Jak usunąć smar z ubrania? Zobacz, jak pozbyć się uporczywych zabrudzeń ze smaru!

Plamy ze smaru to problematyczne zabrudzenia, które głównie kojarzone są z mechanikami samochodowymi, ale nie tylko. Nie wiesz, jak usunąć smar z ubrania szybko i bezpiecznie? Sprawdź nasze skuteczne sposoby!
Alicja Kisiak
Jak usunąć smar z ubrania

Na zabrudzenia w postaci plam ze smaru narażasz się przede wszystkim, odwiedzając warsztat samochodowy czy podczas jazdy rowerem. Są one wyjątkowo uporczywe, lecz na szczęście da się je skutecznie wyeliminować, nie uszkadzając przy tym ubrania. Poniżej znajdziesz wyłącznie sprawdzone sposoby na to, jak usunąć smar z ubrania bez większego wysiłku. 

Jak usunąć smar z ubrania domowymi sposobami?

Najlepsze sposoby na usunięcie smaru z ubrania znajdziesz poniżej. 

Płyn do mycia naczyń

Najprostsze sposoby często okazują się najlepsze. Jeśli nie wiesz, jak usunąć smar z ubrania, to powinieneś najpierw wypróbować płyn do mycia naczyń. Zaaplikuj małą ilość płynu do naczyń na plamę i odczekaj około 20 minut – to konieczne, aby substancja mogła dobrze wsiąknąć. Po upływie tego czasu wystarczy, że wypierzesz ubranie z proszkiem do prania lub z płynem do naczyń. Możesz to zrobić w pralce lub ręcznie – jak wolisz. Wykorzystując ten powszechny środek, na pewno uda ci się usunąć zabrudzenia ze smaru. 

Szare mydło

To uniwersalny środek, który sprawdza się również do czyszczenia plam ze smaru. Jak usunąć smar z ubrania za pomocą szarego mydła? To nic trudnego! Musisz jedynie dobrze nim potrzeć powstałą plamę i pozostawić ubranie na około 15 minut. Po tym czasie spłucz ubranie w ciepłej wodzie. Bardzo ważne jest jednak to, że ten sposób sprawdza się tylko w przypadku małych zabrudzeń. 

Masło

Równie dobrym rozwiązaniem jest masło na plamy ze smaru. Wiedz, że jeśli nie masz w domu masła, to możesz zastosować inną tłustą substancję taką jak np. smalec. Zadbaj o to, aby pod plamą znalazł się ręcznik jednorazowy (lub np. chusteczka higieniczna), a następnie zaaplikuj małą ilość tłuszczu na plamę i pozostaw na około 15 min. Na samym końcu wystarczy, że wypierzesz ubranie w ciepłej wodzie, a po plamie nie będzie już żadnego śladu!

Benzyna ekstrakcyjna

Jak usunąć smar z ubrania za pomocą benzyny ekstrakcyjnej? Zacznij od namoczenia wacika w benzynie, a następnie przystąp do ściągania nim smaru z ubrania. Na końcu wystarczy, że wypierzesz tkaninę w ciepłej wodzie z dodatkiem chemii – np. proszku do prania. Wiedz także, że równie dobrze do usuwania plam ze smaru sprawdza się pasta BHP.

Wiesz już, jak usunąć smar z ubrania nie uszkadzając przy tym tkaniny. Pamiętaj o tych sposobach, ponieważ dzięki nim na pewno nie raz uda ci się uratować swoją ulubioną odzież!

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts