Jak zamontować żaluzje drewniane?

Alicja Kisiak

Męczy Cię ciągła walka z promieniami słonecznymi w salonie? A może chcesz dodać swojemu wnętrzu odrobinę klasy i ciepła, nie wydając przy tym fortuny? Mamy dla Ciebie rozwiązanie: żaluzje drewniane. Są nie tylko estetyczne, lecz również praktyczne, a co najważniejsze – łatwo można je samodzielnie zamontować. Tak, dobrze słyszysz, możesz to zrobić samodzielnie! Złap wiertarkę i zaczynajmy. W tym artykule krok po kroku pokażemy Ci, jak zamontować żaluzje drewniane do ściany. Do dzieła!

Montaż żaluzji drewnianych – narzędzia i materiały 

Zanim zaczniesz montować żaluzje drewniane, warto upewnić się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. To trochę jak z gotowaniem – łatwiej, gdy wszystkie składniki są już na stole, prawda?

Zacznijmy więc od narzędzi. Do tego zadania potrzebne Ci są:

  • wiertarka (najlepiej z zestawem różnych wierteł),
  • poziomica,
  • miarka taśmowa,
  • ołówek do zaznaczania miejsc montażu.

Jeśli masz te wszystkie rzeczy w swoim warsztacie, to świetnie! Jeśli nie, czeka Cię wycieczka do sklepu lub odwiedziny u sąsiada, który zapewne pożyczy Ci niezbędny sprzęt.

Co do elementów montażowych, zazwyczaj w zestawie z żaluzjami dostaniesz niezbędne wieszaki, jednak większość producentów nie dołącza kołków ani wkrętów. Dlaczego? To proste, ich wybór uzależniony jest od materiału, z którego wykonane są ściany w budynku. Być może w instrukcji dołączonej przez producenta znajdą się wskazówki dotyczące wyboru tych elementów.

Montaż żaluzji drewnianych krok po kroku

Zacznij od najważniejszego, czyli przeczytania instrukcji dołączonej przez producenta. Jest to absolutna podstawa, jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje wymarzone rolety drewniane nie spadną któregoś dnia z hukiem ze ściany.

Jeżeli ten krok masz za sobą, w następnej kolejności możesz brać się za oznaczenia miejsca montażu Twoich drewnianych żaluzji. Złap ołówek i delikatnie oznacz miejsca na ścianie, gdzie będą montowane uchwyty. Z pomocą poziomicy i miarki upewnij się, że Twoje oznaczenia są równo względem siebie i dokładnie odpowiadają wymiarom żaluzji. Nikt przecież nie chce mieć krzywo zawieszonych żaluzji, prawda?

Skoro poziomica za Tobą, przyszedł czas na wiertarkę. W wyznaczonych miejscach wywierć otwory. Jeżeli ściana wykonana jest z materiału, który wymaga użycia kołków, to teraz jest czas, żeby je tam umieścić. Następnie z pomocą śrub zamocuj uchwyty w przygotowanych przez Ciebie otworach.

Ostatni etap to już niemal formalność. Umieść żaluzje w uchwytach i zablokuj je zgodnie z wytycznymi producenta. Zrób to uważnie, żeby nie uszkodzić plastikowych elementów konstrukcji lub drewnianych lameli.

Jeżeli w zestawie znajdują się prowadnice boczne czy maskownica, teraz należy się nimi zająć. Maskownice najczęściej przyczepia się na magnes lub zatrzaski, zaś prowadnice wymagają dodatkowego wiercenia w ścianie. W zasadzie niczym nie różni się to od montowania uchwytów – zmierz odległość, oznacz na ścianie, wywierć otwór i zamontuj zaczep. Na koniec utnij nadmiar linek.

Nie było to takie trudne, prawda? Ostatnia rzecz, którą warto zrobić, to przetestować swoje nowe żaluzje drewniane. Upewnij się, że są stabilne oraz sprawdź, czy otwierają się i zamykają bez problemu. Jeżeli czujesz, że stawiają opór, być może linki zostały źle naciągnięte lub uchwyty wiszą krzywo. Wówczas musisz poświęcić jeszcze chwilę na niezbędne poprawki.

Teraz już wiesz, jak zamontować żaluzje drewniane. Czas na zakupy!

Samodzielne zamontowanie żaluzji drewnianych nie powinno już brzmieć jak zadanie dla specjalistów. Z odpowiednimi narzędziami i odrobiną zaangażowania możesz dodać swojemu domowi zarówno funkcjonalność, jak i urok. A teraz, kiedy już wiesz, jak to zrobić, czas na najbardziej ekscytującą część – zakupy.

Jeśli jeszcze nie masz swoich wymarzonych żaluzji, to gorąco polecamy odwiedzenie strony internetowej familyrollo.pl. Znajdziesz tam szeroką ofertę produktów, które z pewnością wpasują się w Twoje domowe potrzeby i gusta. Nie czekaj, sprawdź ofertę już dziś i zacznij transformację swojego wnętrza!

Tekst promocyjny

Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts