Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Ida Grabska
aparat ortodontyczny u młodej kobiety podczas wizyty kontrolnej

Założenie aparatu ortodontycznego i regularne wizyty kontrolne, na których prowadzący lekarz ortodonta będzie podkręcać lub luzować aparat ortodontyczny to podstawa leczenia wad zgryzu za pomocą klasycznych aparatów ortodontycznych. Założenia aparatu to jedno, natomiast należy również przestrzegać higieny aparatu i regularnie go czyścić. W jaki sposób przeprowadzić czyszczenie aparatu ortodontycznego? Jak należy dbać o aparat ortodontyczny, aby dobrze nam służył i nie był powodem powstawania bakterii i zarazków?

Dlaczego należy czyścić aparat ortodontyczny?

Należy czyścić aparat ortodontyczny, ponieważ może on stanowić idealne środowisko dla rozwoju bakterii i gromadzenia się zanieczyszczeń. Gromadzenie się bakterii i zanieczyszczeń na aparacie ortodontycznym może prowadzić z kolei do wielu poważnych konsekwencji, w tym między innymi:

  • Infekcji bakteoryjnych – bakterie mogą powodować stany zapalne dziąseł, powstawanie próchnicy, prowadzić nawet do recesji dziąseł. Należy dokładnie dbać o higienę aparatu ortodontycznego, aby nie rozwijać siedliska bakteryjnego w jamie ustnej.
  • Nieprzyjemnego zapachu – gromadzenie się bakterii na aparacie ortodontycznym może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust. Zachowanie prawidłowej higieny aparatu ogranicza tworzenie bakterii a tym samym powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust.
  • Zmniejszenia skuteczności leczenia – nieodpowiednie czyszczenie aparatu ortodontycznego może spowodować, że leczenie będzie mniej skuteczne.

Regularne czyszczenie aparatu ortodontycznego pomaga zapobiegać powyższym problemom i zapewnia zdrowe i czyste środowisko w jamie ustnej. Zaleca się czyścić aparat minimum co najmniej 2-3 razy dziennie, aby zachować jego czystość i zdrowie jamy ustnej. Warto także zaopatrzyć się w specjalne nici dentystyczne, które pomogą utrzymać czystość aparatu i pozbyć się resztek zalegającego jedzenia.

Jako ekspert ortodoncji, zalecam przestrzeganie następujących wskazówek dotyczących czyszczenia aparatu ortodontycznego: Po pierwsze, należy delikatnie szczotkować zęby i aparat specjalną szczoteczką do zębów z miękkim włosiem, wykonując małe ruchy okrężne. Po drugie, warto używać nici dentystycznej z odpowiednią końcówką do aparatów ortodontycznych, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc między zamkami. Wreszcie, regularne płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust o działaniu antybakteryjnym pomoże utrzymać higienę oraz zdrowie dziąseł i zębów podczas leczenia ortodontycznego.

Małgorzata Adamczyk z kliniki supradent.pl

Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Aby właściwie wyczyścić aparat ortodontyczny, należy przestrzegać następujących kroków. To prosty poradnik, który skutecznie pozwoli zadbać o właściwą higienę apratu ortodontycznego.

  1. Umyj ręce i usta – zacznij od umycia rąk i ust, aby uniknąć przenoszenia bakterii na aparat. To najważniejszy krok, ponieważ wszystkie zanieczyszczenia, wirusy i bakterie znajdujące się na rękach, można w łatwy sposób przenieść na jamę ustną i do naszego organizmu.
  2. Przygotuj szczoteczkę i nici dentystyczne – użyj szczoteczki do zębów i pasty do zębów, szczotkuj powoli i dokładnie aparat ortodontyczny z każdej ze strony, ruchami wypychającymi lub kolistymi. Po zakończeniu szczotkowania użyj nici dentystycznych, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Pamiętaj o stosowaniu szczoteczki elektrycznej, a najlepiej sonicznej, która zapewni dużą liczbę obrotów na minutę.
  3. Umyj usta płynem do płukania – warto także na koniec skorzystać ze specjalistycznych płynów do płukania jamy ustnej, aby w 100% pozbyć się wszystkich bakterii oraz zarazków z naszej jamy ustnej.

Ważne jest, aby regularnie czyścić aparat ortodontyczny, aby uniknąć gromadzenia się bakterii i zanieczyszczeń, które mogłyby zmniejszyć skuteczność leczenia ortodontycznego. Pamiętaj także o regularnym odwiedzaniu sprawdzonej kliniki stomatologicznej w celu przeprowadzania prac higienizacyjnych.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts