Jak wyczyścić złoto domowymi sposobami? Kamień w pierścionku będzie lśnił po czyszczeniu!

Jak wyczyścić złoto, wykorzystując domowe sposoby? Twoja biżuteria będzie mogła ponownie lśnić. Sposoby na wyczyszczenie tego kruszca są podobne, jak w przypadku srebra. Sprawdź, od czego zacząć.
Ida Grabska
jak wyczyścić złoto

Jeśli masz złotą biżuterię, na pewno chcesz o nią odpowiednio zadbać! Poznaj domowe sposoby czyszczenia, które pozwolą Ci na odpowiednie jej zadbanie w szybki i sprawny sposób. Przede wszystkim musisz uważać na to, aby jej nie uszkodzić, ponieważ złoto jest znacznie bardziej miękkie, niż srebro. Jednak ciepła woda to nie wszystko! Jeśli chcesz sprawnie czyścić złoto, koniecznie musisz poznać te domowe sposoby na to, jak wyczyścić złoto. Sprawdzą się one również w przypadku sztućców, wykonanych z tego metalu szlachetnego. Czy ten kruszec jest odporny na stworzone własnoręcznie środki?

Złota biżuteria powinna być zadbana!

Jeśli nie chcesz, by na twoim łańcuszku czy pierścionku pojawiał się niezbyt dobrze wyglądający nalot, to przede wszystkim musisz o te przedmioty dbać na co dzień. Warto zacząć od tego, że takie przedmioty należy ściągać na noc. To nie tylko pozwoli uniknąć części zabrudzeń, ale będzie również zdrowsze dla ciebie. Jubilerzy nie zalecają spania w kolczykach, czy bransoletkach, dlatego że mogą się one odkształcać, a także pokrywać potem i łojem. Dlatego też swoje ozdoby ściągaj codziennie, przecierając je delikatnie ściereczką. Możesz również dokładnie je wypolerować po każdym użyciu, a następnie schować do np. przeznaczonej dla białego złota szkatułki.

Jak wyczyścić złoto w domu? Zacznij od przygotowania tych rzeczy

Czyszczenie złota warto rozpocząć od przygotowania potrzebnych przedmiotów. Przyda ci się miska z ciepłą wodą, a także ściereczka, szczoteczka do mycia zębów z miękkim włosiem i patyczek, np. higieniczny. W ten sposób łatwiej będzie ci przywrócić dawny blask złotemu przedmiotowi. Za takie gruntowne wyczyszczenie całej posiadanej biżuterii powinieneś brać się co najmniej raz na pół roku, a jeśli użytkujesz ją często najlepiej co najmniej raz w miesiącu. Jeśli chcesz użyć szczoteczki do zębów, pamiętaj, aby wybrać nową.

Czym wyczyścić złoto? Usuwanie nalotu

Usuwanie nalotu z biżuterii możesz rozpocząć, używając mydła bądź płynu do mycia naczyń. Nie sprawdzą się one w każdym przypadku, ale w wielu będą naprawdę pomocne. Przygotuj roztwór z wodą, a następnie delikatnie włóż biżuterię do pojemnika z nią. Odczekaj chwilę, a następnie delikatnie oczyść całość, korzystając ze szczoteczki. Na koniec wytrzyj swoją biżuterię i przetrzyj ją, aby mogła ponownie błyszczeć.

Dbanie o złoto z użyciem sody oczyszczonej

Jak wyczyścić złoto w domu? Jeśli nie masz płynu do mycia naczyń ani mydła, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wymieszaj ją z wodą, a następnie zamocz złoty pierścionek w roztworze. Dzięki temu ten szlachetny produkt będzie mógł dokładnie się oczyścić i zdezynfekować, a ty zminimalizujesz ryzyko zarysowań. To nie wpłynie negatywnie także na kolor złota. Po wszystkim będziesz musiał dokładnie opłukać biżuterię i przetrzeć ją delikatną szmatką. Pamiętaj, że ta powinna być czysta i pozbawiona jakichkolwiek drobin. Miękka ściereczka to po prostu podstawa.

Preparaty do czyszczenia złota z zabrudzeń

Jeśli obawiasz się sięgać po sodę, proszek do pieczenia czy kwasek cytrynowy, zawsze możesz zakupić specjalne produkty, które są przeznaczone do pielęgnacji złota. Takie preparaty kupisz już za ok. 30-50 zł, a na pewno pomogą ci lepiej zadbać o metal, niż np. pasty do zębów. Płyn do czyszczenia biżuterii bez problemu znajdziesz w specjalistycznych sklepach, także online. Jeśli posiadasz pierścionki np. z kamieniami szlachetnymi, to może okazać się najlepsze rozwiązanie. Ponadto dobieraj detergenty do próby złota.

Domowe sposoby na czyszczenie złota

Mimo tego, że czasem lepiej sięgnąć po profesjonalne detergenty, np. do czyszczenia białego złota to nie wolno zapominać, że biżuteria może wybrudzić się w każdym momencie. Nie zawsze zaś będziesz miał możliwość, aby za pomocą miękkiej szmatki i sprawdzonego specyfiku je wyczyścić. Dlatego warto znać również inne metody. Staraj się zawsze zachować jak najwyższą higienę takich przedmiotów, aby przez lata mogły służyć swoim pięknym wyglądem i cieszyć oczy swoim blaskiem.

To, jak długo będą w dobrym stanie, zależy wyłącznie od ciebie! Dlatego skoro wiesz już, jak wyczyścić złoto, weź się do pracy.

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts