Jak odkamienić żelazko parowe? Prosty poradnik

Jak odkamienić żelazko? Istnieje wiele sposób na to, aby skutecznie pozbyć się kamienia z urządzenia do prasowania. Który najlepiej wybrać? W jaki sposób przygotować się do pracy? Podpowiadamy!
Alicja Kisiak
jak odkamienić żelazko

Zapamiętaj!

  1. Kamień w żelazku powstaje przez osadzanie się osadu z minerałów na różnych elementach urządzenia. 
  2. Duża ilość kamienia może wpływać negatywnie na działanie żelazka oraz na kondycję prasowanych ubrań.
  3. Przed czyszczeniem żelazka należy zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta.
  4. Domowym sposobem na czyszczenie żelazka z kamienia jest roztwór octu z ciepłą wodą. 
  5. Można również korzystać ze specjalnych preparatów odkamieniających. 
  6. Przed powstawaniem kamienia najlepiej chroni woda destylowana. 

Skąd bierze się kamień na żelazku?

Do żelazka parowego najbardziej polecana jest woda destylowana, która została pozbawiona wszystkich minerałów. Korzystanie ze standardowej wody z kranu, lub nawet tej butelkowanej, w pewnym momencie doprowadzi do osadzania się kamienia. To nic innego, jak tylko osad pozostawiony przez zawarte w wodzie pierwiastki, przede wszystkim związki wapnia. 

Jeżeli na prasowanych ubraniach pozostają nieestetyczne brązowe zacieki, a para z trudem wydobywa się z urządzenia, kamień w żelazku najpewniej jest już bardzo zaawansowany. Należy zrobić wszystko, aby dokładnie je wyczyścić. 

Jak odkamienić żelazko? Domowe sposoby

Domowym sposobem na kamień w żelazku parowym jest sporządzenie prostego roztworu z ciepłej wody i octu w proporcji 1:1. Tam sporządzoną mieszaninę wlewamy do żelazka lub stacji parowej. Jeżeli kamienia jest dużo, po jej odlaniu warto przetrzeć części ściereczką lub mokrym ręcznikiem. 

Jeżeli kanaliki w stopie żelazka są zatkane kamieniem, dobrym pomysłem może okazać się przetkanie ich cienkim przedmiotem, na przykład wykałaczką. Po czyszczeniu warto dokładnie przepłukać urządzenie wodą. Zapach octu pomoże wyplenić kilka kropel soku z cytryny lub odrobina kwasku cytrynowego. Możesz również skorzystać z olejku eterycznego o ulubionym zapachu. 

Jak odkamienić żelazko? Sposoby chemiczne

Sposoby domowe to oczywiście nie wszystko. Istnieje również możliwość usuwania kamienia specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Takie preparaty dostępne są powszechnie w formie proszku lub płynu. Profesjonalny odkamieniacz działa bardzo skutecznie, jednak po czyszczeniu zbiornik żelazka warto przepłukać wodą destylowaną. Pozwoli to uniknąć potencjalnych zabrudzeń na prasowanych ubraniach. 

Jak odkamienić stację parową?

Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne żelazka z generatorem pary, które często mają funkcję automatycznego odkamieniania w zbiorniku na wodę stacji parowej. Znajdują się w niej specjalne filtry, które przechwytują szkodliwe cząstki mineralne prowadzące do powstawania osadu. W instrukcji urządzenia znajdziesz konkretne wskazówki na temat tego jak wyczyścić stację parową. 

A co jeśli twoje żelazko nie ma tak zaawansowanej funkcji? Wówczas do odkamieniania stacji parowej możesz wykorzystać wymienione powyżej domowe sposoby lub profesjonalne preparaty. 

O czym pamiętać przed wyczyszczeniem żelazka z kamienia?

Zanim rozpoczniesz przygotowania do pozbycia się kamienia z żelazka, koniecznie przeczytaj dokładnie instrukcje swojego modelu. Niektóre urządzenia, szczególnie te, które zostały wyposażone fabrycznie w system usuwania kamienia, mogą źle zareagować na ocet, czy kwasek cytrynowy. Upewnij się więc, czy w zaleceniach producenta wspomniano coś o odkamienianiu. Jeśli nie, możesz śmiało skorzystać z domowych sposobów lub chemicznych preparatów. 

Jak często odkamieniać żelazko? Jak zapobiegać nawrotom?

Najgorszym wrogiem żelazka z funkcją parowania jest twarda woda. Żeby zapobiegać powstawaniu kamienia, najlepiej korzystać ze specjalnej wody destylowanej. Można wlać ją do pojemnika i korzystać z żelazka na standardowych zasadach. A co jeżeli nie masz dostępu do takiej wody? Równie dobrze sprawdzi się taka z dzbanka z filtrem. W procesie filtracji neutralizowanych jest większość potencjalnie szkodliwych pierwiastków. 

A jak często należy odkamieniać ten sprzęt AGD? Zazwyczaj wystarczy robić to raz na kilka miesięcy. Tym, co powinno skłonić cię do czyszczenia, jest gorsza praca żelazka oraz rdzawe ślady, które pojawiają się na prasowanej odzieży. Nie należy mylić jednak ich z przypaleniem!

Odkamienianie żelazka – podsumowanie

Nowoczesne żelazka zazwyczaj wyposażone są w specjalne filtrujące wkłady, które chronią mechanizm przed osadzaniem się kamienia. W ich przypadku mechaniczne czyszczenie urządzenia z osadu nie jest konieczne, a wręcz przeciwnie, może okazać się szkodliwe dla całego mechanizmu. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem prac warto dokładnie zapoznać się z treścią ulotki. W starszych modelach do odkamieniania przyda się obecny w niemal każdym domu ocet. Zamiast niego można jednak skorzystać ze specjalistycznego preparatu. Żelazko odkamieniamy średnio raz na kilka miesięcy. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts