5 kreatywnych sposobów na wykorzystanie blatu pralki

Niezależnie od tego, czy możemy pochwalić się większą łazienką, czy może posiadamy znacznie mniejszą przestrzeń, zapewne marzymy o tym, aby dana powierzchnia została poprawnie i funkcjonalnie zaaranżowana. W tym przypadku warto zwracać uwagę przede wszystkim na możliwość wykorzystania dostępnej przestrzeni w taki sposób, aby użytkowanie łazienki było przede wszystkim komfortowe. Dlatego z tego artykułu dowiesz się, jak kreatywnie wykorzystać blat pralki i nie marnować wolnego miejsca! 
Ida Grabska

Blat pralki – czy może mieć kreatywne zastosowanie? 

Okazuje się, że w szczególnie małych łazienkach wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni jest po prostu na wagę złota. Zazwyczaj w takim przypadku sprawdzamy, w jaki sposób można spożytkować powierzchnię ścian, ponieważ i one mogą być odpowiednim miejscem do przechowywania. Kupujemy szafki wiszące, półki i półeczki, dzięki czemu, zamiast zajmować przestrzeń podłogową, skupiamy się na tym, co znajduje się ponad nią.  

Oczywiście nie wszystkie posiadane sprzęty czy meble mogą zostać powieszone. Niektóre muszą stać na podłodze. Doskonałym przykładem będzie tutaj wanna czy pralka. W przypadku tej ostatniej mamy jednak szeroki wybór modeli, które możemy dowolnie dopasowywać do wolnej przestrzeni. Jeżeli pomieszczenie nie jest szczególnie wąskie, doskonałym wyborem będzie Electrolux pralka ładowana od przodu. Drzwiczki znajdujące się u góry, co jest dostępne w niektórych wariantach, mogłyby sprawić, że wykorzystanie górnego blatu stałoby się niemożliwe. Wybierając pralkę ładowaną od przodu, mamy znacznie więcej możliwości zagospodarowania wolnej powierzchni. Poznaj nasze propozycje! 

Miejsce na kosz z brudnym lub czystym praniem 

Jeżeli nie zależy Ci na tym, aby kosz na pranie znajdował się schowany w szafce lub stał w kącie łazienki, możesz wybrać taki model, który postawisz właśnie na blacie Twojej pralki. Tutaj do wyboru są między innymi proste kosze bez zamykania, jak i te, które posiadają pokrywę. Dostępnych jest tak wiele wariantów kolorystycznych, że bez problemu znajdziesz taki, który wpasuje się w wystrój Twojej łazienki. Pamiętaj jedynie, aby kosz posiadał otwory umożliwiające cyrkulację powietrza. Uchwyty z boku będą natomiast pomocne w sytuacji, kiedy potrzebujesz przenieść czyste pranie do innego pomieszczenia.  

Zabudowa meblowa z miejscem do przechowywania 

Wolna przestrzeń nad blatem pralki będzie idealnym miejscem na umieszczenie zabudowy meblowej. Ta sprawdzi się szczególnie wtedy, jeżeli brakuje nam powierzchni do przechowywania. W łazience trzymamy zazwyczaj kosmetyki, dodatkowe rolki papieru, ale też brudne pranie czy środki czystości. Nagle okazuje się, że jedna szafka podumywalkowa to po prostu za mało. Zabudowę meblową można kupić gotową lub poprosić stolarza o jej przygotowanie. Z łatwością dobierzesz fronty i korpusy, które pozostaną wizualnie spójne z resztą elementów wyposażenia łazienkowego.  

Idealny kącik na domowe SPA 

Jeżeli wolisz mieć wszystkie najważniejsze kosmetyki pod ręką, to zapewne nie spodoba Ci się wizja zamknięcia ich w szafkach czy szufladach. Na szczęście blat pralki można wykorzystać także jako miejsce do przechowywania. Aby zachować jednak porządek, przydatne mogą okazać się między innymi pudełeczka czy koszyczki. Dzięki nim posegregujesz posiadane rzeczy, a jednocześnie dostęp do nich nie będzie utrudniony.  

Możesz wybierać spośród pojemników i koszyków wykonanych z przeróżnych materiałów. Pamiętaj jednak, że muszą być one odporne na działanie wilgoci, która jest charakterystyczna dla przestrzeni łazienkowej. Staraj się nie zostawiać na wierzchu takich urządzeń, jak suszarka do włosów, lokówka czy prostownica.  

Miejsce na dodatkowe ręczniki 

W niektórych domach czy mieszkaniach goście są szczególnie mile widziani. Jeśli chcesz, aby odwiedzające Cię osoby czuły się u Ciebie dobrze – pamiętaj, aby pozostawić w łazience dodatkowe czyste ręczniki, z których można skorzystać w dowolnej chwili. Zadbaj o to, aby były one w widocznym miejscu. Tutaj doskonale sprawdzi się właśnie blat pralki. Aby zachować nienaganny porządek, warto skorzystać z materiałowych lub metalowych koszyczków. Pozostaw też dodatkowe pudełeczko, w którym dostępne będą inne artykuły higieniczne, z których gość może skorzystać podczas wizyty. Z tego względu odwiedzający nie będzie musiał sam o nie prosić, dzięki czemu unikniemy krępującej sytuacji.  

Piecyk lub bojler umieszczony nad blatem 

Zdarza się również i tak, że wolne miejsce nad blatem pralki niekoniecznie chcemy wykorzystać jako miejsce do przechowywania. Co w takim razie? Czy lepiej pozostawić tę przestrzeń wolną? Otóż dla wielu osób jest to idealna powierzchnia, na której możemy umieścić na przykład bojler lub piecyk. Te urządzenia potrafią mieć naprawdę spore rozmiary. Dodatkowo często nie prezentują się zbyt ładnie. Dlatego też wraz z pralką możemy umieścić je w specjalnie przygotowanej wnęce. Tę zasłonimy przy pomocy ażurowych drzwiczek bądź po prostu wodoodpornej zasłonki. W ten sposób wolna przestrzeń zostanie odpowiednio zagospodarowana. 

Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts