Opadająca powieka to problem dotykający nie tylko starszych, ale także dzieci. Dla wielu osób jest to dokuczliwa dolegliwość i chętnie chciałyby ją wyleczyć! Dlatego warto dowiedzieć się, jak tego dokonać!
Opadająca powieka – charakterystyka
Opadająca powieka to dolegliwość związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśnia dźwigacza powiek. Niepoprawne działanie powoduje mimowolne zamykanie się powieki lub jej opadanie. Schorzenie może występować na jednym oku, ale u niektórych dotyka ono dwoje oczu. U wielu osób oznacza defekt wizualny, ponieważ sprawia, że twarz wygląda na mocno zmęczoną. To może prowadzić do zaniżenia samooceny, zwłaszcza gdy żaden make-up, nawet naturalny makijaż, nie jest w stanie tego ukryć. Warto tu jednak dodać, że opadająca powieka może powodować też pogorszenie wzroku.
Opadająca powieka – objawy
Do podstawowych objawów opadającej powieki zaliczają się:
- trudność w zamknięciu oka;
- problemy z opuszczaniem powieki oraz z jej unoszeniem;
- zmęczenie narządu wzroku;
- problemy z ostrym widzeniem, zwłaszcza w sytuacjach nagłych zmian warunków, w których oko musi się do nich dostosować;
- łzawienie;
- podwójne widzenie;
- u dzieci z wadą wrodzoną – ciągłe przekrzywianie główki na bok, unoszenie brwi.
Jakie są przyczyny pojawienia się opadającej powieki?
Przyczyny pojawienia się tej dolegliwości mogą być różne. Zazwyczaj spowodowana ona jest starością, czyli malejącą ilością kolagenu w skórze. Wśród pozostałych przyczyn wyróżnić można:
- różne czynniki genetyczne;
- uszkodzenie jądra nerwu w mózgu;
- uszkodzenie nerwu okoruchowego;
- uszkodzenia unerwienia gałki ocznej;
- zmiany nowotworowe;
- cukrzycę;
- porażenie mięśni odpowiadających za ruch gałki ocznej;
- negatywne działanie czynników zewnętrznych;
- częste pocieranie powiek;
- źle dobrane szkła kontaktowe;
- brak odpowiedniej higieny oczu, rzęs oraz skóry wokół oczu.
Leczenie opadającej powieki za pomocą laserowej plastyki powiek
Jednym ze sposobów leczenia opadającej powieki jest plastyka laserowa. Polega ona na tym, że za pomocą urządzenia laserowego zamykane są naczynia krwionośne, co powoduje cofanie opuchlizny z oczu. Efekt tego zabiegu utrzymuje się około 10 lat. Nie każdy jednak może do niego przystąpić. Do przeciwwskazań zaliczane są między innymi:
- ciąża i karmienie piersią;
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe;
- stan po chemioterapii;
- aktywne infekcje;
- zaburzenia psychiczne;
- problemy z gojeniem się różnych ran.
Leczenie opadającej powieki za pomocą blefaroplastyki
Blefaroplastyka to najpopularniejsza metoda leczenia tej przypadłości. Jest to zabieg chirurgiczny, który wykonywany może być tylko przez specjalistę. Polega na usunięciu zbędnej ilości tkanki tłuszczowej poprzez robienie małych nacięć na powiece i wycinaniu zbędnych pasm skóry. Warto tu dodać, że pacjent znieczulany jest miejscowo, a cała procedura zajmuje około godziny. Do przeciwwskazań tego zabiegu należą:
- zaburzenia hormonalne;
- choroby autoimmunologiczne;
- problemy z krzepliwością krwi;
- ciąża i karmienie piersią;
- infekcje skórne;
- choroby nowotworowe.
Czy można wykonywać makijaż dla opadającej powieki?
Trzeba tu pamiętać, że makijaż jest tylko chwilowym rozwiązaniem. Nie spowoduje on zmniejszenia nadmiaru tkanki tłuszczowej lub skóry na powiece. Jednak z pewnością pozytywnie wpłynie on na samopoczucie osoby zmagającej się z tą dolegliwością. Jaki makijaż dla opadającej powieki będzie najlepszy? Jak go wykonać? Zacząć trzeba od zastosowania bazy pod cienie do powiek. Następnym krokiem będzie nałożenie jasnego cienia na ruchomą część powieki – na przykład z mieniącymi się drobinkami), zaś ciemnym kosmetykiem pokryć skórę opadającej powieki. Najlepiej sprawdzi się tutaj jasny beż oraz ciemny brąz.
Jeśli nie chcesz już dłużej zmagać się z opadającą powieką, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże ci wyleczyć tę dolegliwość!
Artykuł sponsorowany