Robot planetarny – ranking 2024

Szukasz robota planetarnego? Ranking zawiera 5 propozycji produktów, wśród których z pewnością znajdziesz model odpowiedni dla siebie. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na ten temat.
Alicja Kisiak
robot planetarny ranking

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Czym kierować się, kupując robota planetarnego? Ranking i poradnik zakupowy pomogą ci zrozumieć znaczenie wszystkich parametrów, którymi oznacza się sprzęty z tej kategorii. Znajdziesz tu również wskazówki dotyczące korzystania z tego typu urządzeń oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Jak wybieraliśmy?

Zanim przejdziesz do lektury, przeczytaj również nasz artykuł „Robot planetarny – co to jest?”. Wybierając produkty do naszego rankingu robotów planetarnych, braliśmy pod uwagę kilka istotnych kwestii:

 • Jaką moc ma urządzenie?
 • Czy sprzęt ma opcję regulacji obrotów?
 • W jaką misę wyposażono model?
 • Ile gniazdek do przystawek ma robot?
 • Jakie dodatkowe przystawki znajdują się w zestawie?
 • Czy urządzenie ma funkcję gotowania?

Jaką moc powinien mieć robot planetarny?

Moc to najważniejszy parametr robota planetarnego, ponieważ to właśnie od niej zależy, w jakim stopniu urządzenie poradzi sobie z różnymi czynnościami. Najbardziej zaawansowane modele dostępne na polskim rynku mają ponad 1500 W mocy i bez trudu radzą sobie z cięższymi zadaniami takimi jak na przykład mielenie mięsa, tworzenie własnej mąki, blendowanie twardych orzechów, krojenie w kostkę, siekanie, spiralizowanie, a nawet wyrabianie ciężkiego ciasta.

W przypadku gdy poszukujesz urządzenia głównie do ubijania, blendowania warzyw lub owoców bądź wyrabiania lekkich ciast, robot planetarny o mocy od 600 do 900 W może okazać się wystarczający.

Możliwość regulacji i prędkość obrotów

Ilość obrotów na minutę to informacja, która informuje o tym, z jaką prędkością poruszają się mieszadła oraz ostrza urządzenia. Oczywiście im wyższa maksymalna prędkość, tym więcej możliwości daje urządzenie. 

Warto jednak wiedzieć, że równie istotna jest możliwość regulacji obrotów. Najczęściej urządzenia mają 5-stopniową skalę prędkości, ale najbardziej zaawansowane modele mogą pracować nawet w 10 różnych prędkościach. Bardzo przydatny jest także tryb pulsacyjny, który pozwala na błyskawiczne przełączenie robota na najwyższe roboty.

Misa – istotny element robota planetarnego

Misa stanowi kolejny ważny element robota planetarnego. W przypadku większości modeli będzie mieć ona pojemność od 3,9 do 6,7 litra. Wybierając urządzenie dla siebie, weź pod uwagę ilość osób, dla których będziesz przygotowywać potrawy. Jeśli planujesz gotować tylko dla siebie robot planetarny z dużą misą nie będzie najlepszym wyborem, ponieważ zajmie sporo miejsca.

Poza pojemnością istotny jest także rodzaj materiału, z którego wykonano misę. Najlepsze modele produkuje się ze stali nierdzewnej ze względu na jej solidność oraz niewchodzenie w interakcje z żywnością. Tańsze roboty planetarne często są wyposażone w misy wykonane z aluminium, które ma wiele wad, między innymi wysoką podatność na uszkodzenia, brak możliwości mycia w zmywarce oraz tendencję do zmienia smaku jedzenia.

Gniazdka do przystawek w robocie planetarnym

Najbardziej zaawansowane roboty planetarne są wyposażone w 3 gniazdka do przystawek, w tym:

 • główne gniazdo, do którego mocuje się mieszadła do ubijania, wyrabiania, ucierania, a także mieszania masy i napowietrzania;
 • gniazdo wolnych i średnich obrotów, do którego przytwierdza się przystawki takie jak blender kielichowy, malakser czy młynek do kawy;
 • gniazdo wolnych obrotów, do którego montuje się spiralizery, przystawki do makaronu, wyciskarki wolnoobrotowe, przystawki do ścierania lub krojenia w kostkę oraz młynki do mięs.

Liczba mieszadeł znajdujących się w zestawie

Mieszadła stanowią bardzo ważny element każdego robota planetarnego. Zazwyczaj w zestawie znajdują się trzy podstawowe mieszadła – do ubijania, do wyrabiania ciasta oraz do ucierania. Akcesoria te powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów wysokiej jakości, ponieważ słabsze modele mogą rozpadać się podczas pracy na wysokich obrotach. Warto także sprawdzić, czy urządzenia mają możliwość regulacji wysokości mieszadeł, która przydaje się podczas przygotowywania niektórych potraw.

Liczne przystawki zwiększą funkcjonalność robota planetarnego

Większość robotów planetarnych poza wcześniej wspomnianymi mieszadłami, ma w zestawie także dodatkowe akcesoria, najczęściej są to młynki do mięsa, malaksery oraz blendery kielichowe. Poza tym najbardziej zaawansowane modele dostępne na rynku są także wyposażone w dodatkowe przystawki, między innymi spiralizery, szatkownice, wyciskarki wolnoobrotowe, sokowirówki, wyciskarki do cytrusów, przecieraki do owoców, blendery do smoothie, przystawki do krojenia w kostkę, mielenia ziaren oraz tworzenia własnych makaronów.

Funkcja gotowania w robocie planetarnym

Robot planetarny z funkcją gotowania przypadnie do gustu wszystkim ceniącym uniwersalne urządzenia. Modele tego typu mają wbudowaną grzałkę u podstawy, dzięki czemu możesz przygotować ciepły obiad korzystając tylko z jednego sprzętu. Niestety roboty z funkcją gotowania są znacznie droższe od standardowych modeli i nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup.

Bosch OptiMUM z wbudowaną wagą MUM9BX5S65

Bosch OptiMUM z wbudowaną wagą MUM9BX5S65 to robot planetarny, który zasłużył na pierwsze miejsce w naszym rankingu. Urządzenie ma moc aż 1500 W, w związku z czym bez trudu zmieli mięso, orzechy czy nasiona. Poza tym 7-stopniowa regulacja prędkości obrotów pozwoli ci przygotować potrawy, dokładnie tak jak chcesz.

Misa robota ma pojemność aż 5,5 litra i została w pełni wykonana ze stali szlachetnej odpornej na uszkodzenia. Jej dużym atutem jest zamontowana na dnie waga, dzięki której gotowanie stanie się jeszcze łatwiejsze.

Największą zaletą urządzenia jest ilość akcesoriów znajdujących się w zestawie. Znajdziesz w nim między innymi 3 końcówki (do mieszania, ubijania i zgniatania), mikser kielichowy, maszynkę do mielenia, rozdrabniacz z 5 tarczami oraz wyciskarkę do cytrusów.

Bosch OptiMUM z wbudowaną wagą MUM9BX5S65 będzie odpowiednim wyborem dla osób poszukujących wielofunkcyjnego robota planetarnego. Urządzenie jest łatwe w obsłudze nawet dla początkujących i szybko się je czyści.

Kenwood Cooking Chef XL KCL95.424SI – gdy cena nie ma znaczenia

Kenwood Cooking Chef XL KCL95.424SI to jeden z najbardziej zaawansowanych robotów planetarnych dostępnych na polskim rynku. Urządzenie ma moc aż 1500 W, dzięki czemu bardzo dobrze radzi sobie nawet z ubijaniem ciężkich ciast. Poza tym 7-stopniowa regulacja prędkości obrotów umożliwia precyzyjną pracę.

Ogromną zaletą urządzenia jest możliwość gotowania indukcyjnego i przyrządzenia w nim pełnowartościowego obiadu. Model został także wyposażony w wagę, która ułatwia dozowanie składników. 

Jednym z największych atutów sprzętu jest liczba akcesoriów znajdujących się w zestawie. W jego składzie znajdziesz ponad 25 przystawek, blender oraz malakser. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość połączenia robota z aplikacją mobilną, która pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem.

Kenwood Cooking Chef XL KCL95.424SI będzie świetnym wyborem, jeśli szukasz nowoczesnego robota planetarnego bez względu na jego cenę. Urządzenie pozwoli ci przygotować liczne smakołyki i ugotować obiad bez konieczności korzystania z innych sprzętów.

Kenwood Cooking Chef XL KCL95.424SI
Zalety
 • Wielofunkcyjność – wszechstronne możliwości
 • Wysoka wydajność – szybkie przygotowywanie potraw
 • Intuicyjne sterowanie – łatwe w obsłudze
Wady
 • Wysoka cena.
 • Wymaga dużo miejsca.

Kenwood Cooking Chef XL KCL95.424SI to wszechstronny robot kuchenny, który umożliwia łatwe i profesjonalne przygotowywanie różnorodnych potraw. Dzięki swojej dużym pojemności i wielu funkcjom, zapewnia wygodę i efektywność w kuchni.

ZEEGMA Planeet Chef Black – najlepszy stosunek jakości do ceny

ZEEGMA Planeet Chef Black to jeden z najtańszych robotów planetarnych dostępnych na polskim rynku, ale cena nie stanowi jego jedynej zalety. Urządzenie ma moc aż 2200 W, w związku z czym bez trudu upora się z wyrobieniem nawet twardych ciast. Dodatkowo możliwość 7-stopniowej regulacji zapewni wysoką precyzję. 

Misa ma pojemność 6,5 litra, co pozwoli przygotować nie tylko mały deser, ale także dużą porcję ciasta na rodzinną imprezę. Naczynie zostało w pełni wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymaniu czystości.

W zestawie urządzenia znajdziesz 3 końcówki – mieszadło, trzepaczkę oraz hak. Oczywiście nie jest to imponująca liczba, ale – zważywszy na atrakcyjną cenę urządzenia – jak najbardziej przyzwoita.

ZEEGMA Planeet Chef Black będzie odpowiednim wyborem dla osób poszukujących podstawowego robota planetarnego w przystępnej cenie. Urządzenie nie ma tylu funkcji, co wcześniej wspomniane modele, ale świetnie sprawdzi się u osób, którym brakuje opcji wyrabiania ciast w już posiadanych sprzętach.

ZEEGMA Planeet Chef Black
Zalety
 • Intuicyjna obsługa
 • Wiele funkcji
 • Elegancki wygląd
 • Trwała konstrukcja
Wady
 • Ciężka konstrukcja.
 • Wysoka cena.

ZEEGMA Planeet Chef Black to wielofunkcyjny robot kuchenny, który pozwala na łatwe i szybkie przygotowywanie różnorodnych potraw. Dzięki nowoczesnemu designowi oraz solidnej konstrukcji urządzenie zapewnia nie tylko wygodę, ale również trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

KitchenAid Artisan 5KSM125EOB – robot planetarny, który dostosujesz do swoich potrzeb

KitchenAid Artisan 5KSM125EOB to jeden z najbardziej innowacyjnych robotów planetarnych dostępnych na polskim rynku. Urządzenie ma moc zaledwie 300 W, ale bardzo dobrze radzi sobie nawet z trudniejszymi zadaniami ze względu na bezpośredni napęd. Kolejnym ogromnym atutem sprzętu jest aż 10-stopniowa regulacja prędkości pracy gwarantująca precyzję.

W podstawowym zestawie znajdują się trzy końcówki – mieszadło uniwersalne, hak do ciasta oraz trzepaczka. Bardzo ważną zaletą tego modelu jest uniwersalne gniazdko, do którego możesz zamontować także inne przystawki. W ofercie KitchenAid znajdziesz liczne akcesoria, które możesz kupić pojedynczo. Dzięki temu skomponujesz własny zestaw idealnie dostosowany do swoich potrzeb.

KitchenAid Artisan 5KSM125EOB polecamy poszukującym wielofunkcyjnego robota planetarnego wysokiej jakości. Uniwersalne gniazdko oraz obszerna oferta producenta sprawiają, że każdy może skomponować zestaw do swojej kuchni.

KitchenAid Artisan 5KSM125EOB Czarny
Zalety
 • Trwała konstrukcja
 • Wszechstronne funkcje
 • Elegancki design
Wady
 • Wysoka cena.
 • Słaba jakość miski.

KitchenAid Artisan 5KSM125EOB Czarny to elegancki mikser planetarny o mocy 300 W, który doskonale sprawdzi się w każdej kuchni. Wyposażony w 10 prędkości, pozwala na precyzyjne mieszanie, ubijanie i wyrabianie ciasta. Jego solidna konstrukcja i stylowy design w kolorze czarnym zapewniają nie tylko doskonałe rezultaty, ale także estetyczny wygląd na blacie kuchennym.

SMEG SMF02PKEU – robot planetarny dla fanów wyjątkowego designu

SMEG SMF02PKEU to prawdopodobnie najbardziej designerski robot dostępny na polskim rynku. Urządzenie ma moc 800 W, co może okazać się za małą wartością do wykonania trudniejszych czynności takich jak mielenie nasion czy orzechów, ale w zupełności wystarczy do blendowania warzyw, owoców, a także wyrabiania lekkich ciast. O precyzję pracy dba 10-stopniowy system regulacji prędkości obrotów, a dzięki opcji Smooth Start dokładnie wymieszasz wszystkie składniki.

Zaletę urządzenia stanowi jego nietypowy design. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ robot planetarny jest stosunkowo dużym urządzeniem, w związku z czym często przechowuje się go na kuchennym blacie.

W podstawowym wyposażeniu znajdują się trzy końcówki – mieszadło, trzepaczka oraz hak. Jednak w ofercie marki znajdziesz o wiele więcej akcesoriów, które pozwolą ci stworzyć zestaw skrojony na miarę twoich potrzeb.

SMEG SMF02PKEU to opcja dla osób poszukujących robota planetarnego, który będzie nie tylko funkcjonalny, lecz także estetyczny. Urządzenie ma w zestawie podstawowy komplet końcówek, ale z powodzeniem możesz podłączyć do niego dodatkowe akcesoria.

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Zalety
 • Stylowy design.
 • Wysoka jakość.
 • Wielofunkcyjność kuchenna.
Wady
 • Wysoka cena.
 • Brak zaawansowanych funkcji.

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż to elegancki i stylowy mikser planetarny, który dodaje uroku każdej kuchni. Jego pastelowy różowy kolor wyróżnia się i nadaje pomieszczeniu wyjątkowy, vintage’owy charakter. Doskonałe połączenie estetyki i funkcjonalności, które sprawia, że gotowanie staje się przyjemnością.

Najpopularniejsze marki robotów planetarnych

Bosch to niemiecka marka, która rozpoczęła swoją działalność jeszcze w XIX wieku. Obecnie kojarzy się przede wszystkim z produkcją narzędzi, ale jej sprzęty AGD również charakteryzuje bardzo wysoka jakość. Roboty planetarne tworzone przez firmę mają bardzo dobre parametry techniczne, a w dodatku w zestawie są do nich dołączane liczne przystawki zwiększające ich funkcjonalność.

Kenwood jest firmą z brytyjskimi korzeniami, która działała na rynku już w pierwszej połowie XX wieku. Co ciekawe, ogromna popularność firmy zaczęła się właśnie od produkcji robotów planetarnych. Modele tworzone przez markę należą do najbardziej zaawansowanych urządzeń z tej kategorii na całym świecie, a ich projektant za swoje zasługi otrzymał nawet tytuł szlachecki. Sprzęty nie bez powodu uznaje się za wyjątkowo wytrzymałe, część z nich działa bezawaryjnie od ponad 40 lat.

Zeegma to polsko-holenderska marka specjalizująca się w produkcji sprzętów AGD. Ogromną zaletą produkowanych przez nią robotów planetarnych jest świetny stosunek jakości do ceny. Modele tworzone przez firmę będą bardzo dobrym wyborem, jeśli szukasz podstawowego urządzenia do wyrabiania ciast i jednocześnie nie chcesz nadmiernie nadwyrężyć swojego budżetu domowego.

Roboty planetarne – najczęściej zadawane pytania

Robot planetarny to urządzenie, które znacznie ułatwia i przyspiesza przygotowywanie codziennych posiłków. Aby być z niego zadowolonym, trzeba wybrać model prawidłowo dopasowany do swoich potrzeb. Co jeszcze warto wiedzieć o sprzętach z tej kategorii? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Czym się kierować, wybierając robota planetarnego?

Oczywiście najważniejszym parametrem robota planetarnego jest jego moc. Najlepiej, by urządzenie miało przynajmniej 800 W. Poza tym warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji prędkości obrotów, która pozwoli na precyzyjną pracę. Równie istotne są dodatki dołączone do urządzenia. Im więcej końcówek w zestawie, tym większa funkcjonalność sprzętu. Nie zapomnij także zwrócić uwagi na wielkość misy oraz materiał, z którego ją wykonano. Bardzo przydatną opcją jest także funkcja gotowania, ale niestety wyposażone w nią roboty planetarne są o wiele droższe od standardowych modeli.

Jak długo może pracować robot planetarny?

Odpowiedź na to pytanie zależy od modelu robota planetarnego. Urządzenia o mocy około 800 W mogą pracować przez 5 do maksymalnie 10 minut. Jednak mocne sprzęty mające przynajmniej 1500 W dają możliwość ciągłej pracy nawet przez pół godziny.

Do czego służą podstawowe mieszadła robotów planetarnych?

Niemal wszystkie roboty planetarne dostępne na polskim rynku mają w zestawie 3 podstawowe końcówki. Szerokie mieszadło przeznaczone jest do ubijania jajek, wody z ciecierzycy lub kremówki. Płaskie końcówki pozwalają na dokładne wymieszanie oraz połączenie składników. Hak jest przeznaczony do wyrabiania twardych ciast, na przykład na pizzę lub chleb.

Ile kosztuje robot planetarny?

Popularność robotów planetarnych stale rośnie, w związku z czym na rynku pojawia się coraz więcej modeli tych urządzeń. Wybór jest szeroki, a ceny poszczególnych urządzeń mogą znacznie różnić się od siebie. Najtańsze sprzęty o przyzwoitych parametrach technicznych możesz nabyć już za 500 złotych. Jeśli jednak zależy ci na robocie planetarnym wysokiej jakości wyposażonym w liczne akcesoria zwiększające jego funkcjonalność, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 3, a nawet 4 tysięcy złotych.

Czy warto kupić robota planetarnego?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co chcesz przyrządzać przy pomocy robota planetarnego. Urządzenia tego typu stanowią świetną pomoc dla osób, które często pieką różne smakołyki. Niestety ich duże rozmiary sprawiają, że wymagają sporej powierzchni do przechowywania, co jest nieco problematyczne w przypadku małych kuchni. Jeśli nie planujesz tworzyć własnych wypieków i szukasz urządzenia do blendowania czy miksowania, lepszym wyborem będzie blender kielichowy bądź bardziej kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts