Jak działają pożyczki odnawialne i kiedy są opłacalne?

Alicja Kisiak
mężczyzna i kobieta decydują się na pożyczkę odnawialną

Jedną z ciekawszych opcji, jakie pojawiły się w ostatnich latach na rynku pożyczkowym, są z pewnością pożyczki odnawialne. To atrakcyjna opcja przede wszystkim dla osób, które wiedzą, że przez dłuższy czas będą potrzebowały okresowego dochodu dodatkowego lub dla ludzi, którzy chcą zaplanować pożyczkę zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Na czym polega ich fenomen?

Czym są pożyczki odnawialne?

Jest to specjalny rodzaj pożyczek pozabankowych, w  ramach którego klient nie otrzymuje jednej, konkretnej kwoty do rozdysponowania, ale co określoną ilość czasu otrzymuje on dodatkowe środki, w ramach przyznanego wcześniej limitu. Oczywiście, warunkiem otrzymywania kolejnych transz pieniędzy jest terminowe spłacanie poprzednich rat – ich wysokość nie jest stała i zależy od poziomu, do jakiego dany klient wyczerpał przyznany mu limit. Każdorazowo jest on informowany o minimalnej wielkości wpłaty, jaką musi dokonać przed zakończeniem danego okresu rozliczeniowego. W przypadku niektórych instytucji pożyczkowych  terminowe spłacanie zobowiązania może skutkować również po pewnym czasie powiększeniem dostępnego dla danego klienta limitu – cechuje się tym m.in. pożyczka odnawialna w NetCredit. Jeśli jednak klient długo ociąga się ze spłatą wymagalnej raty, pierwszym krokiem, jaki podejmie pożyczkodawca, będzie zablokowanie dostępu do przyznanego już limitu – zostanie on odblokowany po uregulowaniu zadłużenia.

Największe zalety pożyczek odnawialnych

Dużą zaletą takiego rodzaju pożyczek w 15 minut jest z pewnością prostota ich uzyskania, a także elastyczne warunki spłaty. To od klienta zależy, ile pieniędzy ze swojego limitu wykorzysta, a co za tym idzie – jak wysokie będą raty zobowiązania. Warto podkreślić, że w przypadku pożyczek odnawialnych, klient płaci tylko za wykorzystany limit pożyczkowy, a nie za sam fakt jego uzyskania. Oznacza to, że jeśli – przykładowo – otrzyma on 2.500 złotych limitu, którego w żaden sposób nie wykorzysta, nie będzie winny firmie pożyczkowej ani złotówki. Nietknięte pieniądze mogą zaś oczekiwać na pierwszą wypłatę nawet wiele miesięcy – zależnie od tego, na jaki okres została zawarta umowa. 

Warto również pochwalić ekspresową prędkość wypłaty limitu pożyczkowego. Podczas, gdy w przypadku dużych instytucji kredytowych – np. banków – proces rozpatrywania wniosku i wypłaty środków trwa nawet kilka dni, w przypadku instytucji pozabankowych pieniądze można otrzymać na konto nawet w 15 minut po złożeniu wniosku.

Kto powinien skorzystać z oferty pożyczki odnawialnej?

Pożyczki odnawialne są bardzo uniwersalnym produktem. Szczególnie zainteresować się nim powinny jednak przede wszystkim osoby, które podejrzewają, że nie byłyby sobie poradzić ze spłatą tradycyjnej pożyczki o określonej wysokości. Pożyczki odnawialne można bowiem spłacać w lekkich i wygodnych ratach, zależnych od tego, jaka część limitu została wyczerpana. To również odpowiednia opcja dla osób pragnących w szybki i łatwy sposób zapewnić sobie dodatkowe środki „na czarną godzinę” – nie ma bowiem potrzeby natychmiastowego aktywowania limitu. Środki przyznane w ramach limitu pożyczkowego można wykorzystać w dowolny sposób – mogą one posłużyć np.; przy naprawie auta, opłaceniu rachunków, czy wakacyjnych podróżach. Jest to bardzo łatwy i w pełni bezpieczny sposób na uzyskanie finansowania – dane klientów są bowiem zabezpieczone w ten sam sposób, co w bankach czy instytucjach finansowych, a każdy limit jest unikalny. Ponieważ trafia on bezpośrednio na rachunek klienta, szansa na utratę pieniędzy jest minimalna – no chyba, że klient zgubił kartę do konta, czy poda nieprawidłowy numer rachunku bankowego w trakcie wnioskowania. 

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts