Jak wyczyścić deski do krojenia? Poznaj najbardziej sprawdzone metody!

Deski do krojenia dość szybko ulegają trwałym zabrudzeniom, dlatego samo ich mycie może okazać się niewystarczające. Warto więc wiedzieć jak wyczyścić deski do krojenia aby pozostały czyste i mogły nam służyć przez długi czas.
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić deski do krojenia

Jak wyczyścić deski do krojenia z plastiku?

W większości kuchni niezbędnym elementem jej wyposażenia są plastikowe deski do krojenia. Nic w tym dziwnego. Plastikowe deski są zdecydowanie tańsze w porównaniu z deskami drewnianymi, a równie dobrze sprawdzają się podczas codziennego przygotowywania posiłków. Plastikowe deski jednak dość szybko ulegają zabrudzeniom, które mogą gromadzić się w zarysowaniach. Wówczas zwykłe umycie deski może okazać się niewystarczające, a krojone na niej produkty spożywcze mogą być narażone na kontakt z bakteriami. Dlatego regularnie plastikowe deski do krojenia trzeba poddać dokładniejszemu czyszczeniu sprawdzonymi domowymi sposobami. 

Jak wyczyścić deski do krojenia przy pomocy cytryny? Najlepiej polać powierzchnię deski wyciśniętym sokiem z cytryny, pozostawić na kilka minut, a następnie wyszorować gąbką do mycia naczyń. Jeśli nie mamy pod ręką świeżej cytryny, sok możemy zastąpić kwaskiem cytrynowym lub olejkiem cytrynowym. Jeśli wybierzemy kwasek cytrynowy najlepiej nałożyć go na mokrą powierzchnię deski i po kilku minutach wyszorować jej powierzchnię, a następnie dokładnie spłukać pod bieżącą wodą. Równie skuteczna w działaniu może okazać soda oczyszczona. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy mieszając ją z woda utlenioną w proporcji 1:1. Tak przygotowany roztwór nakładamy na zabrudzoną deskę, pozostawiamy na kilka minut, szorujemy a na końcu dokładnie opłukujemy wodą. Jeśli zabrudzenia są naprawdę silne czyszczenie deski można powtórzyć kilkukrotnie.

Jak wyczyścić deski do krojenia z drewna?

Deski do krojenia z drewna są nie tylko trwalsze ale również ładniej wyglądają i oprócz funkcjonalności mogą również stanowić dekorację kuchni. Jednak również drewniane deski do krojenia wymaga regularnego czyszczenia we właściwy sposób. Przede wszystkim nie należy jej myć w zmywarce. Oprócz regularnego mycia po każdym użyciu, warto od czasu do czasu zastosować mieszankę soku z cytryny i soli. Jak wyczyścić deski do krojenia z drewna przy pomocy takiego roztworu? Wystarczy równomiernie rozprowadzić je na umytej wcześniej desce i pozostawić na kilka minut a następnie przetrzeć miękką stroną gąbki do mycia naczyń. Aby usunąć pozostałości cytryny i soli wystarczy umyć deskę pod bieżącą wodą. W razie konieczności czynność należy powtórzyć. 

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts