Kolor ma znaczenie. Jak dobierać kolorystykę tynków w nowym domu?

Przy wyborze projektu domu jednorodzinnego często kierujemy się paleta barw zaproponowaną przez architektów i widoczną na wizualizacjach. Choć trudno odrzucić to podejście, warto pamiętać, że kolory można łatwo dostosować, zarówno w trakcie adaptacji, jak i na późniejszym etapie wykończenia domu. Istnieje kilka ogólnych zasad dotyczących wyboru kolorów tynków, które warto mieć na uwadze.
Alicja Kisiak
Dom przy Imbirowej 10

Optymalny dobór kolorów w zgodzie z otoczeniem

Dom przy Czekoladowej 3
Dom przy Czekoladowej 3

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie każda paleta barw pasuje do każdego stylu architektonicznego. Dodatkowo, jeśli bryła domu jest skomplikowana, posiada liczne załamania linii ścian, czy skomplikowaną geometrię dachu, dodanie intensywnego koloru może prowadzić do efektu estetycznego chaosu. Ważne jest, aby wybrane kolory harmonizowały z kolorystyką sąsiednich budynków.

Jaskrawe barwy świetnie pasują do prostych konstrukcji, zwłaszcza gdy są budowane na uboczu, jako wolnostojące domy jednorodzinne. W przypadku domu otoczonego zielenią, lepszym wyborem są stonowane kolory, ewentualnie urozmaicone drewnianymi elementami. Jeśli sąsiedztwo już jest kolorowe, to znaczy że w naszej okolicy nie obowiązują restrykcyjne warunki zabudowy narzucające konkretną tonację kolorystyczną i można zdecydować się na odważniejsze barwy z podobnej do otoczenia gamy.

Kolory elewacji a zapisy warunków zabudowy

Dom przy Imbirowej 10
Dom przy Imbirowej 10

Czasami spotykamy się z taką sytuacją, że lokalne przepisy bardzo stanowczo określają kolorystykę elewacji. Ma to miejsce najczęściej, gdy działka budowlana leży na terenach objętych nadzorem konserwatora zabytków, lub w bezpośrednim otoczeniu, czy na samym terenie parków narodowych, czy krajobrazowych. W takich sytuacjach planowane do realizacji projekty domów muszą spełniać określone zasady, które mogą ingerować dalece w dowolność inwestorską. Lokalne przepisy mogą regulować nie tylko kolorystykę elewacji, ale również pokrycia dachowego, możliwości wykorzystania dekoracyjnych elementów elewacyjnych, czy nawet struktury, materiału i kolorystyki wykonania ogrodzenia. Ale nawet bez takich wytycznych warto dostosować się do otoczenia.

Chociaż istnieją projekty architektoniczne, które w ostentacyjny sposób i celowo kontrastują z otoczeniem, zazwyczaj zgodność kolorystyczna tworzy lepszą estetycznie przestrzeń. Konsekwencje i spójność kolorystyczną można zaobserwować między innymi w skandynawskim budownictwie, gdzie budynki mają zbliżone ceglaste kolory, pobielane otoki wokół okien i podobne dachówki.

Na wybór konkretnej kolorystyki ma wpływ również materiał pokrycia dachu. Intensywny kolor blachy, czy dachówki, na przykład ceglasty, powinien współgrać kolorystyka ścian, np. poprzez wykonanie tynków w ciepłych odcieniach żółci, brązu, czy beżów. Taka tonacja kolorystyczna charakteryzuje zwykle tradycyjne projekty domów i współcześnie jest rzadziej stosowana.

Dom przy Cyprysowej 20 – projekt domu w tradycyjnym stylu
Dom przy Cyprysowej 20 – projekt domu w tradycyjnym stylu

W stronę nowoczesności – różne odcienie bieli i szarości

Jeśli planujemy budowę nowoczesnego domu, to podążając za trendami powinniśmy się obracać w odcieniach szarości, czerniach i uniwersalnej bieli. Biel jest najbardziej bezpiecznym wyborem, pasującym zarówno do klasycznych budynków, jak i nowoczesnych brył. Doskonale sprawdza się w połączeniu z naturalnymi dekorami; drewnem, kamieniem lub klinkierem, co nadaje domowi nowoczesny i elegancki wygląd. Z białymi ścianami dobrze komponują się wszelkie odcienie szarości. Te barwy można wykorzystać kryjąc dach betonową dachówką, lub blachą. Ciekawie w połączeniu z bielą prezentują się również elementy betonu architektonicznego wykorzystane w ozdobieniu elewacji. Podobnie jest z kolorystyka stolarki okiennej i drzwi. Nowoczesne trendy wyraźnie stawiają na stalowe odcienie (inox, antracyt) w palecie barw przeznaczonych dla okien.

Podsumowując, wybór kolorów tynków to subtelna kwestia, czasem zależna od czynników zewnętrznych. Indywidualne poczucie estetyki powinno iść w parze z ładem i harmonią otoczenia, w którym będziemy budować nowy dom. Jeśli samemu nie jesteśmy w stanie podjąć ostatecznej decyzji warto zasugerować się wizualizacją wykonaną przez autora projektu, lub – jeśli chcemy wprowadzić zmiany – z architektem adaptującym projekt.

Materiał promocyjny

Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts