Zmywarka Electrolux – błąd i20. Możliwe usterki, znaczenie kodu błędu

Co oznaczają różne komunikaty, jakie przy usterkach wyświetla zmywarka Electrolux? Błąd i20 jest tożsamy z kilkoma innymi kodami i sygnałami wysyłanymi przez urządzenie. Poznaj najczęstsze przyczyny awarii i metody samodzielnej naprawy!
Alicja Kisiak
zmywarka electrolux błąd i20

Konkretny komunikat na wyświetlaczu zależy nie tylko od rodzaju awarii, lecz także serii i modelu urządzenia, czasami konkretnej przyczyny. W tym przypadku liczba możliwych usterek jest nieco większa. W zmywarce Electrolux błąd i20 oznacza problem z wypompowywaniem wody – najprawdopodobniej przez niedrożność filtrów, osadnika, węża spustowego lub syfonu, do którego jest podłączony przewód odpływowy. Możliwe są również uszkodzenia mechaniczne tych podzespołów albo pompy. Wtedy zazwyczaj trzeba wymienić niesprawną część na nową.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy zmywarek w Twojej okolicy

W zmywarkach Electrolux błędy i20, C2, F2, AL6 i inne sygnały znaczą to samo

Identyczne znaczenie, co powyższe kody błędów, mają też 2 sygnały dźwiękowe lub dwukrotne miganie diody LED – tak na swojej stronie internetowej informuje producent. Nieprawidłowy odpływ wody może mieć związek z wieloma sytuacjami, w tym:

 • zapchanym filtrem odpływowym (resztki jedzenia, brud, rozbite naczynia)
 • zablokowaną lub uszkodzoną pompą spustową;
 • zatkanym, wygiętym, nieprawidłowo zamocowanym przewodem kanalizacyjnym;
 • nieprawidłowo działającym przepływomierzem;
 • zaburzeniami pracy czujników poziomu wody (sensor sygnalizuje problem, który w rzeczywistości nie występuje).

Problem ze zmywarką Electrolux, błędem i20 (lub podobnym komunikatem, który zaczyna się na i2) oznacza problem z opróżnianiem komory myjącej z brudnej, zużytej wody. Firma zwraca szczególną uwagę na potencjalne kłopoty z podłączeniem do kanalizacji – te elementy trzeba szczególnie dokładnie sprawdzić, aby zdiagnozować awarię i ją wyeliminować. Przed podjęciem jakichkolwiek czynności należy:

 • wyłączyć sprzęt;
 • odłączyć zasilanie;
 • zakręcić wodę.

Zablokowanie odpływu wody. Jak usunąć usterkę zmywarki Electrolux z kodem i20?

Filtry, osadnik można łatwo i szybko wyjąć, wyczyścić (lepiej nad koszem na śmieci, nie ryzykować zatkania zlewu), przepłukać i założyć z powrotem – udrożnienie rur będzie możliwe po ich zdjęciu lub użyciu specjalnych preparatów do konserwacji zmywarek. Electrolux w poradach dotyczących kodu błędu i20 i pokrewnych podaje również dokładne zalecenia w zakresie montażu odpływu:

 • wąż maks. 4 m długości;
 • wlot spustowy do syfonu na wysokości 40–85 cm;
 • sprawdzenie, czy zaślepka do kanalizacji została zdjęta;
 • poprowadzenie rury bez zbędnych skrętów i zagięć, które sprzyjają uszkodzeniom przewodów.

Do czasu naprawy zmywarki Electrolux (błędu i20 lub usterki wywołującej inne kody) nie należy korzystać z urządzenia. Jeżeli pomimo udrożnienia odpływu sprzęt nadal wyświetla jakiś błąd, zaleca się kontakt z autoryzowanym serwisem producenta. Warto wspomnieć, że niektórzy użytkownicy doszli do wniosku, że częste usterki z tym komunikatem dotyczą niesprawnego hydrostatu lub zabrudzeń komory hydrostatowej.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts