Jak zrobić choinkę na pniu? Poznaj nasze metody!

Jak zrobić choinkę na pniu? Spieszymy z odpowiedzią, wyjaśniając jak przygotować tak oryginalne drzewko krok po kroku! W naszym tekście przeczytasz też o ozdobach świątecznych DIY, czyli robionych samodzielnie.
Ida Grabska
jak zrobić choinkę na pniu

Jak zrobić choinkę na pniu? Czy potrzeba do tego szczególnych umiejętności? Okazuje się, że znając dobrą metodę na wykonanie tego oryginalnego, a przy tym niezwykle efektownie wyglądającego drzewka, można zrobić je samodzielnie w domu w dość krótkim czasie i co ważne bez posiadania szczególnych umiejętności florystycznych. Choinka na pniu to niezwykle ciekawa alternatywa dla tradycyjnej choinki, nie tylko sztucznej, ale i żywej choinki. Pomimo tego, że ta ostatnia też posiada żywe i pachnące gałązki, zazwyczaj nie są one tak symetryczne i gęsto ułożone, jak powinny być. To zupełnie naturalne, bo drzewa nie rosną regularnie, przez co ich gałęzie bardzo często są nie równo rozmieszczone. Samodzielne stworzenie choinki z gałązek na pniu skutecznie rozwiązuje ten problem. Ilość i rozmieszczenie poszczególnych gałęzi, a także ich rozstaw można dowolnie modyfikować, zgodnie ze swoimi upodobaniami. Wykonanie choinki na pniu wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne i może stać się fajną zabawą dla całej rodziny, która pozwoli poczuć magię zbliżających się świąt i radości z czasu spędzanego razem.

Jak zrobić choinkę na pniu? Sprawdź, co musisz przygotować!

Zastanawiając się nad tym, jak zrobić choinkę na pniu i ile czasu należy zarezerwować na jej wykonanie, należy pamiętać o tym, że najwięcej uwagi wymaga samo przygotowanie wszystkiego, co jest potrzebne do jej stworzenia. Jeśli uda się zgromadzić niezbędne przedmioty, samo sklejenie choinki nie zajmuje tak wiele czasu. Co jest potrzebne do wykonania tej oryginalnej dekoracji bożonarodzeniowej?

Z całą pewnością naturalny pień, jeśli choinka ma być pokaźnych rozmiarów lub stożek z gąbki florystycznej, jeśli ma to być małe drzewko. Pień powinien być dość gruby i mieć taką długość, jaką wysokość ma mieć cała choinka, przy czym należy mieć na uwadze fakt, iż musi on być umocowany w doniczce lub donicy, aby cała konstrukcja była odpowiednio stabilna. W przygotowanym pniu (może to być na przykład pień z iglaka) należy wywiercić przy pomocy wiertarki otwory. Powinny być dość gęste, aby choinka ładnie się prezentowała i można było łatwo zamaskować jej pień oraz zróżnicowane pod względem grubości. Najlepiej większe otwory wywiercić na dole pnia, a mniejsze u góry. W ten sposób grubsze i dłuższe gałęzie będzie łatwiej przymocować na dole, a cieńsze i krótsze u góry, co pozwoli nadać choince pożądany kształt.

Co jeszcze się przyda?

Do przygotowania choinki potrzebny będzie jeszcze klej na gorąco, drucik, ewentualnie szyszki, bombki lub inne ozdoby, które mają się na niej znaleźć. Oczywiście najważniejszym elementem są gałązki, które stworzą choinkę. Najlepiej wykorzystać do tego celu gałązki jodły lub sosny, pocięte na różne długości, zostawiając kilka najdłuższych gałązek, które stworzą podstawę drzewka bożonarodzeniowego. Aby ułatwić sobie ich późniejsze mocowanie do naturalnego drewnianego pnia choinki, warto je przyciąć na końcach, pozbawiając igieł. Jeśli wszystkie te elementy są już przygotowane, można przystąpić do samodzielnego wykonania świątecznej choinki.

Jak zrobić choinkę na pniu krok po kroku?

Wykonanie bożonarodzeniowego drzewka należy rozpocząć od umocowania pnia.

 1. Jeśli choinka ma być duża, to musi mieć masywny pień, który stanie się stabilną podstawą. Do jego umocowania należy wykorzystać dużą donicę, która pomieści całą jego średnicę.
 2. Konar należy włożyć do środka i obsypać ziemią. Aby dodatkowo wzmocnić konstrukcję, można na wierzchu, po bokach doniczki położyć kawałek drewna.
 3. Warto też pokusić się o ozdobienie doniczki z ziemią poprzez owinięcie jej jutą lub włożeniem do drewnianej skrzynki. Dzięki temu własnoręcznie wykonana choinka będzie się jeszcze lepiej prezentować.
 4. Wykonanie choinki zaczynamy od dołu a kończymy przy czubku. Ta kolejność sprawi, że kolejne warstwy gałęzi będą efektownie się na sobie układały.
 5. Na każdą gałąź należy nałożyć sporą warstwę kleju na gorąco i włożyć ją w wywiercony wcześniej otwór, przytrzymując przez chwilę, aby klej mógł zgęstnieć.
 6. W razie konieczności duże gałęzie można dodatkowo do pnia przywiązać drutem, co pomoże utrzymać je we właściwym miejscu.
 7. Kierując się ku górze, należy sięgać po coraz krótsze gałązki, formując choinkę.
 8. Jeśli wywierconych wcześniej otworów okaże się zbyt mało, aby zagęścić odpowiednio drzewko, należy wywiercić dodatkowe otwory, tak, aby spomiędzy przyklejonych gałęzi pień nie był widoczny.
 9. Gotową choinkę można zacząć dekorować przy pomocy świątecznych dekoracji, które w zależności od potrzeb można przyklejać do gałązek za pomocą kleju na gorąco lub mocować przy użyciu drucika.
 10. Na wierzchołek choinki należy założyć czubek lub zawiązać na nim kokardę ze wstążki.

Jak samodzielnie przygotować inne ozdoby świąteczne?

Wiesz już, jak zrobić choinkę na pniu. Możesz pokusić się także o własnoręczne wykonanie innych bożonarodzeniowych dekoracji, takich jak na przykład stroik lub modne i efektowne skrzaty świąteczne. Jak zrobić stroik? Wystarczy kilka świeżych gałązek, gąbka florystyczna, kilka dowolnych ozdób i inwencja twórcza. Jak zrobić stroik świąteczny na gąbce z podanych materiałów? Cały proces tworzenia stroika warto rozpocząć do namoczenia gąbki florystycznej i dopasowania jej rozmiaru do wielkości podstawka, na którym będzie umieszczona cała konstrukcja. W tak przygotowaną gąbkę należy powbijać pocięte wcześniej gałęzie, a całość dowolnie udekorować.

Jak zrobić ozdoby świąteczne w postaci modnych krasnali?

 Do przygotowania świątecznych skrzatów należy przygotować parę bawełnianych skarpetek, ryż do wypełnienia skarpetki, kulkę z waty oraz kilka skrawków materiału.

 1. Do pierwszej skarpetki należy wsypać ryż i przewiązać jej górną część gumką recepturką, formując brzuch krasnala.
 2. W drugiej skarpetce powinna znaleźć się kulka z waty.
 3. Tak powstały nos krasnala należy dowiązać do tułowia skrzata.
 4. Z resztek materiału należy wyciąć czapkę i dokleić do mniejszej kulki.
 5. Całego skrzata można dowolnie ozdobić, doklejając mu brodę lub warkocze.

Jak zrobić choinkę na pniu? Okazuje się, że można mieć bożonarodzeniowe drzewko w nieco innej wersji i uzyskać ten efekt w łatwy i dość szybki sposób. Wystarczy przygotować pień z wywierconymi otworami, zamocować go w donicy i w otwory wkleić gałązki jodły, sosny i świerka. Oryginalne drzewko gotowe!

Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts