Jak uzyskać cień na balkonie? 3 najlepsze sposoby

Lato to czas, kiedy chcemy jak najwięcej korzystać z ładnej pogody. Filiżanka kawy lub zimna lemoniada na balkonie? A może ciekawa lektura w ulubionym balkonowym fotelu? Czemu nie! Zobacz, jak stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku! Nawet niewielki balkon w bloku można przekształcić w miejsce, w którym miło będzie spędzać wolne chwile. Wystarczy odpowiednio zagospodarować tę niewielką powierzchnię, zadbać o miejsca do siedzenia, kwiaty i ozdoby wedle uznania. Pamiętaj, aby nie pominąć niezwykle ważnej kwestii, jaką jest ochrona przed słońcem. Chcesz wiedzieć, jak uzyskać cień na balkonie? Przeczytaj tekst i skorzystaj z naszych podpowiedzi. Stwórz swój kącik relaksu, w którym odpoczniesz po trudach dnia!
Ida Grabska

Dlaczego warto zadbać o cień na balkonie?

Zastanawiasz się, dlaczego warto osłonić balkon przed słońcem? Przede wszystkim, odpowiednie zacienienie to ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ma to duże znaczenie, jeśli chcesz spędzać tam czas w letnie gorące dni, gdy słońce doskwiera najmocniej. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może mieć poważne konsekwencje zdrowotne – jest przyczyną szybszego starzenia się skóry, oparzeń, udarów cieplnych, nowotworów skóry.

W upalne dni, jeśli zabraknie odpowiedniej ochrony, balkon szybko może zmienić się w rozgrzaną patelnię, uniemożliwiając komfortowy użytek. Dzięki zacienieniu temperatura na balkonie będzie optymalna, a ty zyskasz miejsce, w którym można odpocząć, oddać się lekturze lub po prostu cieszyć się świeżym powietrzem.

Ostatni aspekt – ale nie mniej ważny – to prywatność. Zacienienie balkonu gwarantuje oczywiście ochronę przed słońcem, ale może też uchronić cię przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Twój balkon staje się małą oazą spokoju, gdzie możesz cieszyć się prywatnością.

Markizy balkonowe

Jednym z rozwiązań, które możesz wziąć pod uwagę, jest markiza balkonowa. To praktyczna i estetyczna opcja, które zasługuje na uwagę. Markizy są bardzo trwałe i odporne na zmienne warunki pogodowe. Ich konstrukcja pozwala na łatwe rozłożenie i złożenie, dzięki czemu można je dostosować do aktualnych potrzeb. Co więcej, markizy są dostępne w wielu wzorach i kolorach, a więc bez problemu dopasujesz je do aranżacji balkonu

Wybierając odpowiedni rodzaj markizy, należy uwzględnić wielkość balkonu, a także rodzaj materiału, który powinien być odporny na działanie czynników atmosferycznych, ale też łatwy do czyszczenia. Istotny jest również mechanizm działania markizy – mogą być rozwijane za pomocą korbki lub sterowane pilotem. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest obsługa markiz za pomocą aplikacji na telefon. 

Przed zakupem markizy, zwróć także uwagę na aspekt estetyczny. Wybierz odpowiedni dla ciebie wzór, kolor, aby balkonowa przestrzeń pięknie się prezentowała.

Przeciwsłoneczne żagle na balkon

Innym pomysłem może być montaż żagla. Czym jest żagiel przeciwsłoneczny? To rozwiązanie, dzięki któremu w prosty sposób uzyskasz cień na balkonie. Żagiel nada mu również nowoczesny i ciekawy design. Co więcej, jest łatwy w montażu i demontażu, a specjalny materiał sprawia, że woda nie wsiąka, ale spływa po nim. Żagle dostępne są w trzech kształtach (trójkątny, prostokątny i kwadratowy) i wielu wersjach kolorystycznych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest mobilność – żagiel może być zamontowany poziomo, pionowo, ale też pod dowolnym kątem.

Żagiel odbija promienie słoneczne, zapewnia cień i ochronę przed nagrzewaniem przestrzeni balkonu. Tego rodzaju zabezpieczenie można zamontować wszędzie, gdzie uda się ustawić stelaż lub przyczepić specjalne uchwyty. 

Jeśli zdecydujesz się na żagiel przeciwsłoneczny, wybierz pasujący kształt płachty oraz kolor, który będzie współgrał z aranżacją balkonu. 

A może po prostu parasol?

Jeśli szukasz prostego sposobu na ochronę przed słońcem, nie chcesz inwestować w trwalsze rozwiązania, postaw na parasol ogrodowyParasole są nie tylko funkcjonalne, lecz także stanowią piękny element dekoracyjny. Wiele modeli umożliwia regulację kąta nachylenia. Parasole przeciwsłoneczne są łatwe w obsłudze, a ich wielkość można dobrać do indywidualnych potrzeb i możliwości balkonu.

Które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujesz, czy chcesz stworzyć zacienienie na całym balkonie, czy może tylko w jednym miejscu. Oczywiście liczy się także twój pomysł na aranżację przestrzeni. Być może w twoim przypadku lepszym pomysłem będzie markiza. A może wolisz parasol, który w każdej chwili możesz wynieść, schować, złożyć, czy przestawić? Którykolwiek pomysł zechcesz zrealizować, na pewno stworzysz idealną przestrzeń do odpoczynku!

Materiał promocyjny.

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts