Jak ukryć karnisz – 4 proste sposoby na maskownicę karnisza

Aby karnisz dobrze się prezentował niezbędne będzie zastosowanie maskownicy karnisza, listwy lub innego sposobu, aby go ukryć.
Alicja Kisiak
maskownica karnisza

Planując montaż karnisza sufitowego z maskownicą warto poznać kilka prostych sposobów na to jak to zrobić. Dzięki tym czterem sposobom każdy może ukryć karnisz samodzielnie bez konieczności zakupu gotowej maskownicy.

Kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać samodzielnie wykonując maskownicę karnisza

Aby maskownica karnisza należycie się prezentowała i nie ograniczała wygód, a nawet przestrzeni musi zostać wykonana z uwzględnieniem kilku prostych, aczkolwiek niezwykle istotnych zasad.

Przede wszystkim osłona, która została prawidłowo wykonana, musi ukrywać karnisz i górną część zasłon, przy czym należy pamiętać, że nie może ona sięgać zbyt nisko, aby nie powodować problemów podczas otwierania okna.

Ponadto samodzielnie wykonana maskownica powinna być odpowiednio oddalona od zasłanianego karnisza w celu pozostawienia zasłonom i firanom wystarczającej przestrzeni. Dzięki temu będą się właściwie układać, co z pewnością doda wnętrzu estetyki.

Sposób pierwszy – osłonięcie karnisza płytami gipsowo-kartonowymi

Do osłonięcia karnisza można wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe. Osłona wykonana z tego materiału będzie stabilna oraz sztywna, dzięki czemu nie uszkodzi się podczas wymiany firanek czy zasłon.

Wspomnianą płytę można przyciąć, uwzględniając wszystkie niezbędne wymiary oraz własne wymagania i preferencje tak, aby wykonać maskownicę karnisza jak najlepiej dopasowaną do wystroju własnego wnętrza. 

Należy także wspomnieć, że ten – najtrwalszy sposób zabudowania karnisza – jest także najbardziej wymagający pod względem technicznym.

Gotowa i odpowiednio wykonana maskownica wykonana z płyt kartonowo-gipsowych jest niezwykle nowoczesna i prezentuje się bardzo estetycznie. Dzięki swej prostocie i uniwersalności będzie pasować do zdecydowanej większości aranżacji, ponieważ można ją przemalować lub ozdobić według własnego uznania.

Sposób drugi – ukrycie karnisza za maskownicą g-k

Dla tych, którzy nie chcą wykonywać maskownicy karnisza samodzielnie, znajdzie się inne, bardziej wygodne rozwiązanie. Na rynku można znaleźć gotowe produkty wykonane w tym celu, a mianowicie maskownice gipsowo-kartonowe ze styropianowym wypełnieniem.

Produkt ten został stworzony z myślą zarówno o specjalistach jak i o domowych majsterkowiczach. Gotowa osłona tego typu posiada odpowiednio wyprofilowane i precyzyjnie przycięte krawędzie. Zdecydowanie ułatwia to pracę podczas montażu karnisza sufitowego z maskownicą.

Wybór tych gotowych płyt może skrócić montaż nawet o 80%

Tego typu osłona także może być idealnie dopasowana do wymiarów wnętrza. Można ją swobodnie przycinać i skracać.

Sposób trzeci – zabudowanie karnisza listwami maskującymi

Kolejnym prostym patentem jest wykorzystanie listew maskujących wykonanych z poliuretanu i polistyrenu. Tego typu produkty są wykonane na bazie litery L, dzięki czemu idealnie dopasowują się do zdobienia miejsc zbiegu pionów ścian z poziomem sufitu.

Listwy wykorzystane jako maskownice karniszy wystarczy przykleić do sufitu mocnym klejem montażowym i pomalować je na pożądany kolor. Są one elastyczne i odporne na pęknięcia.

Sposób czwarty – maskownica karnisza ze sztukaterii

Sztukaterią również świetnie sprawdzi się w roli maskownicy karnisza. Dokonując takiego wyboru, należy zwrócić uwagę na kształt listwy. Powinna ona być wyprofilowana pod kątem prostym, aby najlepiej sprawdzić się w tej roli. Należy także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Warto wybrać polistyrenowe i poliuretanowe sztukaterie. Będą one trwalsze i posłużą o wiele dłużej niż te styropianowe.

Montaż sztukaterii jest podobny jak w przypadku listew maskujących.

Zamontowanie karnisza sufitowego z maskownicą nie musi być wyzwaniem nawet dla amatorów majsterkowania. Dzięki tym kilku metodom każdy może wykonać maskownicę idealną dla własnego wnętrza lub zainspirować się i stworzyć oryginalną osłonę, która doda elegancji pomieszczeniu, podkreśli ozdobne zasłony i zachwyci wszystkich gości.

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts