Co daje nawilżacz powietrza? Czy warto używać tego urządzenia?

Co daje nawilżacz powietrza? To niewielkie urządzenie podnosi wilgotność powietrza, co przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy w twoim mieszkaniu potrzebny jest nawilżacz.
Ida Grabska
osoba w brązowym ubraniu uruchamia nawilżacz powietrza

Co daje nawilżacz powietrza? Na to pytanie odpowiemy już za chwilę. Jeśli zastanawiasz się, czy takie urządzenie jest ci w ogóle potrzebne, wystarczy niewielki przyrząd – higrometr. Kosztuje kilka złotych, a pozwala określić, jaki poziom wilgotności występuje w danym pomieszczeniu. Jeżeli po kilku godzinach od ustawienia higrometru, wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60 procent, poziom jest prawidłowy. Jeżeli wynosi on poniżej 40%, poziom wilgotności jest za niski, co ma negatywne konsekwencje dla zdrowia. 

Co daje nawilżacz powietrza?

Jeżeli zmagasz się z suchą skórą, męczą cię częste bóle głowy, doświadczasz częstych infekcji dróg oddechowych, a twoje rośliny doniczkowe usychają, to warto przyjrzeć się poziomowi wilgotności powietrza w domu. Do tego przyda się wspomniany wcześniej higrometr. Jeśli okaże się, że nie jest on prawidłowy, warto ustawić w mieszkaniu nawilżacz powietrza i czerpać korzyści z posiadania urządzenia:

  • brak problemów z przesuszaniem się skóry i włosów;
  • lepsza praca układu oddechowego;
  • koniec z uporczywymi migrenami;
  • poprawa samopoczucia;
  • lepsza koncentracja;
  • koniec z nocnym chrapaniem;
  • poprawa komfortu snu.

Wilgotność powietrza a rośliny doniczkowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie jest bez znaczenia dla roślin doniczkowych. Jeśli jest ona zbyt niska, kwiaty będą zasychały, a ich wygląd nie będzie nas cieszył. Wówczas ustawienie nawilżacza okaże się bardzo pomocne, ponieważ wiele roślin doniczkowych preferuje wyższą wilgotność powietrza. Gdy uda się ją podnieść, kwiaty z pewnością odwdzięczą się pięknym wyglądem i intensywną zielenią.

Wiesz już, co daje nawilżacz powietrza. Czy zatem warto ustawić go w swoim mieszkaniu? Wiele zależy od tego, jaka wilgotność powietrza w nim panuje. Jeżeli przekracza ona 50%, nie ma konieczności stosowania urządzenia. Jeżeli jest za niska – poniżej 40%, wówczas nawilżacz powietrza może być więcej niż konieczny. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts