Klimatyzator przenośny – ranking 2024

Zastanawiasz się, jak wybrać klimatyzator przenośny? Ranking polecanych produktów z tej kategorii pozwoli ci znaleźć najlepszy model dla ciebie i twojej rodziny! Przeczytaj nasz poradnik zakupowy i dowiedz się więcej na ten temat.
Alicja Kisiak
klimatyzator przenośny ranking

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu thermomixowa-rozkosz.pl

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Postępujące ocieplenie klimatu sprawia, że urządzenia z tej kategorii przestają być luksusowym gadżetem i coraz częściej stają się podstawowym wyposażeniem domu. Na co zwrócić uwagę, kupując swój pierwszy klimatyzator przenośny? Ranking najlepszych produktów uwzględnia 5 propozycji, wśród których każdy znajdzie idealny model dla siebie. Sprawdź, w jaki sposób dokonaliśmy wyboru!

Jak wybieraliśmy?

Jaki klimatyzator przenośny będzie najlepszy? Przede wszystkim, by znaleźć dobry produkt z tej kategorii, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Należą do nich przede wszystkim:

 • moc chłodnicza;
 • przepływ powietrza;
 • energooszczędność;
 • dodatkowe funkcje;
 • możliwość zdalnego sterowania oraz planowania pracy urządzenia;
 • poziom głośności;
 • obecność filtrów.

W naszym rankingu klimatyzatorów przenośnych znajdziesz nie tylko luksusowe urządzenia prestiżowych marek, ale także te dobrej jakości w przystępnej cenie. Sprawdź, które z nich będzie najlepsze dla ciebie i twojej rodziny!

Wybór redakcji:

Yoer 4W1 Klimatyzator Przenośny 4200W Wifi 60M2 PAC01W
WYBÓR REDAKCJI Yoer 4W1 Klimatyzator Przenośny 4200W Wifi 60M2 PAC01W
Zobacz szczegóły
Fral Fsc14.2Sc Wifi FSC142SC
Zobacz szczegóły
DLA ALERGIKÓW Blaupunkt Moby Blue S09E
Zobacz szczegóły

Moc chłodnicza – podstawowy parametr klimatyzatora przenośnego

Jeszcze przed zakupem klimatyzatora przenośnego warto wiedzieć, że jego efektywność będzie niższa, niż ma to miejsce w przypadku urządzeń typu split. Moc chłodnicza mobilnego klimatyzatora nie przekracza 4 kW, jednak co to oznacza w praktyce?

Przyjmuje się, że 1 kW mocy chłodniczej pozwala skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o powierzchni około 10 m². Jaki klimatyzator przenośny najlepiej sprawdzi się w twoim mieszkaniu? Przede wszystkim jego moc powinna być dostosowana do metrażu największego pomieszczenia w domu. Można zatem przyjąć, że jeśli twój salon ma powierzchnię 30 m², to urządzenie o mocy chłodniczej 3 kW będzie wystarczające.

Jednak poza tym należy wziąć pod uwagę także inne czynniki. Liczne duże okna (zwłaszcza niezasłonięte roletami czy innym materiałem zatrzymującym światło) mogą zwiększać temperaturę wewnątrz mieszkania. Ekspozycja budynku również ma znaczenie, w południowych pomieszczeniach temperatura może być wyższa nawet o kilka stopni Celsjusza. Pamiętaj także, że każdy człowiek dodatkowo oddaje ciepło, więc im więcej osób przebywa w danym pokoju, tym większą moc chłodniczą powinien mieć klimatyzator. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku jakichkolwiek urządzeń elektronicznych oddających ciepło.

Jaki przepływ powietrza powinien mieć klimatyzator przenośny?

Przepływ powietrza to parametr klimatyzatora przenośnego, który informuje o tempie chłodzenia pomieszczenia. W końcu każda osoba kupująca urządzenia tego typu robi to z myślą o szybkim i efektownym obniżeniu temperatury w swoim domu. 

Na wstępie najlepiej zrezygnować z produktów o przepływie powietrza niższym niż 300 m³/h, ponieważ nie dają one możliwości szybkiego schłodzenia mieszkania i przyniesienia, choć minimalnej ulgi w trakcie upałów. Jeśli masz w domu pokoje o powierzchni większej niż 30 m², najlepiej od razu zainwestuj w klimatyzator przenośny o mocy 400 m³/h.

Klasa energetyczna a zużycie prądu

Zważywszy na coraz wyższe ceny energii przed zakupem klimatyzatora przenośnego, warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. To parametr, który informuje cię o tym, ile prądu zużywa dane urządzenie. 

Wiele osób w ogóle nie zwraca na niego uwagi i wybiera tańsze klimatyzatory o niskiej klasie energetycznej. Niestety oszczędność jest jedynie złudna, ponieważ niekiedy wystarcza raptem jeden sezon użytkowania, by tańszy wybór w praktyce okazał się znacznie droższym. Obecnie urządzenia o najwyższej klasie energetycznej oznacza się symbolem A+++, z kolei te zużywające największe ilości prądu zaliczają się do kategorii A+. Różnica w oznaczeniu jest niewielka, dlatego osobom niedoświadczonym może wydawać się, że w praktyce ilość pobieranej energii jest podobna. Nic bardziej mylnego.

Poziom głośności w klimatyzatorach przenośnych

Poziom głośności klimatyzatora przenośnego to niezwykle ważny parametr dla rodziców małych dzieci i osób z nadwrażliwością słuchową. Nawet jeśli nie należysz do tych grup, weź pod uwagę inwestycję w ciche urządzenie, by zadbać o komfort swojego snu w trakcie letnich upalnych nocy. Bądź świadomy, że klimatyzator mobilny zawsze będzie głośniejszy od odpowiednika split, ponieważ wszystkie hałaśliwe elementy (wentylator oraz sprężarka) zostały umieszczone wewnątrz maszyny.

Wysokiej jakości klimatyzator przenośny nie powinien generować odgłosów na poziomie wyższym niż 60 dB. Dla porównania warto dodać, że cicha rozmowa ma natężenie hałasu około 35 dB.

Dodatkowe funkcje w klimatyzatorach przenośnych, na które warto zwrócić uwagę

Nawet przenośny klimatyzator jest urządzeniem o stosunkowo dużych gabarytach, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Jednym z najpopularniejszych trybów spotykanych w takich modelach jest wentylowanie i osuszanie powietrza. Polega on na wymianie powietrza między wnętrzem budynku a środowiskiem na zewnątrz, dzięki czemu staje się ono świeższe. Z kolei osuszanie jest szczególnie ważne w przypadku problemów z wysokim poziomem wilgotności, ponieważ pozwala skutecznie odprowadzić wodę z powietrza.

Kolejną przydatną funkcją w klimatyzatorach przenośnych jest tryb ogrzewania. Dzięki temu możesz korzystać z urządzenia przez cały rok i dogrzewać się w trakcie mroźniejszych dni. Pamiętaj, jednak że kupując sprzęt z tą funkcją, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na moc chłodzącą, ale także grzewczą.

Inne dodatkowe funkcje klimatyzatorów przenośnych, na które powinieneś zwrócić uwagę:

 • szeroki zakres temperatur pozwoli ci ustalić odpowiedni poziom chłodzenia;
 • swing to funkcja, dzięki której wylatujące powietrze może wypływać nie pod jednym, a pod różnymi kątami;
 • timer pozwala ustawić automatyczne wyłączenie klimatyzatora przenośnego, warto szukać urządzeń, w przypadku których możliwe jest także ustawienie czasu ich uruchomienia;
 • tryb nocny umożliwiający wyłączenie wszystkich wskaźników oraz zmniejszenie obrotów do minimum;
 • zdalne sterowanie przy pomocy pilota bądź smartfona znacznie zwiększają komfort korzystania z urządzenia;
 • system automatycznego odprowadzania wody, który pozwala na podłączenie węża odpływowego do kanalizacji.

Klimatyzator przenośny YOER Arctico PAC01W – wybór redakcji

Przenośny klimatyzator YOER Arctico PAC01W to model o wszystkich cechach, jakie powinien mieć idealny klimatyzator mobilny. 4,2 kW mocy chłodniczej i 500 m³/h przepływu powietrza pozwala skutecznie i szybko schłodzić pomieszczenie nawet o metrażu sięgającym 50 m². Poza obniżaniem temperatury urządzenie ma także dodatkowe funkcje, w tym ogrzewanie (moc grzewcza aż 2,88 kW), osuszanie oraz wentylację.

Jeśli zależy ci na wysokim komforcie użytkowania, z pewnością docenisz 24-godzinny programator czasowy, możliwość zdalnego sterowania przy pomocy pilota lub aplikacji na smartphone’a i aż trzy poziomy prędkości pracy.

Na szczególną uwagę zasługuje energooszczędność tego urządzenia. Klimatyzator pozwala zaoszczędzić aż 160% energii zużywanej przez tradycyjne sprzęty chłodzące i 143% tej wykorzystywanej przez klasyczne urządzenie grzewcze. Dlaczego? Przy poborze energii wielkości 1610 W klimatyzator ten gwarantuje wydajność rzędu 4200 W.

Przenośny klimatyzator YOER Arctico PAC01W to solidnie wykonane urządzenie, w którym zadbano nawet o najmniejsze detale. Dzięki niemu nie tylko schłodzisz, ale także ogrzejesz, osuszysz i przewietrzysz swoje mieszkanie.

Klimatyzator przenośny Adler AD7909 – najlepszy stosunek jakości do ceny

Klimatyzator przenośny Adler AD7909 ma moc chłodniczą 2050 W oraz przepływ powietrza 360 m³/h, co pozwala na skutecznie schłodzenie pomieszczenia o metrażu do 20 m². Co prawda są to wartości aż dwa razy mniejsze niż w przypadku wcześniej wspomnianego modelu marki YOER, ale rekompensuje to 3-krotnie niższa cena produktu.

Chociaż klimatyzator przenośny nie ma zaawansowanych dodatków takich jak aplikacje na smartfony, producent wyposażył go w praktyczny pilot umożliwiający zdalne sterowanie. Ponadto urządzenie pozwala zmianę trybu na nocny oraz ustawienie timera, dzięki czemu możesz zaplanować jego pracę z wyprzedzeniem. Mimo stosunkowo niskiej ceny sprzęt ma aż 4 tryby pracy, czyli chłodzenie, ogrzewanie, wentylację oraz osuszanie. 

Klimatyzator przenośny Adler AD7909 będzie odpowiednim wyborem dla osób, które szukają niedrogiego, ale jednocześnie skutecznie chłodzącego urządzenia do pomieszczeń o niewielkim metrażu.

Adler AD7909
Zalety
 • Wyświetlacz o rozdzielczości 240 x 320 pikseli
 • Możliwość odtwarzania plików wideo w formacie AVI
 • Bateria o pojemności 1200 mAh
 • Dostępność radia FM z funkcją nagrywania
Wady
 • Brak wbudowanego systemu GPS.
 • Mała pojemność baterii.

Adler AD7909 to łatwy w obsłudze i wydajny odkurzacz pionowy, który idealnie nadaje się do codziennego sprzątania. Posiada silnik o mocy 600W oraz pojemny zbiornik na kurz o pojemności 1,5 litra.

Klimatyzator przenośny Fral Fsc14.2Sc Wifi FSC142SC – gdy budżet nie ma znaczenia

Klimatyzator przenośny Fral Fsc14.2Sc Wifi FSC142SC o mocy chłodniczej i grzewczej 4 kW oraz przepływie powietrza 550 m³/h pozwala szybko schłodzić pomieszczenie nawet o powierzchni 50 m². Ogromną zaletą tego modelu jest możliwość pracy przy bardzo wysokich temperaturach (do 45 stopni Celsjusza) oraz na zewnątrz (klasa ochrony IP24). 

Urządzenie zostało wyposażone we wszystkie nowoczesne opcje zdalnego sterowania – pilot, moduł WiFi umożliwiający połączenie przez aplikację na telefonie oraz 24-godzinny timer. Na szczególną uwagę zasługuje poziom głośności klimatyzatora, 48 dB to jedna z najniższych wartości wśród tego typu urządzeń dostępnych na polskim rynku. Poza tym model został wyposażony w filtry HEPA oraz UV-C, co z pewnością docenią alergicy.

Klimatyzator przenośny Fral Fsc14.2Sc Wifi FSC142SC to sprzęt, który będzie najlepszym wyborem dla osób ceniących sobie najwyższą jakość. Cicha praca oraz obecność filtrów sprawia, że bardzo dobrze sprawdzi się w pokoju dziecięcym.

Fral Fsc14.2Sc Wifi FSC142SC
Zalety
 • Zaawansowana funkcja Wi-Fi umożliwiająca zdalne sterowanie urządzeniem.
 • Wyjątkowo duża pojemność o 14.2 litra, idealna do przechowywania większych ilości żywności.
 • Efektywna technologia FSC142SC zapewnia optymalne chłodzenie i niskie zużycie energii.
Wady
 • Niewielka kompatybilność z innymi systemami domowymi.
 • Brak zaawansowanych funkcji programowania.

Fral Fsc14.2Sc Wifi FSC142SC to zaawansowany system klimatyzacyjny o funkcji WiFi, który umożliwia zdalne sterowanie i monitorowanie temperatury w pomieszczeniu. Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji i zaawansowanym funkcjom, zapewnia skuteczne chłodzenie i optymalny komfort w każdym wnętrzu.

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACB29CO – skuteczne chłodzenie w przystępnej cenie

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACB29CO o mocy chłodniczej oraz przepływie powietrza 

380 m³/h skutecznie schłodzi niewielkie pomieszczenia. Poza tym urządzenie ma także funkcje osuszania oraz wentylacji, dzięki czemu można korzystać z niego przez cały rok. 

Podobnie jak w większości tego typu sprzętów istnieje możliwość jego zdalnego sterowania przy pomocy klasycznego pilota lub aplikacji na smartfony. Ponadto model został wyposażony w funkcję Around U pozwalającą na automatyczne ustawienie parametrów pracy po uwzględnieniu informacji dotyczących temperatury z pilota.

Dużą zaletą produktu jest tryb cichy, dzięki któremu nawet dziecko prześpi całą noc bez zakłóceń. Z kolei funkcja swing umożliwia wachlowanie żaluzji oraz bardziej efektywny przepływ powietrza. Niewątpliwym atutem jest także kontrolka przypominająca o konieczności wymiany filtra. 

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACB29CO nie ma funkcji ogrzewania, ale radzi sobie z tym, co najważniejsze – chłodzeniem. Ponadto urządzenie zostało wyposażone we wszystkie najważniejsze udogodnienia i wciąż jest dostępne w atrakcyjnej cenie.

Whirlpool PACB29CO
Zalety
 • Zastosowanie technologii 6th Sense, która automatycznie reguluje pracę urządzenia w zależności od temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
 • Możliwość ustawienia trybu pracy w nocy, co pozwala na ciche działanie urządzenia i zapewnienie komfortowego snu.
 • Wbudowany filtr HEPA, który skutecznie usuwa z powietrza alergeny, bakterie i wirusy, a także nieprzyjemne zapachy.
 • Duża wydajność chłodzenia o wartości 9000 BTU, co pozwala na szybkie schłodzenie pomieszczenia nawet w upalne dni.
Wady
 • Jego cena jest dość wysoka w porównaniu z innymi urządzeniami tej klasy.
 • Urządzenie może być nieco głośniejsze niż niektóre konkurencyjne modele.

Whirlpool PACB29CO to przenośna klimatyzacja o mocy chłodniczej 9000 BTU/h, wyposażona w funkcję oczyszczania powietrza i elektroniczny panel sterowania.

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S09E – idealny dla alergików

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S09E o mocy chłodniczej 2,6 kW oraz przepływie powietrza 290 m³/h świetnie radzi sobie ze schładzaniem pomieszczeń o niewielkiej powierzchni. Urządzenie nie ma funkcji ogrzewania, ale skutecznie osusza i wentyluje, dzięki czemu może być używane przez cały rok. Co prawda nie ma możliwości połączenia sprzętu z aplikacją mobilną, ale producent wyposażył go w pilot umożliwiający zdalne sterowanie.

Jedną z największych zalet tego modelu jest lampa sterylizująca przy pomocy światła UV-C. Ponadto filtry umieszczone w urządzeniu są zmywalne, dzięki czemu można korzystać z nich wielokrotnie, dbając przy tym o planetę i swoje finanse. Wygodnym rozwiązaniem jest także funkcja Self-Diagnosis ułatwiająca rozwiązywanie problemów technicznych.

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S09E świetnie sprawdzi się w domach alergików, którym zależy na bezpiecznym ochłodzeniu powietrza oraz zakupie sprzętu w przystępnej cenie.

Najlepsze marki klimatyzatorów przenośnych

Polska firma YOER jest obecna na rynku już od ponad 14 lat. Jej klimatyzatory przenośne zostały wyposażone w nowoczesne funkcje pozwalające na zdalne sterowanie, a producent zadbał o to, by były one wysoce energooszczędne. Ponadto YOER zapewnia aż 3-letnią gwarancję door to door.

Adler Europe to kolejna polska marka, która zdobyła uznanie na świecie. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkowaniu dobrej jakości sprzętu gospodarstwa domowego w przystępnej cenie. Jeśli zależy ci na znalezieniu klimatyzatora przenośnego, który schłodzi twój dom, ale nie zrujnuje budżetu, z pewnością znajdziesz odpowiedni model w jej asortymencie.

Fral to włoska marka, która tworzy nie tylko domowe, ale także przemysłowe klimatyzatory. Jej produkty charakteryzuje wyjątkowo wysoka jakość wykonania, każdy detal jest stworzony z największą dbałością. Marka wdraża nie tylko nowoczesne funkcje takie jak zdalne sterowanie przy pomocy pilota czy smartfona, ale także rozwiązania dla osób cierpiących na alergie, np. sterylizatory powietrza. Warto jednak mieć na uwadze, że wiąże się to z ich stosunkowo wysoką ceną.

Klimatyzator przenośny – najczęstsze pytania

Klimatyzator przenośny to urządzenie, które pomoże ci nie tylko schłodzić twój dom, ale także ogrzać go, osuszyć lub przewietrzyć. Wysokiej jakości model nie będzie pobierał dużych ilości prądu, a znacznie zwiększy twój komfort. Jednak, by móc w pełni cieszyć się z możliwości, jakie daje korzystanie z tego typu produktów, trzeba odpowiednio je wybrać. W dalszej części tekstu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące klimatyzatorów przenośnych.

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator przenośny?

Oczywiście najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator przenośny, jest moc chłodnicza. Poza tym bardzo ważny jest także przepływ powietrza, ponieważ to ta wartość informuje o tym, w jakim tempie urządzenie może schłodzić powietrze w pomieszczeniu.

Poza podstawowymi parametrami warto przyjrzeć się także dodatkowym funkcjom. Szczególnie istotna jest opcja zdalnego sterowania oraz planowania pracy urządzenia. Najlepsze modele będą wyposażone nie tylko w pilota, ale także moduł WiFi umożliwiający połączenie z aplikacją mobilną na smartfona.

Czy klimatyzator przenośny trzeba nabijać?

Każdy klimatyzator jest wyposażony w czynnik chłodniczy, który gwarantuje odpowiednią pracę całego systemu wewnątrz urządzenia. W prawidłowo działającym sprzęcie nie ma potrzeby jego wymieniania. Jednak, jeśli wiesz, że doszło do ulotnienia czynnika chłodniczego z klimatyzatora, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, ponieważ ewidentnie wskazuje to na awarię sprzętu.

Gdzie postawić klimatyzator przenośny?

Najlepiej postawić klimatyzator przenośny w miejscu, w którym najczęściej będziesz z niego korzystać. Zwróć uwagę, by w pobliżu znajdowało się okno, balkon lub drzwi wejściowe, w których można umieścić rurę. Najbardziej zaawansowane klimatyzatory mobilne mają także możliwość pracy na zewnątrz, co z pewnością docenią fani spędzania czasu na balkonie lub w ogrodzie. 

Jak dbać o klimatyzator przenośny?

Jeśli chcesz, by klimatyzator przenośny służył ci przez wiele lat, musisz odpowiednio o niego zadbać. Przede wszystkim przeczytaj instrukcję urządzenia i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości w jego działaniu od razu skontaktuj się z serwisem.

Poza tym warto pamiętać, że sprzęty tego typu mają tendencję do zbierania kurzu. Pamiętaj, by regularnie je czyścić przy pomocy wilgotnej ścierki lub ewentualnie z dodatkiem dedykowanych środków chemicznych.

Czy klimatyzator przenośny jest cichym urządzeniem?

Większość klimatyzatorów przenośnych generuje hałas od 40 do 60 dB, co oczywiście jest słyszalne, ale nie powinno przeszkadzać w codziennym życiu. Jeśli zależy ci na znalezieniu urządzenia, które pozwoli ci spokojnie spać, wybierz takie, które zostało wyposażone w specjalny tryb nocny. 

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts