Ranking odkurzaczy pionowych 2024

Utrzymanie porządku w domu to nie lada wyzwanie, ale z pomocą odpowiednich urządzeń z pewnością jest znacznie łatwiejsze. Jak je znaleźć? Sprawdź w naszym rankingu odkurzaczy pionowych!
Alicja Kisiak
ranking odkurzaczy pionowych

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Odkurzanie to jedna z najmniej lubianych czynności, jakie trzeba wykonywać, by utrzymać porządek w swoim domu. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które sprawiają, że ten obowiązek może stać się mniej przykry, a nawet przyjemny. Na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania? Które produkty z tej kategorii są warte zakupu? Sprawdź w naszym poradniku i rankingu odkurzaczy pionowych!

Jak wybieraliśmy?

Przygotowując ranking odkurzaczy pionowych, braliśmy pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii:

 • Czy odkurzacz ma wystarczającą moc i siłę ssania?
 • Jaka jest długość pracy odkurzacza zasilanego akumulatorem?
 • Jaki hałas generuje odkurzacz?
 • Ile waży urządzenie?
 • W jakie filtry został wyposażony odkurzacz?
 • Czy model został wyposażony w podświetlenie LED?
 • Czy urządzenie ma dodatkowe funkcje, które mogą okazać się istotne dla użytkownika?
 • Jakie wyposażenie dodatkowe ma odkurzacz?

Wybór redakcji:

WYBÓR REDAKCJI Tefal X-Force Flex 15.60 Animal TY99F1
Zobacz szczegóły
Xiaomi Handheld Vacuum Cleaner G11
Zobacz szczegóły

Moc odkurzacza pionowego – jaka będzie optymalna?

Zastanawiasz się jaki odkurzacz pionowy najlepiej wybrać? Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na jego moc – im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że skutecznie usunie wszystkie zabrudzenia. Warto jednak wiedzieć, że od 1 września 2017 roku ze względu na ustawy przyjęte przez Unię Europejską moc silnika odkurzacza domowego nie może przekraczać 900 W. 

Kiedy warto zdecydować się na zakup urządzenia o maksymalnej mocy? Zdecydowanie, jeśli chcesz wykorzystać je do czyszczenia dywanów o długim włosiu. W mieszkaniach z panelami, parkietem, deskami, płytkami, a nawet dywanami o krótkim włosiu bez problemu poradzą sobie modele o niższej mocy silnika. 

Siła ssania odkurzacza pionowego – równie istotny parametr urządzenia

Mogłoby się wydawać, że moc oraz siła ssania odkurzacza pionowego to te same parametry. Nic bardziej mylnego. Oczywiście są to wartości, które są silnie ze sobą powiązane, jednak na rynku można znaleźć urządzenia o stosunkowo niskiej mocy silnika a wysokiej sile ssania. 

Co na to wpływa? Przede wszystkim typ silnika, część z nich pracuje bardziej efektywnie mimo mniejszej mocy. Poza tym znaczenie ma także to, w jaki sposób powietrze przepływa przez urządzenie. Ponadto istotny jest również rodzaj szczotek, w które został wyposażony odkurzacz pionowy.

Długość pracy odkurzacza pionowego zasilanego z akumulatora

Większość odkurzaczy pionowych jest bezprzewodowych, co znacznie poprawia komfort ich użytkowania. Jednak podczas wyboru modelu dla siebie warto zwrócić uwagę na to, by czas jego użytkowania był wystarczająco długi.

Czas pracy urządzenia będzie zależny przede wszystkim od pojemności zastosowanego akumulatora. Najbardziej zaawansowane sprzęty mogą być użytkowane nawet przez 60 minut bez utraty siły ssania. Jednak jeśli twoje mieszkanie jest niewielkie i można odkurzyć je w całości w 30 minut, może okazać się, że model z mniejszą baterią będzie wystarczający.

Hałas generowany przez odkurzacz pionowy

Większość osób przywykła do tego, że odkurzacz domowy generuje duży hałas, który nie pozwala na rozmowę, oglądanie telewizji czy jakikolwiek inny odpoczynek. Tymczasem na rynku pojawiają się nowe, znacznie cichsze modele. Po czym je rozpoznać?

Wybierając odkurzacz pionowy, zwróć uwagę na oznaczenie poziomu hałasu generowanego podczas pracy na maksymalnych obrotach silnika. To wartość podawana w decybelach (dB), która według najnowszym norm przyjętych przez Unię Europejską nie powinna przekraczać 80. Jeśli jednak zależy ci na bardzo cichej pracy, wybierz model generujący hałas mniejszy niż 60 decybeli. Dzięki temu bez trudu posprzątasz całe mieszkanie, nawet jeśli śpi w nim małe dziecko.

Waga odkurzacza pionowego a komfort użytkowania

Ze względu na brak plączących się pod nogami kabli oraz gotowość do użycia bez konieczności podłączania rur czy szczotek odkurzacze pionowe są znacznie wygodniejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Jednak nawet w tej kategorii można znaleźć modele o różnym stopniu komfortu użytkowania.

Jednym z istotnych czynników, który na to wpływa, jest waga urządzenia. Masa większości odkurzaczy pionowych wynosi około 3 kilogramów, ale są także modele lżejsze lub cięższe. Wybierając te o mniejszej wadze, zwróć uwagę na wielkość pojemnika na zanieczyszczenia. Jeśli masa sprzętu będzie niższa kosztem małego zbiornika, jego użytkowanie może okazać się mniej komfortowe.

Filtry w odkurzaczach pionowych – najważniejszy parametr dla alergików

Zadaniem filtrów stosowanych w odkurzaczach domowych jest oczyszczanie zasysanego powietrza z zanieczyszczeń takich jak sierść zwierząt, kurz, pyłki czy zarodniki grzybów. To szczególnie istotny parametr dla osób zmagających się z alergiami, dlatego, jeśli należysz do tej grupy, koniecznie zwróć na niego uwagę.

Im więcej filtrów zastosowano w odkurzaczu pionowym, tym lepiej, ale warto także zwrócić uwagę na ich jakość. Do najlepszych należą następujące rodzaje:

 • filtr HEPA;
 • mikrofiltr;
 • filtr klasy S;
 • filtr cylindryczny;
 • filtr cyklonowy;
 • filtr z cząsteczkami srebra.

Poza tym zwróć uwagę na to, czy filtr jest zmywalny i istnieje możliwość czyszczenia go. To rozwiązanie najbardziej przyjazne dla planety oraz twojego budżetu domowego. Jeśli wybierasz odkurzacz pionowy z wymiennymi filtrami, sprawdź, jak często będziesz musiał je wymieniać oraz jaka jest ich cena.

Lampa LED w odkurzaczu pionowym – dlaczego warto wybierać modele, które są w nią wyposażone?

Ile razy zdarzyło ci się usiąść wygodnie na kanapie po długim sprzątaniu i w kącie pokoju ujrzeć kurz lub sierść zwierząt? To sytuacja, która przytrafia się wyjątkowo często, ponieważ w ciemnych zakamarkach domu bardzo łatwo przeoczyć niewielkie zanieczyszczenia.

Coraz więcej odkurzaczy pionowych jest wyposażonych w szczotki ze zintegrowanymi lampami LED, które ułatwiają dostrzeżenie nawet najmniejszych zanieczyszczeń w najciemniejszych miejscach w pomieszczeniach. Dzięki nim za pierwszym razem dokładnie usuniesz je wszystkie, a po odłożeniu odkurzacza będziesz mógł cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.

Dodatkowe funkcje w odkurzaczach pionowych

Coraz więcej urządzeń tego typu jest wyposażonych w dodatkowe funkcje, które znacznie usprawniają sprzątanie domu. Szczególną popularnością cieszą się modele z wbudowanymi miniodkurzaczami. Dzięki nim możesz posprzątać nie tylko podłogi, ale także wnętrze mebli, półki, blaty, kanapy czy inne powierzchnie tapicerowane. Poza tym to dodatek, który znacznie ułatwi porządki w twoim aucie.

Kolejnym rozwiązaniem cenionym przez użytkowników jest możliwość odkurzania na mokro. Urządzenia z tą funkcją są wyposażone w dwa pojemniki – jeden zawiera czystą wodę z detergentem, a do drugiego zasysana jest brudna woda. Dzięki temu korzystając z jednego sprzętu, nie tylko odkurzysz, ale także umyjesz podłogę w swoim domu. 

Wyposażenie dodatkowe odkurzaczy pionowych

Poza dodatkowymi funkcjami odkurzacza pionowego warto zwrócić uwagę na wyposażenie urządzenia. Odpowiednio dobrane szczotki mogą znacznie ułatwić proces sprzątania, dlatego sprawdź, czy są one starannie wykonane oraz dowiedz się, ile ich rodzajów jest w zestawie. Szczególną popularnością cieszą się elektroszczotki, które doskonale wyczesują dywany z włosów oraz sierści zwierząt.

Uchwyt na ścianę to malutki element, ale może znacznie ułatwić przechowywanie odkurzacza pionowego. Wystarczy zamontować go wewnątrz szafy lub na ścianie, by zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu.

Odkurzacz pionowy Tefal X-Force Flex 15.60 – wybór redakcji

Odkurzacz pionowy Tefal X-Force Flex 15.60 o mocy 230 AW pozwoli ci usunąć zanieczyszczenia z różnych powierzchni w twoim domu. Dużym atutem jest to, że urządzenie rozpoznaje rodzaj podłoża i automatycznie dostosowuje do niego moc ssania.

Zamontowana w odkurzaczu bateria może pracować aż 80 minut po pełnym naładowaniu, a w dodatku istnieje możliwość jej łatwego wyjęcia oraz zamontowania nowego akumulatora. Mimo jego dużej pojemności model został wyposażony w 0,9 l zbiornik na kurz. 

Filtry EPA zastosowane w odkurzaczu pozwalają na wychwycenie z powietrza aż 99,9% zanieczyszczeń. Z kolei zamontowana w głowicy lampa LED znacznie ułatwia dotarcie do wszystkich zabrudzeń.

Na szczególną uwagę zasługują dodatkowe funkcje urządzenia. Oczywiście zostało ono wyposażone w lekki i praktyczny miniodkurzacz, ale poza tym ma także możliwość jednoczesnego odkurzania oraz mopowania podłogi. Zestaw zawiera aż 7 szczotek (w tym elektroszczotkę) oraz stację dokującą, która pozwala na łatwe i szybkie ładowanie urządzenia.

Odkurzacz pionowy Tefal X-Force Flex 15.60 to bardzo dobry wybór dla osób poszukujących wielofunkcyjnego urządzenia, które ułatwi im sprzątanie nie tylko podłóg, ale także innych powierzchni w domu.

Odkurzacz pionowy Dyson V15 Detect Absolute – gdy cena nie gra roli

Odkurzacz pionowy Dyson V15 Detect Absolute został wyposażony w silnik poruszający się z prędkością 125 tysięcy obrotów na minutę, dzięki czemu szybko usunie wszystkie zabrudzenia. Ponadto posiada on wskaźnik ujawniający niewidoczne dla oka cząsteczki, a gdy spotka się z ich zwiększoną ilością, automatycznie zwiększa moc ssania.

Producent wyposażył odkurzacz pionowy w akumulator pozwalający na godzinę pracy na pełnych obrotach i podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianego Tefala istnieje możliwość jego łatwej wymiany na nowy. Zastosowanie filtrów typu HEPA sprawia, że z powietrza są wychwytywane alergeny nawet o średnicy nieprzekraczającej 0,3 mikrona.

Oczywiście urządzenie ma wbudowany miniodkurzacz ułatwiający dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Poza tym w zestawie znajduje się aż 8 różnych końcówek oraz szczotek (w tym elektroszczotka), co skutecznie usprawnia czyszczenie różnorodnych powierzchni. Odkurzacz pionowy Dyson V15 Detect Absolute to wysokiej jakości model, który przypadnie do gustu osobom o wysokich wymaganiach. Niestety zaawansowanie technologiczne oraz staranność wykonania wypływa na dość dużą cenę produktu.

Dyson V15 Detect Absolute
Zalety
 • Skuteczne wykrywanie i raportowanie typów zanieczyszczeń
 • Wyjątkowo mocny silnik ssący i długi czas pracy na baterii
 • Inteligentna przystawka do czyszczenia wykładzin i dywanów
 • Zestaw akcesoriów umożliwiający łatwe czyszczenie trudno dostępnych miejsc
Wady
 • Znacznie wyższa cena od innych odkurzaczy bezprzewodowych.
 • Wysoka waga urządzenia może być uciążliwa podczas dłuższych sesji sprzątania.

Dyson V15 Detect Absolute to wiodący model bezprzewodowego odkurzacza firmy Dyson. Wyposażony jest w unikalną technologię wykrywania pyłu i 2 w 1 szczotkę, która pozwala na dokładne czyszczenie różnych powierzchni.

Odkurzacz bezprzewodowy pionowy Xiaomi Vacuum Cleaner G11 – najlepszy stosunek jakości do ceny

Odkurzacz bezprzewodowy pionowy Xiaomi Vacuum Cleaner G11 ma moc 185 AW – co prawda to mniej niż w przypadku zwycięzcy naszego rankingu, ale wciąż wystarczająco, by dokładnie posprzątać powierzchnie takie jak panele, deski, parkiety, płytki czy dywany o krótkim włosiu. Urządzenie podobnie jak wcześniej wspomniane modele ma zamontowany czujnik, który wychwytuje najmniejsze zabrudzenia oraz dostosowuje moc ssania do ich ilości.

Sprzęt jest zasilany nowoczesną baterią litowo-jonową, która pozwala pracować na pełnych obrotach nawet przez 60 minut. Niestety zbiornik na zanieczyszczenia ma pojemność jedynie 0,3 litra, czyli aż 3-krotnie mniejszą niż faworyt naszego rankingu. Skuteczność zastosowanych filtrów na poziomie 99,97% będzie wystarczająca nawet dla osób borykających się z uczuleniami. Model oczywiście ma wbudowany miniodkurzacz, a ponadto w zestawie znajdują się aż 4 różne końcówki i szczotki, które ułatwiają czyszczenie różnorodnych powierzchni.

Odkurzacz bezprzewodowy pionowy Xiaomi Vacuum Cleaner G11 to bardzo dobry odkurzacz pionowy dla osób, które szukają urządzenia w przystępnej cenie do sprzątania niedużego mieszkania. 

Xiaomi Handheld Vacuum Cleaner G11
Zalety
 • Kompaktowy i lekki, łatwy w manewrowaniu.
 • Wysoka moc ssania zapewnia skuteczne usuwanie kurzu i brudu.
 • Długi czas pracy na jednym naładowaniu baterii.
 • Wysokiej jakości filtr HEPA usuwa alergeny i drobne cząstki z powietrza.
Wady
 • Wysoka cena urządzenia.
 • W porównaniu z niektórymi konkurentami, czas pracy baterii może być nieco krótszy.

Xiaomi Handheld Vacuum Cleaner G11 to poręczny odkurzacz bezprzewodowy z silnymi funkcjami ssania i wielofunkcyjnymi końcówkami do czyszczenia różnych powierzchni. Idealny do codziennej pielęgnacji domu.

Odkurzacz pionowy Electrolux PURE Q9 PQ92-ALGS – doskonały dla dbających o zdrowie

Odkurzacz pionowy Electrolux PURE Q9 PQ92-ALGS to urządzenie wręcz stworzone na potrzeby osób zmagających się z silnymi alergiami. Model został wyposażony w 5-stopniowy system filtracji, a w dodatku posiada także sterylizującą lampę, dzięki czemu uzyskał certyfikat Brytyjskiej Fundacji Alergologicznej. Z jego pomocą usuniesz uczulające zanieczyszczenia nie tylko z podłogi, ale także z materacy, kanap czy legowisk dla zwierząt.

Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli w naszym rankingu ten również posiada wbudowany miniodkurzacz. Korzystanie z niego jest wyjątkowo wygodne, ponieważ aluminiowa konstrukcja oraz umieszczony na dole środek ciężkości sprawiają, że jego odczuwalny ciężar to zaledwie 800 gramów – właśnie dlatego produkt ten otrzymał rekomendację niemieckiego stowarzyszenia AGR.

Wbudowany akumulator pozwala na 55 minut ciągłej pracy. Podobnie jak w przypadku modelu od Xiaomi pojemnik na zanieczyszczenia ma jedynie 0,3 litra pojemności i wymaga częstszego opróżniania.

Odkurzacz pionowy Electrolux PURE Q9 PQ92-ALGS to odpowiedni produkt dla osób szukających urządzenia, które pomoże szybko i wygodnie wykonać codzienne porządki. Nie czyści on tak efektywnie, jak faworyt naszego rankingu, ale jest bardziej przyjazny dla kręgosłupa.

Electrolux PURE Q9 PQ92-ALGS
Zalety
 • Potężna moc ssania dzięki technologii PowerBoost
 • Długi czas pracy na baterii do 55 minut
 • Filtr HEPA 13 usuwający 99,95% zanieczyszczeń
 • Ergonomiczny design i niski poziom hałasu
Wady
 • Zastosowanie odkurzacza bezprzewodowego może być ograniczone przez czas pracy baterii
 • Cena Electrolux PURE Q9 PQ92-ALGS może być wyższa niż niektórych konkurentów

Electrolux PURE Q9 PQ92-ALGS to wysokiej jakości, bezprzewodowy odkurzacz pionowy, wyposażony w system czyszczenia powietrza PureFlow oraz technologię Ergorapido, umożliwiającą łatwe przejście z odkurzania podłóg na czyszczenie mebli.

Odkurzacz pionowy Dream T30 – do komfortowego sprzątania dużych powierzchni

Odkurzacz pionowy Dream T30 ma moc 190 AW i podobnie jak pozostałe pozycje w naszym rankingu automatycznie dostosowuje siłę ssania do rodzaju czyszczonej powierzchni. Na szczególną uwagę zasługuje aż 8-stopniowy system wyciszania hałasu, który znacznie podnosi komfort korzystania z urządzenia.

Wbudowany akumulator pozwala na 90 minut pracy przy pełnych obrotach. Co najważniejsze mimo dużej pojemności baterii producent znalazł miejsce na pojemnik na 0,6 l zanieczyszczenia, dzięki czemu możesz komfortowo posprzątać dom o dużej powierzchni. W dodatku cały sprzęt waży zaledwie 1,76 kilograma, więc znacznie mniej niż wcześniej wspomniany Tefal czy Dyson.

Oczywiście model posiada wbudowany miniodkurzacz i końcówkę z lampą LED, dzięki której z łatwością posprzątasz nawet najmniejsze zanieczyszczenia w najciemniejszych zakamarkach mieszkania. Poza tym w zestawie znajdują się także 3 inne końcówki oraz szczotki. 

Odkurzacz pionowy Dream T30 będzie bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają komfortowego urządzenia do sprzątania dużego domu. Nie ma on tylu zaawansowanych funkcji co poprzednicy, ale rekompensuje to jego przystępna cena.

DREAME T30
Zalety
 • Wysoka moc ssania, idealna do odkurzania grubszych zanieczyszczeń.
 • Wygodna konstrukcja, która ułatwia korzystanie z urządzenia.
 • Wysokiej jakości filtr HEPA, który usuwa alergeny i pyłki z powietrza.
Wady
 • Bateria może być zbyt krótka (około 60 minut na maksymalnej mocy)
 • Wysoka cena w porównaniu do innych odkurzaczy bezprzewodowych na rynku

DREAME T30 to lekki i wydajny odkurzacz pionowy, który umożliwia skuteczne usuwanie kurzu i innych zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Posiada zaawansowane filtry HEPA oraz długi czas pracy na jednym ładowaniu.

Najlepsze marki odkurzaczy pionowych

Chociaż francuska firma Tefal zaczęła swoją działalność od produkcji garnków i to właśnie z nimi jest najczęściej kojarzona, ma w swojej ofercie wysokiej jakości odkurzacze pionowe. Tworzone przez nią urządzenia nie bez powodu cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. W sprzętach udało się połączyć wysoką moc ssania z lekkością sprzętu, co sprawia, że modele zaprojektowane przez markę są wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu.

Dyson jest brytyjską firmą specjalizującą się w produkcji odkurzaczy i światowym liderem w tej kategorii. Modele znajdujące się w ofercie marki mają najlepszą specyfikację, a każdy detal jest stworzony z największą starannością. W dodatku wszystkie projektowane odkurzacze pionowe Dysona są wyposażone w liczne końcówki i szczotki ułatwiające sprzątanie różnorodnych powierzchni. Niestety wysoka jakość wiąże się także z wysoką ceną oferowanych produktów.

Xiaomi i Dream to chińskie marki należące do tej samej firmy. Firmy tworzą urządzenia dobrej jakości w cenach znacznie niższych niż konkurenci, co sprawia, że ich produkty cieszą się coraz większą popularnością. W ich ofercie znajdziecie zarówno bardzo zaawansowane technologicznie modele, jak i te podstawowe.

Odkurzacze pionowe – najczęściej zadawane pytania

Odkurzacz pionowy może znacznie ułatwić sprzątanie domu, jednak musi być odpowiednio dobrany do twoich potrzeb. Co warto wiedzieć o urządzeniach tego typu? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Kiedy warto zainwestować w odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla osób w małych mieszkaniach, ponieważ potrzebują niewielkiej powierzchni do przechowywania. Poza tym ze względu na łatwość użytkowania i brak konieczności podłączania rur czy szczotek z pewnością docenią je ci, którzy uważają odkurzanie za jeden z najmniej przyjemnych obowiązków. 

W dodatku pozwalają na zachowanie ergonomicznej postawy w trakcie sprzątania, dzięki czemu staje się to mniej męczące fizycznie. Z kolei alergicy docenią modele z odczepianym mini odkurzaczem, którym z łatwością można posprzątać kanapy czy inne meble tapicerowane.

Jakie są wady korzystania z odkurzacza pionowego?

Warto jednak pamiętać, że odkurzacze pionowe nie są pozbawione wad. Mimo coraz większego zaawansowania technologicznego urządzenia tego typu mają mniejszą moc oraz siłę ssania niż ich tradycyjne odpowiedniki. Ponadto korzystanie z tanich modeli z akumulatorami o niskiej pojemności może być frustrujące.

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz pionowy?

Oczywiście najważniejszymi parametrami urządzeń tego typu są moc silnika oraz siła ssania. Poza tym zwróć uwagę na pojemność wbudowanego akumulatora – odkurzacz bezprzewodowy nie będzie komfortowy w użytkowaniu, jeśli często trzeba będzie go ładować.

Szczególne istotne są także dodatkowe funkcje, dzięki którym sprzęt może być wykorzystywany nie tylko do czyszczenia podłóg, ale także do sprzątania mebli. Przed zakupem dokładnie przyjrzyj się zawartym w zestawie szczotkom, które mogą znacznie ułatwić usuwanie zanieczyszczeń.

Ile mocy powinien mieć dobry odkurzacz pionowy?

Moc odkurzaczy pionowych zazwyczaj mieści się w przedziale od 50 do 600 W. Jeśli w twoim domu nie ma dużych dywanów z długim włosiem, urządzenie o mocy 300-350 W z pewnością będzie wystarczające. 

Ile czasu wytrzymuje akumulator w odkurzaczu pionowym?

Większość odkurzaczy pionowych została wyposażona w akumulatory, które pozwalają na ich bezprzewodową pracę. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele mogą pracować nawet godzinę po pełnym naładowaniu. Z kolei sprzęty w bardziej przystępnych cenach zazwyczaj są wyposażone w baterie pozwalające na 30 minut nieprzerwanej pracy bez zmniejszenia siły ssania.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts