Jak dobrać kieliszek do rodzaju trunku? Oto co trzeba wiedzieć!

Przyjmowanie gości to trudna sztuka, zwłaszcza jeśli gospodarz chce zrobić to zgodnie z zasadami savoir-vivre’u. Szczególną trudność sprawia odpowiednie dobranie zastawy, a przede wszystkim kieliszków do trunków. Bardzo łatwo popełnić tu niezamierzoną gafę! Sprawdź, jak jej uniknąć.
Alicja Kisiak

Wybór odpowiednich kieliszków do trunków to prawdziwa sztuka. Mogą one wpłynąć na odbiór smaku i aromatu różnych napojów, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, co postawić na stole. Dotyczy to nie tylko szkła do serwowania wina, lecz także mocniejszych napitków.

Dlaczego rodzaj kieliszka ma takie znaczenie?

Rodzaj kieliszka do podawania alkoholu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na odbiór napoju. Kształt czaszy oraz jej rozmiar zostały stworzone tak, by wydobywać pełnię aromatu trunku. Pozwala podziwiać też jego barwę – w końcu jemy przede wszystkim oczami. To stwierdzenie można odnieść także do wysokogatunkowych alkoholi. Degustacja zaczyna się od nalania napoju do kieliszka. 

O tych kwestiach trzeba pamiętać, gdy nadchodzi czas, by postawić właściwe kieliszki do wina. W takich sytuacjach większość osób gubi się i podaje nieodpowiedni rodzaj! Zasady doboru powinni wziąć pod uwagę również goście, którzy sami często gubią się wśród zastawy stołowej.

Jaki kieliszek do jakiego wina? To najważniejsze zasady

Jak wspomniano wcześniej, bardzo łatwo pomylić kieliszki do wina, ponieważ różne gatunki wymagają innych kształtów czarki. Dłuższa i smuklejsza pozwoli cieszyć się białym winem, natomiast szersza i bardziej okrągła forma jest przeznaczona dla wina czerwonego. To ważne, ponieważ duża powierzchnia jego kontaktu z powietrzem wydobywa jego aromat. W przypadku wina białego nie jest to tak istotne.

Wybierając kieliszki do wina, warto zwrócić uwagę na ich jakość i materiał. Te wykonane ze szkła kryształowego są bardziej eleganckie i połyskujące. Kieliszki z cieńszego szkła mogą z kolei zapewnić lepsze odbicie smaku wina. Znalezienie odpowiedniego zestawu kieliszków do różnych win to wyraz osobistego stylu i smaku. 

Trzeba też pamiętać o innej zasadzie – kieliszki do czerwonego wina zawsze są przezroczyste. Pozwala to dostrzec barwę trunku. Jeśli podane ma zostać wino białe, można zdecydować się na barwione szkło. Zależy to jednak od gustu gospodarza i aranżacji stołu.

Elegancja i finezja – w czym podawać szampana?

Kieliszki do szampana i sam trunek są nieodłącznym elementem uroczystości oraz ważnych chwil. To właśnie nimi wznosimy toasty! Ich wydłużony kształt pozwala na pełniejsze wydobycie bąbelków i aromatu szampana. Często wybierane są flety o długiej i wąskiej formie, które podkreślają elegancję trunku. Podaje się w nich również wina musujące.

Wybór kieliszków do szampana nie jest prosty i warto zwrócić uwagę na różnorodność kształtów. Istnieją także modele z szeroką czaszą, tzw. szampanki, które doskonale prezentują się na eleganckich przyjęciach. Kiedyś tylko w nich serwowano ten szlachetny trunek. Miały jednak pewną wadę – ich charakterystyczna forma powodowała szybkie ulatnianie się bąbelków. Obecnie niemal całkowicie zostały wyparte przez kieliszki do szampana typu flet.

Kieliszki do wódki – tradycja czy nowoczesność?

Kieliszki do wódki to również nieodzowna część tradycyjnych toastów i spotkań towarzyskich. Może się wydawać, że akurat w tym przypadku nie trzeba wkładać dużego wysiłku w wybór rodzaju szkła. Małe, zwykle o pojemności 50 ml, są doskonale dostosowane do mocniejszego trunku. Kieliszki do wódki często są prostsze w formie, ale mogą również prezentować się bardzo elegancko.

Wybór kieliszków do wódki może zależeć od okazji i gustu. Są zarówno tradycyjne gładkie formy, jak i nowoczesne zdobione kieliszki. Wszystkie mają na celu podkreślenie charakteru wódki. Niektóre kieliszki do wódki mają nóżkę, inne – nie. Kiedy postawić który rodzaj? Kieliszki bez nóżki są przeznaczone tylko do wódki czystej, natomiast w tych z nóżką podaje się zarówno czysty, jak i gatunkowy alkohol.

Wybór kieliszków. Co warto wiedzieć?

Jak już zaznaczono, wybór kieliszków nigdy nie jest przypadkowy. Wielkość, kształt i materiał wpływają na odczucie smaku i zapachu trunku. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość szkła, proporcje kieliszka i jego wagę. Dobrze dobrany kieliszek staje się nie tylko narzędziem do degustacji, lecz także dopełnieniem aranżacji stołu.

Odmienne kieliszki mogą podkreślić charakter różnych napojów. Wyższe kieliszki są odpowiednie dla musujących trunków, natomiast niskie i szerokie doskonale nadają się do mocniejszych alkoholi. Wybór odpowiednich kieliszków to inwestycja, która wpłynie na całokształt doznań smakowych.

Kieliszki są czymś znacznie więcej niż tylko szklanymi naczyniami na stole. Odpowiednio dobrane oraz pielęgnowane stanowią dopełnienie zastawy. Odkrycie właściwego kieliszka to droga do pełniejszego smaku i aromatu trunku, a także wyraz osobistej elegancji i stylu. Niezależnie od preferencji co do ich doboru kieliszki zawsze dodają uroku i wyrafinowania przy każdej okazji. Pozwalają celebrować zarówno codzienne chwile, jak i wyjątkowe uroczystości.

Materiał promocyjny

Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts