Domowe sposoby antykoncepcji – czy na pewno są skuteczne?

Większość par świadomie planuje poczęcie, dlatego decydują się na jedną z dostępnych metod antykoncepcji – tabletki hormonalne, wkładki domaciczne, prezerwatywy. Czasem wybierają naturalne sposoby zapobiegania ciąży. Czy są one jednak skuteczne?
Ida Grabska

Choć do najbardziej skutecznych metod antykoncepcji zalicza się pigułki czy wkładki, nie każda kobieta decyduje się na ich stosowanie. Czasem przeszkodą są kłopoty zdrowotne, a czasem przeważają względy światopoglądowe. Pary, które wolą naturalne sposoby zapobiegania ciąży, prowadzą tzw. kalendarzyk małżeński, w którym zaznaczane są dni płodne i niepłodne. Domowy sposób antykoncepcji to nic innego jak powstrzymywanie się od współżycia podczas dni płodnych. Czy taka metoda działa? Sprawdź, czytając nasz tekst!

Czym jest naturalna antykoncepcja?

Naturalna antykoncepcja ma swoich zwolenników i przeciwników. Do jej niewątpliwych zalet należy zaliczyć brak wpływu na zdrowie i funkcjonowanie organizmu kobiety (np. w przeciwieństwie do tabletek), ale także nieograniczone niczym doznania seksualne (co może utrudniać np. prezerwatywa). Wadą może być jej mniejsza skuteczność, konieczność samokontroli i obserwacji ciała oraz zachodzących w nim zmian.

Mniej zdyscyplinowane pary mogą mieć kłopot z przestrzeganiem zasad, co często skutkuje obawami o nieplanowaną ciążę. Wiele pań decyduje się w takiej sytuacji na rozwiązanie, jakim jest tabletka „dzień po”. Recepta online umożliwia szybką i skuteczną reakcję. Warto pamiętać, że stosowanie naturalnych metod wymaga samodyscypliny oraz doskonałej orientacji w sposobie funkcjonowania organizmu. Co więcej, istnieje szereg czynników, które prowadzą do rozregulowania cyklu – w tym przypadku naturalna antykoncepcja może zawieść.

Metody antykoncepcji naturalnej

Jak już powiedziano, aby opierać się na naturalnych metodach planowania ciąży, trzeba poznać swoje ciało, zrozumieć zachodzące zmiany, nauczyć się interpretować objawy. Warto też porozmawiać o takim zabezpieczaniu ze specjalistą. Jeśli nie masz ochoty na wizytę w gabinecie, możesz skorzystać z telekonsultacji. Polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z portalu internetowego, gdzie otrzymasz fachową poradę.

Panie wybierające naturalne metody muszą obserwować swoje ciało, prowadzić zapiski (badać śluz, temperaturę ciała). Wszystko, aby ustalić, które dni są bezpieczne (niepłodne). Należy jednak wziąć pod uwagę, że w odpowiednich warunkach plemniki potrafią przetrwać nawet kilka dni! Dlatego też tego rodzaju rozwiązania polecane są głównie paniom, które mają regularny cykl i prowadzą zrównoważony tryb życia.

Naturalne zabezpieczenie – o czym musisz pamiętać?

Stosując naturalne zabezpieczenia opierasz się na swoich wyliczeniach, regularności cyklu miesięcznego. Musisz jednak pamiętać, że wiele czynników może go zakłócić, spowodować opóźnienia, co wiąże się już z pewnym ryzykiem. Do najważniejszych można zaliczyć;

  • stres;
  • infekcje;
  • zmęczenie, kłopoty ze snem;
  • zmiany klimatu;
  • stosowanie leków np. antybiotyków;
  • nieregularny tryb życia.

Naturalne metody antykoncepcji są dobre dla twojego organizmu, ale nie dają ci gwarancji ustrzeżenia się przed ciążą. Pamiętaj również, iż nie chronią w żaden sposób przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. O ich stosowanie mogą pokusić się jedynie osoby będące w stałych związkach.

Naturalna antykoncepcja – co ci pomoże?

Panie, które decydują się na naturalne metody zapobiegania ciąży mogą sięgnąć po narzędzia, które ułatwią im codzienne pomiary. Jednym z nich jest specjalna aplikacja na telefon, która podobna jest do kalendarzyka małżeńskiego. Innym pomysłem jest korzystanie z tzw. pasków owulacyjnych, które należy zamoczyć w moczu, by sprawdzić, w jakiej fazie cyklu znajduje się kobieta. W aptece można znaleźć także urządzenia, które na podstawie próbki śliny określają dni płodne i niepłodne.

Domowe metody antykoncepcji wciąż są stosowane przez wiele pań. Choć nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa, można wskazać wiele zalet takiego rozwiązania. Niewątpliwie kobiety z powodzeniem stosujące naturalną antykoncepcję mogą pochwalić się doskonałą znajomością fizjologii i funkcjonowania własnego ciała.

Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts