Jak usunąć kamień z czajnika, czyli domowe sposoby na to, jak odkamienić czajnik!

Powszechnie wiadomo, jak usunąć kamień z czajnika. Jednak każda gospodyni ma swoje własne sposoby. Im więcej pomysłów, tym skuteczniej można pozbyć się osadu. Przeczytaj nasz poradnik i wypróbuj zawarte w nim metody!
Alicja Kisiak
jak usunąć kamień z czajnika

Szukasz sprawdzonych metod, jak usunąć kamień z czajnika? Oto 5 najlepszych rozwiązań, czym usunąć kamień z czajnika!

Sposób 1 – ocet spirytusowy na kamień w czajniku

To jeden z najłatwiejszych sposobów na to, jak usunąć kamień z czajnika. Bardzo twarda woda może spowodować bardzo szybkie osadzenie się nalotu na dnie czajnika – elektrycznego czy tradycyjnego. W tym przypadku warto regularnie odkamieniać czajnik stosując wybraną metodę. Najlepiej wlać do środka jedną szklankę octu spirytusowego i 100 ml wody. Tak przygotowana mieszanka należy zagotować i pozostawić w czajniku na kilkadziesiąt minut. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na odkamienieni czajnika elektrycznego czy stawianego na płycie lub kuchence gazowej. Jednak usuwanie nalotu w ten sposób ma pewną wadę – ocet spirytusowy ma niezwykle intensywny zapach zwłaszcza po zagotowaniu. Dlatego należy wykonywać tę czynność w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i kilkukrotnie zagotować w czystym czajniku wodę w celu wypłukania pozostałości.

Sposób 2 – jak usunąć kamień z czajnika sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym

Kolejnym sposobem, by skutecznie usunąć osad w czajniku, jest wykorzystanie soku z cytryn. Metoda ta jest o tyle przyjemna dla domowników, że sok z cytryny i kwasek cytrynowy nie mają tak przykrego zapachu jak ocet. W przypadku wykorzystania soku ze świeżych owoców wystarczy wycisnąć go w ilości ok. 150 ml i wlać do czajnika. Nie gotuj go, lecz pozostaw do rozpuszczenia osadu na godzinę. W kolejnym kroku dokładnie umyj wnętrze urządzenia, a dla pewności możesz przegotować w nim nieco wody. A jak usunąć kamień z czajnika przy pomocy kwasku? Jeśli jest on w formie płynnej wystarczy wlać szklankę do wnętrza, a po zagotowaniu wylać. Jeśli jednak masz kwasek w proszku, rozpuść 5 łyżeczek w szklance wody i zagotuj mieszankę. Nie zapomnij od dokładnym przepłukaniu wnętrza!

Sposób 3 – usuwanie kamienia z czajnika sodą oczyszczoną

Domowe sposoby obejmują również wykorzystanie dobrze znanej gospodyniom sody oczyszczonej. Aby pozbyć się kamienia z urządzenia, wystarczy wsypać do czajnika 2–3 łyżeczki sody na dno urządzenia i zalać go odrobiną wody. Ważne jest by roztwór pokrył całe dno dla uzyskania estetycznego efektu. Takiej mieszanki nie należy gotować, a pozostawić na 15–20 minut do rozpuszczenia powłoki. Aby skutecznie czyścić czajnik z nalotu tą metodą, dobrze jest nie zalewać sody dużą ilością wody. W razie konieczności czynność można powtórzyć. Aby pozbyć się charakterystycznego zapachu po odkamienianiu, czajnik dobrze jest wypłukać i przegotować w nim wodę raz lub dwa.

Sposób 4 – jak pozbyć się kamienia z czajnika przy pomocy coca-coli

Ten popularny napój jest nie tylko stosowany dla przyjemności, ale również w trudnościach z trawieniem i problemach z osadzającym się kamieniem na urządzeniach. Jeśli nie chcesz traktować swojego czajnika octem, czy cytrynami, możesz wykorzystać coca-colę. Warstwę kamienia usuniesz wlewając do czajnika puszkę coli z dodatkiem wody. Tak przygotowaną miksturę trzeba doprowadzić do wrzenia i odstawić na pół godziny. Potem płuczemy czajnik wodą, by pozbyć się pozostałości. Pamiętaj, że w coli jest mnóstwo cukru, więc nie gotuj wielokrotnie tego samego roztworu.

Sposób 5 – jak usunąć kamień w czajniku obierkami ziemniaków

Wykorzystanie obierek po ziemniakach do odkamieniania czajnika? Tak, to również skuteczna metoda na usunięcie nieprzyjemnego białej powłoki. Pamiętaj, że łupiny należy wcześniej umyć, by do wnętrza nie dostały się zabrudzenia, piasek i ziemia. Łupiny należy zalać czystą wodą i zagotować, a proces ten warto powtarzać kilka razy. Dzięki temu nie musisz martwić się zapachem octu czy sody. Łupiny nie zawsze są tak skuteczne jak ww. metody, więc czynność gotowania ich warto powtarzać kilkukrotnie, oczywiście wymieniając obierki za każdym razem.

Domowe metody usuwania kamienia w czajniku – podsumowanie

Zamiast kupować chemiczne środki do usuwania kamienia, warto skorzystać z powyższych rozwiązań. Są ekologiczne i bezpieczne zarówno dla urządzenia jak i domowników. Pamiętaj, że są to środki doraźne, a najlepszym sposobem jest zmiękczenie wody.

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts