworu wody z octem wlej płyn do pojemnika i odczekaj. Nie zapominaj o tym, że urządzenie, które chcesz wyczyścić, musi być odłączone od prądu i zimne. W innym przypadku możesz zrobić sobie po prostu krzywdę! Po około 20-50 minutach wylej płyn, przecierając wnętrze ścierką, a w następnej kolejności po prostu je przepłucz. W ten sposób możesz odkamieniać również inne przedmioty, np. dzbanek do gotowania wody.

Gdy parowe czyszczenie żelazkiem nie poszło dobrze

Gdy spaleniu uległa stopa żelazka, musisz nasączyć ją przygotowanym detergentem, a następnie przetrzeć ją po jakimś czasie szmatką. Jeśli brud nie schodzi, możesz zacząć energicznie pocierać spalone miejsca. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność. Wyczyszczenie lekko zwęglonego żelazka może trochę potrwać, a to z kolei może doprowadzić np. do tego, że urządzenie spadnie, dlatego rób to w zabezpieczonym miejscu, takim jak stół, czy biurko. Unikaj deski do prasowania! Do ostatecznego oczyszczenia urządzenia warto użyć wody destylowanej.

Gdy soda nie działa? Sięgnij po specjalne środki

Jeśli okaże się, że takie sposoby to zbyt mało na twoje żelazko ceramiczne, na stopkę możesz nałożyć specjalnie przygotowane preparaty. Często są one mocniejsze i mniej przyjazne środowisku, jednak czyste żelazko po prostu może ich wymagać. Należy używać ich jednak z rozwagą, z dala od dzieci i zwierząt. Nie zapominaj, że nawet zapach środka czyszczącego może działać drażniąco na wrażliwe organizmy. Urządzenie możesz wyczyścić również płynem do naczyń.

Każdemu zdarzy się przypalić żelazko, a wtedy wilgotna szmatka to zbyt mało, aby wyczyścić to urządzenie. Jednak nawet jeśli udało ci się tego uniknąć, nie zapominaj, że należy je regularnie czyścić z brudu i kurzu, za pomocą szmatki oraz patyczków higienicznych, które bez problemu dotrą do trudno dostępnych miejsc. Zadbane żelazko będzie miało dłuższą żywotność, a domowe metody często sprawdzają się lepiej, niż chemiczne środki do mycia, które możesz kupić w sklepie. Gdy wiesz, jak wyczyścić żelazko, musisz zakasać rękawy, przygotować gąbkę i pojemnik na wodę i zabrać się do pracy już teraz!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts