Nawilżacze powietrza – ranking 2024

Chcesz kupić nawilżacz powietrza? Ranking przygotowany przez naszą redakcję ułatwi ci tę decyzję. Sprawdź, czym należy kierować się przy wyborze urządzenia i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Alicja Kisiak
nawilżacz powietrza ranking

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Chyba każdy doświadczył suchego powietrza w okresie grzewczym, a ostatnio coraz częściej miewamy z tym problem również latem. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść urządzenie, które rozwiąże ten problem, jednak w gąszczu ofert trudno zdecydować się na konkretny model nawilżacza powietrza. Ranking, który prezentujemy, stworzyliśmy z myślą o osobach, które przymierzają się do zakupu, ale nie wiedzą czym kierować się przy wyborze urządzenia. Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Nawilżacze powietrza – jak wybieraliśmy?

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, rodzaj nawilżacza, koszty eksploatacji i konserwacji, a także preferencje użytkownika. Dlatego przy tworzeniu rankingu skupiliśmy się na konkretnych zagadnieniach:

  • Jakiego rodzaju jest to nawilżacz?
  • Jakie powierzchnię jest w stanie nawilżyć?
  • Czy posiada dodatkowe funkcje (jeśli tak, to jakie)?
  • Jakie są koszty eksploatacji urządzenia?
  • Jakie czynności konserwacyjne trzeba przeprowadzać oraz jak często należy je wykonywać?
LIFAAIR LAH302
Zalety
  • Skutecznie usuwa zanieczyszczenia
  • Cicha praca
  • Łatwy w obsłudze
  • Wysoka wydajność
Wady
  • Wysoka cena.
  • Może być zbyt głośny.

LIFAAIR LAH302 to zaawansowany oczyszczacz powietrza, który usuwa zanieczyszczenia, takie jak pył, dym i alergeny, zapewniając czyste i zdrowe powietrze w pomieszczeniach do 40 metrów kwadratowych.

Stadler Form Oskar Czarny
Zalety
  • Skuteczna filtracja
  • Cicha praca
  • Elegancki design
Wady
  • Hałaśliwy wentylator.
  • Brak wskaźnika wilgotności.

Stadler Form Oskar Czarny to stylowy, energooszczędny oczyszczacz powietrza, który skutecznie eliminuje zanieczyszczenia i zapewnia zdrową atmosferę w pomieszczeniu. Jego nowoczesny design, cicha praca i łatwa obsługa sprawiają, że jest idealnym wyborem dla każdego domu czy biura.

Tech-Med Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizatorem TM LOTOS biały
Zalety
  • Skuteczne nawilżanie powietrza
  • Jonizacja powietrza
  • Cicha praca
  • Design urządzenia
Wady
  • Niska pojemność zbiornika
  • Głośna praca

Tech-Med Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizatorem TM LOTOS biały to urządzenie, które pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki wbudowanemu jonizatorowi, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, zapewniając zdrowe i przyjemne dla oddechu powietrze.

Nawilżacz powietrza – po co?

Wiele osób, które wahają się przed zakupem sprzętu, zadaje sobie pytanie, co daje nawilżacz powietrza. Otóż urządzenie to pozwala na zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co może przynieść wiele korzyści, m.in.: poprawę jakości powietrza (redukuje pył), ułatwienie w oddychaniu, zmniejszyć objawy takie jak suchy kaszel czy podrażnienia nosa i gardła, a także poprawić kondycję skóry i włosów, wpłynąć pozytywnie na rośliny w nawilżanym pomieszczeniu oraz na drewniane meble i podłogi, które zazwyczaj źle reagują na długotrwałe suche powietrze.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Istnieje kilka rodzajów nawilżaczy powietrza, z których każdy działa inaczej i oferuje różne zalety. W tekście w skrócie omówimy ich najważniejsze cechy.

  1. Nawilżacze ultradźwiękowe działają poprzez wibracje, które przetwarzają wodę w mgiełkę, która jest rozpylana do powietrza. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów nawilżaczy, ponieważ są one ciche i skuteczne.
  2. Nawilżacze ewaporacyjne składają się z filtra, który wchłania wodę ze zbiornika, a następnie wypuszcza ją w formie pary wodnej do powietrza. Powietrze, przechodząc przez mokry filtr, absorbuje parę wodną, która zwiększa wilgotność powietrza.
  3. Nawilżacze parowe korzystają z grzałek do podgrzewania wody, która następnie jest uwalniana do powietrza w formie pary wodnej. Są one skuteczne w zwiększaniu wilgotności powietrza i mogą działać jako aromaterapia, jeśli doda się do wody olejki eteryczne.
  4. Nawilżacze chłodzące działają poprzez przepuszczanie powietrza przez zimną wodę, która następnie jest uwalniana do powietrza w postaci mgiełki. Mogą one pomóc w schładzaniu pomieszczenia w gorące dni.
  5. Nawilżacze centralne są zintegrowane z systemem wentylacji i klimatyzacji, a wilgotność powietrza jest kontrolowana automatycznie. Są one skuteczne, ale zazwyczaj droższe i trudniejsze w instalacji.
  6. Nawilżacze ceramiczne działają poprzez absorpcję wody przez materiał ceramiczny, który następnie uwalnia ją do powietrza w postaci pary wodnej. Są proste w użyciu i skuteczne, ale mają zazwyczaj mniejszą pojemność wody.

A co z domowymi nawilżaczami powietrza?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak zrobić nawilżacz powietrza. Istnieje kilka prostych metod, które pozwalają podnieść poziom wilgotności w pomieszczeniu, niemniej jednak powieszenie mokrych ręczników na rozgrzanym kaloryferze, albo postawienie obok miski z wodą nie przyniesie tak dobrych efektów, jak specjalne urządzenie. Dlatego wszystkich, którym zależy na odpowiedniej wilgotności w domu, zachęcamy do przyjrzenia się profesjonalnym sprzętom, również tym prezentowanym w rankingu. 

PHILIPS HU4813/10

Philips HU4813/10 to nawilżacz powietrza, który wykorzystuje technologię nawilżania naturalnego, opartą na zasadzie ewaporacji. Jedną z zalet tego modelu jest to, że filtr wystarcza na około 6 miesięcy, jest ogólnie dostępny, a jego koszt to ok. 60 zł (można znaleźć tańsze zamienniki). Ponadto, dzięki technologii model jest w stanie utrzymać wilgotność powietrza na poziomie od 40% do 60%, co jest optymalnym zakresem dla zdrowia i komfortu.

Philips HU4813/10 ma również funkcję automatycznego wyłączania, która reaguje, kiedy woda w zbiorniku się skończy lub gdy zbiornik zostanie usunięty. Urządzenie jest ciche i ma niskie zużycie energii.

Nawilżacz jest przeznaczony do użytku w pomieszczeniach o powierzchni do 44 m². Zbiornik na wodę o pojemności 2 litrów pozwala na około 8 godzin ciągłej pracy. Ponadto nie jest urządzeniem dużym i charakteryzuje go nowoczesny i elegancki design, który dobrze będzie wyglądać w większości wnętrz.

LIFAAIR LAH302 – kiedy cena nie gra roli

Lifaaair LAH302 to nawilżacz powietrza, który zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Oparto go na technologii ewaporacyjnej, która polega na przepuszczaniu powietrza przez wilgotną matę z włókna celulozowego. Dzięki temu procesowi powietrze zostaje odpowiednio nawilżone i ochłodzone, a nadmiar wilgoci jest usuwany z powietrza. Warto też dodać, że urządzenie jednocześnie oczyszcza powietrze na powierzchni do 100 m². Specjalna technologia pozwala na uzyskanie całkowicie czystego i wolnego od bakterii powietrza, dlatego z powodzeniem może być wsparciem dla alergików.

Duży zbiornik na wodę o pojemności 5 litrów pozwala na ciągłą pracę przez wiele godzin. Urządzenie oferuje kilka trybów pracy, w tym tryb automatycznego wyłączania, tryb nocny i tryb zwiększonej wydajności. Posiada również wbudowany czujnik wilgotności powietrza, który automatycznie reguluje poziom nawilżania w zależności od potrzeb pomieszczenia. Producent udostępnia aplikację mobilną, za pomocą której można wygodnie sterować urządzeniem.

LIFAAIR LAH302
Zalety
  • Skutecznie usuwa zanieczyszczenia
  • Cicha praca
  • Łatwy w obsłudze
  • Wysoka wydajność
Wady
  • Wysoka cena.
  • Może być zbyt głośny.

LIFAAIR LAH302 to zaawansowany oczyszczacz powietrza, który usuwa zanieczyszczenia, takie jak pył, dym i alergeny, zapewniając czyste i zdrowe powietrze w pomieszczeniach do 40 metrów kwadratowych.

Stadler Form Oskar – najlepszy stosunek jakości do ceny

Stadler Form Oskar to nowoczesny i elegancki nawilżacz powietrza o pojemności 3,5 litra. Urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji, co oznacza, że powietrze przepływa przez filtr z włókna celulozowego, który jest odpowiednio nawilżony wodą.

Urządzenie ma też kilka funkcji ułatwiających jego użytkowanie, takich jak automatyczne wyłączanie przy braku wody, trzy poziomy nawilżania i tryb nocny z wyłączanym podświetleniem. Ponadto jest cichy, energooszczędny i wydajny, co czyni go odpowiednim dla osób, które chcą zapewnić sobie zdrowe i przyjemne środowisko w pomieszczeniach.

Nawilżacz jest także wyposażony w wymienny filtr, który oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i pyłków, co sprawia, że jest to również dobry wybór dla osób cierpiących na alergie lub astmę. Model jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 50 m² i cechuje go elegancki i minimalistyczny design.

Stadler Form Oskar Czarny
Zalety
  • Skuteczna filtracja
  • Cicha praca
  • Elegancki design
Wady
  • Hałaśliwy wentylator.
  • Brak wskaźnika wilgotności.

Stadler Form Oskar Czarny to stylowy, energooszczędny oczyszczacz powietrza, który skutecznie eliminuje zanieczyszczenia i zapewnia zdrową atmosferę w pomieszczeniu. Jego nowoczesny design, cicha praca i łatwa obsługa sprawiają, że jest idealnym wyborem dla każdego domu czy biura.

Tech-Med TM LOTOS – rozwiązanie na każdą kieszeń

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizatorem TM LOTOS to urządzenie wyposażone w technologię ultradźwiękową, która umożliwia skuteczne nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo model jest wyposażony w jonizator, który pomaga w usuwaniu z powietrza szkodliwych cząstek, takich jak pyłki, wirusy i bakterie oraz w automatyczny system wyłączania, który zapobiega przegrzaniu oraz wskaźnik poziomu wody w zbiorniku.

Nawilżacz Tech-Med TM LOTOS jest łatwy w obsłudze. Pojemność zbiornika na wodę wynosząca 2,5 litra umożliwia do 10 godzin pracy na jednym napełnieniu. Urządzenie posiada także funkcję regulacji natężenia emisji pary wodnej, dzięki czemu można dostosować nawilżanie do potrzeb i wielkości pomieszczenia (maksymalnie 30 m²).

Niestety design nie jest tak nowoczesny i modny jak w poprzednich modelach, co może niektórych zniechęcić. Ponadto w porównaniu do poprzedników może być nieco głośniejszy.

Tech-Med Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizatorem TM LOTOS biały
Zalety
  • Skuteczne nawilżanie powietrza
  • Jonizacja powietrza
  • Cicha praca
  • Design urządzenia
Wady
  • Niska pojemność zbiornika
  • Głośna praca

Tech-Med Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizatorem TM LOTOS biały to urządzenie, które pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki wbudowanemu jonizatorowi, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, zapewniając zdrowe i przyjemne dla oddechu powietrze.

VENTA Original LW25

VENTA Original LW25 to nawilżacz powietrza i oczyszczacz w jednym urządzeniu. Jest przeznaczony do stosowania w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m². Urządzenie wykorzystuje zaawansowaną technologię wirów wodnych, która zapewnia skuteczne nawilżanie powietrza oraz usuwanie z niego zanieczyszczeń.

Nawilżacz działa bez filtra, co oznacza, że nie wymaga wymiany żadnych filtrów, co ułatwia jego użytkowanie i znacznie obniża koszty eksploatacji. W urządzeniu znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 7 litrów, który wystarcza na około 24 godziny działania. Urządzenie jest energooszczędne i ciche w pracy, a jego konstrukcja została zaprojektowana w sposób umożliwiający łatwe czyszczenie i konserwację.

Jest to jednak duże urządzenie, które wymaga stosunkowo dużo miejsca. Mimo tego, że większość cech przemawia za zakupem tego modelu, jest to wydatek rzędu około 1000 zł, więc nie będzie to inwestycja dla każdego.

Najlepsze marki nawilżaczy powietrza

Philips to popularna i ceniona firma oferująca różne produkty związane z elektroniką i oświetleniem. Wśród nich znajdują się również nawilżacze powietrza. Mają różne technologie nawilżania, w tym ultradźwiękową, parową oraz naturalną. Większość modeli wyposażona jest w inteligentne funkcje, takie jak automatyczne wyłączanie, czujniki wilgotności powietrza oraz możliwość ustawienia poziomu nawilżania.

LifaaAir oferuje zarówno nawilżacze ewaporacyjne, jak i ultradźwiękowe, a ich produkty cechują się nowoczesnym designem, jakością wykonania i skutecznością w działaniu. Marka stawia na innowacyjne rozwiązania, takie jak technologia ultradźwiękowa z jonizacją powietrza, która skutecznie usuwa zanieczyszczenia i bakterie z powietrza.

Stadler Form to szwajcarska marka specjalizująca się w produkcji nawilżaczy powietrza, oczyszczaczy powietrza, wentylatorów i grzejników. Firma stawia na innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak hybrydowa technologia nawilżania, która łączy w sobie zalety nawilżaczy ewaporacyjnych i ultradźwiękowych, zapewniając skuteczne nawilżenie powietrza i usuwanie z niego szkodliwych substancji.

Tech-Med specjalizuje się w produkcji sprzętu medycznego, w tym między innymi aparatów do pomiaru ciśnienia, pulsometrów, elektrostymulatorów, inhalatorów i innych. Ponadto firma oferuje także produkty związane z pielęgnacją zdrowia, takie jak nawilżacze powietrza czy jonizatory powietrza.

Niemiecka marka VENTA specjalizuje się w produkcji i sprzedaży nawilżaczy oraz oczyszczaczy powietrza. Firma działa na rynku od ponad 30 lat i jest jednym z głównych wytwórców produktów poprawiających jakość powietrza w pomieszczeniach. Są przeznaczone dla domów, biur, szpitali i innych miejsc.

Najczęściej zadawane pytania

Wybór nawilżacza powietrza nie jest prostym zadaniem, dlatego nasz ranking ma być pomocą dla wszystkich zainteresowanych. Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wyboru nawilżacza powietrza. 

Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy?

Nawilżacz może być dobry dla zdrowia, jeśli jest stosowany z umiarem i w odpowiedni sposób. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach może prowadzić do podrażnień dróg oddechowych, suchości skóry, oczu i gardła, co może wpłynąć negatywnie na zdrowie i samopoczucie. W takim przypadku nawilżacz powietrza może pomóc w złagodzeniu tych objawów poprzez zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Dlaczego warto stosować nawilżacze powietrza?

Warto stosować nawilżacze ze względu na kilka korzyści, takie jak: poprawa zdrowia dróg oddechowych, lepsze samopoczucie, zmniejszenie ryzyka infekcji, lepszy sen oraz poprawa jakości życia. 

Jak działa nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza działa poprzez wprowadzenie wilgoci do powietrza w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju nawilżacz może działać na zasadzie parowania wody, rozpylania wody za pomocą ultradźwięków lub dyszy lub wykorzystywać specjalne filtry.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, rodzaj nawilżacza, koszty eksploatacji i konserwacji. Zakup urządzenia powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i preferencjami użytkownika, a decyzja powinna być podjęta po sprawdzeniu dostępnych opcji.

Czy warto kupić nawilżacz z mgiełką (ultradźwiękowy)?

To zależy, ponieważ urządzenie może być dobrym wyborem, jeśli będziesz je regularnie czyścił i zachowywał ostrożność przy korzystaniu z dodatkowych funkcji. Nawilżacze ultradźwiękowe wymagają regularnego czyszczenia, ponieważ woda w urządzeniu może stać się siedliskiem bakterii i grzybów, co z kolei może zanieczyścić powietrze w pomieszczeniu. Należy także zachować ostrożność przy korzystaniu z olejków eterycznych, ponieważ niektóre z nich mogą zniszczyć wewnętrzne elementy nawilżacza.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts