Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Wskazówki dla absolwentów

Zatrudnienie w każdym wieku i na każdym etapie kariery ma swoją specyfikę, także dla absolwentów. Zdradzamy „tajemnice”, które pomogą Ci szybciej zdobyć dobrą pracę.
Alicja Kisiak

Czynniki, o których należy pamiętać

Brak doświadczenia

Wielu pracodawców obawia się absolwentów właśnie ze względu na brak lub brak doświadczenia. Jednak ilość ofert firm na polskim rynku pracy sugeruje, że w Polsce są miejsca pracy dla ludzi młodych. Oznacza to, że nawet jeśli jesteś początkującym specjalistą, przy odrobinie wysiłku możesz z powodzeniem znaleźć pracę. Nawiasem mówiąc, wiele dużych firm często preferuje absolwentów. Dlaczego? Wszystko jest bardzo proste: łatwiej jest wyhodować specjalistę od zera niż przekwalifikować już ugruntowanego profesjonalistę.

Brak umiejętności wyszukiwania

Poszukiwanie pracy to proces, który wymaga pewnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Na uniwersytetach i w szkołach wyższych kwestiom tym nie zawsze poświęca się wystarczającą uwagę. Oznacza to, że będziesz musiał je przestudiować samodzielnie. Na szczęście dzisiaj jest na to wystarczająco dużo środków. Na przykład możesz wyszukiwać odpowiednie oferty pracy za pomocą słów kluczowych. Na przykład: praca Bychawa.

Negatywne nastawienie

Oprócz wymienionych powodów wewnętrzne bariery psychologiczne mogą również zakłócać twoją karierę. Należą do nich negatywne postawy i przekonania. „Nie dam rady”, „Nie dam rady w dobrej firmie”, „Nigdy mnie nie zatrudnią” – te i inne „pozytywne” myśli mogą przeszkadzać Ci bardziej niż czynniki zewnętrzne.

Jak sobie z tym poradzić? Na początek zaakceptuj fakt, że takie doświadczenia są całkiem naturalne. Mimo to: stoisz u progu nowego etapu życia. Po drugie, śledź swoje negatywne nastawienie i zmieniaj je na przeciwne. Na przykład: „Nigdzie nie mogę znaleźć pracy” zamień na „Wiele firm chętnie przyjmie mnie do swoich pracowników”. Po trzecie, pamiętaj o ważnych zaletach, jakie masz. Porozmawiamy o nich bardziej szczegółowo w następnej sekcji.

Korzyści dla absolwentów

Każda kategoria kandydatów ma swoje zalety, a młodzi profesjonaliści nie są wyjątkiem. Nawet jeśli właśnie wczoraj otrzymałeś upragniony dyplom, masz wiele „kart atutowych”. Oto główne:

  • Świeża wiedza;
  • działalność;
  • energia;
  • świeże spojrzenie na zadania;
  • szybka adaptacja;
  • skoncentrowanie się na rozwoju zawodowym;
  • kreatywność;
  • szybkie uczenie się.

Dodaj osobiste zdolności, talenty i cnoty do tej listy, a otrzymasz godnego kandydata!

Zalecenia

Oto sześć dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią pracę.

1. Zacznij zdobywać doświadczenie podczas studiów

Idealnie, Twoim zadaniem jest zostać gotowym specjalistą do czasu ukończenia studiów. Aby to zrobić, aktywnie uczestnicz w programach stażowych, praktykuj w dużych firmach. Absolwent, który posiada nie tylko wiedzę, ale także realne umiejętności i doświadczenie, pracodawcy chętnie przyjmą go do swojej kadry. Nawiasem mówiąc, możesz znaleźć swoją pierwszą pracę lub staż w specjalnej sekcji naszej witryny.

2. Rozwijaj softskills

Nie wystarczy mieć doświadczenie i wiedzę w swoim zawodzie. Istotne jest również posiadanie tzw. „miękkich” umiejętności, które pomogą z powodzeniem realizować się w pracy.

Oto lista głównych softskills, które będą przydatne w budowaniu udanej kariery: praca zespołowa, kompetentna mowa, znajomość komputera.

3. Przyjrzyj się różnym firmom

Ścieżka kariery w dużych i małych firmach ma swoją specyfikę. Na przykład duże organizacje mogą sobie pozwolić na szkolenie nowicjuszy i po drodze zaszczepianie wartości korporacyjnych. Staż w takiej organizacji pozwala początkującemu specjaliście nie tylko zdobyć niezbędne umiejętności, ale także dobrze sprawdzić się przed potencjalnym pracodawcą.

Kariera w małych firmach ma też swoje zalety. Po pierwsze, istnieje możliwość opanowania szerszego zakresu obowiązków. Po drugie, aby uzyskać szybki awans i rozwój kariery.

Przy okazji:

W porównaniu do 2020 r. liczba ofert pracy odpowiednich dla kandydatów bez doświadczenia wzrosła o 127%, a udział życiorysów o 16%. Przeczytaj więcej w naszym badaniu.

4. Bądź pewny siebie

Pewność siebie (uwaga: pewność siebie, nie pewność siebie) jest kluczem do zdobycia pracy. Spokój i opanowanie pozwolą pracodawcy zrozumieć, że nie tylko zdobędziesz to stanowisko, ale także osiągniesz wyżyny w swojej karierze. Chęć i chęć rozwoju wraz z firmą będzie dodatkowym atutem dla Ciebie jako kandydata.

5. Wykorzystaj wszystkie możliwe zasoby

Aby szybko znaleźć pracę po ukończeniu studiów, skorzystaj z jak największej liczby kanałów wyszukiwania.

  • Umieść swoje CV na stronach tematycznych. Specjalna usługa naszej witryny pomoże w jej przygotowaniu;
  • wyślij swoje CV do wszystkich firm, w których odbyłeś staż, staż lub pracę. A jeśli nie ma odpowiednich dla Ciebie wakatów, skorzystaj z usługi „Chcę dla Ciebie pracować”;
  • powiedz bliskim (krewnym, przyjaciołom, znajomym), jakiej pracy szukasz. Da to szansę poznania wolnych miejsc pracy w małych firmach, w małych firmach, w których ważne są kontakty osobiste;
  • publikowanie informacji o poszukiwaniu pracy w sieciach społecznościowych nie będzie zbyteczne. Jednocześnie wcześniej oczyść stronę z niechcianych treści.

Bądź aktywny, wykorzystaj wszystkie dostępne zasoby, a wynik nie będzie długo oczekiwany.

6. Bądź optymistą

Poszukiwanie pracy to ważny i poważny proces, jednocześnie fascynujący i interesujący. Potraktuj to, jak przygodę lub misję. Nawet jeśli coś nie zadziała za pierwszym razem, jest w porządku, po prostu przeanalizuj błędy i idź dalej. Bądź pozytywny i nie poddawaj się w drodze do celu.

Życzymy udanych poszukiwań!

Materiał promocyjny.

Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts