Jak chronić meble ogrodowe przed blaknięciem kolorów na słońcu?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są meble ogrodowe, wszystkie są narażone na blaknięcie pod wpływem słońca. Można jednak zadbać o to, by upływ czasu był jak najmniej widoczny. Jak ochronić swój zestaw wypoczynkowy przed działaniem promieni UV?
Alicja Kisiak

Pokrowce na meble ogrodowe jako ochrona przed słońcem

Popularnym rozwiązaniem stosowanym na meble ogrodowe, stanowią pokrowce. W sklepach dostępne są modele o różnych właściwościach, w tym wodoodporne, które dodatkowo ochraniają wyposażenie przed deszczem. Występują w różnych rozmiarach, formatach i odcieniach.

Pokrowce nakłada się na poszczególne elementy (np. stoły, krzesła, siedziska) na czas, w którym się z nich nie korzysta. To dobre rozwiązanie także wtedy, kiedy wyjeżdża się z domu np. na wakacje. Pokrowce mogą okazać się dobrym pomysłem, gdy zimą nadal pozostają na zewnątrz.

Trzeba przyznać, że pokrowce dobrze chronią meble nie tylko przed promieniowaniem słonecznym. Dzięki nim zestawy są mniej narażone na blaknięcie, ale też słabiej się nagrzewają i nie ulegają zabrudzeniom.

Konserwacja mebli ogrodowych z drewna

Meble ogrodowe wykonane z drewna są szczególnie narażone na utratę koloru. Żeby zapewnić im długotrwały i świeży wygląd, należy poddawać je systematycznej konserwacji. Zestawy powinny zostać przede wszystkim zaimpregnowane, co warto powtarzać przed każdym sezonem.

Kolejny sposób na wzmocnienie odporności na UV to olejowanie. W sklepach remontowo-budowlanych znajdują się specjalne specyfiki służące do ochrony ławek, stołów czy foteli. Aplikację oleju najlepiej przeprowadzić kilkukrotnie:

  • przed pierwszym użyciem;
  • w trakcie sezonu letniego (w zależności od potrzeb nawet dwa-trzy razy);
  • przed schowaniem mebli na zimę.

Olej wnika do struktury drewna, przez co tworzy silną warstwę ochronną, która zabezpiecza nie tylko wierzchnią część kompletów. To jednocześnie sposób na ochronę przed działaniem wilgoci i potencjalnych zanieczyszczeń, które mogłyby trwale odbarwiać czy uszkadzać meble.

Odpowiednie ustawienie mebli w ogrodzie

Przy aranżacji ogrodowej warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej części ogrodu będą ustawione meble. Im bardziej są narażone na działanie słońca, tym większa szansa na osłabienie koloru. Warto umieszczać zestawy np.:

  • na zadaszonym tarasie;
  • pod parasolem ogrodowym;
  • w altanie lub pod drzewem.

Można także pomyśleć o zmienianiu lokalizacji mebli, szczególnie gdy się z nich nie korzysta. Powinny jak najdłużej znajdować się w zacienionych miejscach. Dobrze sprawdzają się także przestrzenie przy ścianie budynku.

Ważne, by unikać ustawiania mebli na otwartym terenie, szczególnie w godzinach południowych. Wtedy promieniowanie UV jest najintensywniejsze. Poza tym zacienione miejsca są bardziej komfortowe i bezpieczne dla użytkowników.

Tekstylia odporne na działanie słońca

Ochronę przed promieniowaniem słonecznym można zapewnić także poprzez tekstylia. Wystarczy pokryć meble poduszkami czy kocami, które stanowią mechaniczną barierę przed działaniem UV. Najlepiej wybierać materiały, które również są odporne na blaknięcie. Zaliczamy do nich m.in. materiały syntetyczne.

Dzięki tekstyliom meble są nie tylko zabezpieczone, ale i wygodniejsze dla użytkowników. Zazwyczaj poduszki na siedziska znajdują się już w zestawach, ale można dołożyć jeszcze własne lub opatrzyć je dodatkowymi poszewkami.

Stół z drewna czy rattanu najlepiej pokryć obrusem, który sprawdzi się na specjalne okazje. Zabezpieczy też meble przed zabrudzeniami powodowanymi jedzeniem i napojami.

Dlaczego powinno się chronić meble przed blaknięciem?

Ochrona mebli ogrodowych przed blaknięciem służy przede wszystkim dbaniu o estetykę. Komplety o wypłowiałych kolorach nie wyglądają zbyt dobrze i negatywnie wpływają na wrażenia estetyczne. Przestrzeń wypoczynkowa powinna być zadbana i podobać się domownikom.

Blaknięcie kolorów to oznaka osłabienia jakości materiałów, co ma szczególne znaczenie w przypadku drewna. Prowadzi zatem do pogorszenia trwałości mebli. Ochrona przed płowieniem pomaga zachować funkcjonalność i sprawia, że nie trzeba ich szybko wymieniać na nowe.

Odpowiednia ochrona kompletów wypoczynkowych chroni nie tylko meble, ale także portfel właścicieli. Dedykowane zabezpieczenia w postaci pokrowców lub środków konserwujących pozwalają uniknąć kosztownych renowacji, lub konieczności wymiany na nowe. Warto zatem wybrać sposób ochrony dopasowany do swoich potrzeb i preferencji.

Podsumowując, każdy powinien chronić meble ogrodowe przed blaknięciem. Dzięki temu będą dłużej nadawały się do użytku, a także utrzymają świetny wygląd całej aranżacji.

Treść promocyjna

Archiwum: kwiecień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts