Przegląd maszyn do popcornu – najważniejsze różnice i funkcje

Popcorn to jedna z najczęściej wybieranych przekąsek nie tylko w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza ona kinom, w których lata temu była serwowana głównie przez fakt niskich kosztów produkcji. Dziś trudno sobie wyobrazić wieczór filmowy, nieważne czy spędzony w kinowej sali, czy może we własnym łóżku, bez popcornu.
Alicja Kisiak

Może on być znacznie zdrowszy niż inne przekąski takie jak na przykład chipsy ziemniaczane, w szczególności przygotowany samodzielnie. Przeglądając najczęściej wybierane maszyny do popcornu, można łatwo wyłonić ich najbardziej pożądane cechy, tworząc praktyczny poradnik wyboru tego rodzaju urządzenia.

Rodzaje i funkcje domowych maszyn do popcornu

Zamiast przygotowywać popcorn na patelni lub w garnku, kurczowo trzymając pokrywkę, chcąc utrzymać w naczyniu wszystkie wyskakujące ziarna, można skorzystać z poręcznego urządzenia do ich prażenia. Domowe maszyny do popcornu dzieli się głównie pod kątem sposobu działania – niektóre modele prażą ziarna z użyciem rozgrzanego tłuszczu, inne natomiast wykorzystują do tego gorące powietrze.

Beztłuszczowa maszyna do robienia popcornu umożliwia przygotowanie zdrowej i niskokalorycznej przekąski. To ważne szczególnie przez fakt, że maratony filmowe z udziałem popcornu najczęściej organizuje się wieczorami, a przed snem dla zdrowia warto wybierać chude i niskokaloryczne potrawy. Z drugiej strony maszyny korzystające z rozgrzanego tłuszczu mogą umożliwiać karmelizację popcornu albo dodanie do niego odrobiny masła już na etapie prażenia dla jak najlepszego smaku gotowej przekąski.

Domowe maszyny do robienia popcornu różnią się między sobą rozmiarem. Przy wyborze warto się zastanowić, czy z urządzenia będzie się korzystać na przykład podczas imprez, przygotowując przekąski dla licznej grupy gości, czy może podczas prywatnych wieczorów filmowych, gdzie w zupełności wystarczy mała maszyna.

Większość popularnych urządzeń tego typu posiada wbudowany na stałe pojemnik, w którym prażą się ziarna. Niektóre maszyny do popcornu, dla maksymalnego zmniejszenia ich rozmiaru, mogą być go jednak całkowicie pozbawione. Wówczas podczas prażenia kukurydzy podstawia się miskę lub inne naczynie, do którego spada gotowy popcorn.

Najbardziej polecane modele maszyn do popcornu

Wśród najczęściej wybieranych maszyn do robienia popcornu w ostatnim czasie królują urządzenia retro stylizowane na wygląd sprzętu popularny w minionym wieku. Jednym z producentów posiadających je w swojej ofercie jest włoska marka Ariete specjalizująca się w tworzeniu prostego i użytecznego sprzętu domowego. Nawet małe maszyny do popcornu w stylu retro przez swoje kolory, kształty i zdobienia wyglądają jak wyjęte ze starego amerykańskiego kina.

Maszyny do popcornu marki Ariete to głównie urządzenia beztłuszczowe. To właśnie ten rodzaj cieszy się największą popularnością, prawdopodobnie ze względu na rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia. Sama kukurydza nie jest niezdrowym produktem – ma naturalne pochodzenie i zawiera cenne składniki odżywcze. To, co sprawia, że staje się ona niezdrowa, to przygotowanie w rozgrzanym tłuszczu, dlatego coraz więcej maszyn do popcornu praży ziarna bez niego.

Sporą popularnością cieszą się również małe maszyny do popcornu, w tym wspomniane wcześniej urządzenia bez pojemnika na gotowe ziarna. Sama technologia potrzebna do ich prażenia nie jest skomplikowana, dlatego małe maszyny tego typu można kupić za bardzo niewielkie kwoty, w szczególności gdy ich atrakcyjny design nie jest kryterium wyboru.

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts