Jak wyczyścić przypalony garnek? Domowe sposoby na spaleniznę

Jak wyczyścić przypalony garnek? To łatwiejsze, niż może ci się wydawać. Przygotuj ocet bądź sodę i bierz się do roboty. Zobaczysz, że to nie zajmie ci wiele czasu. Sprawdź sposoby na usunięcie spalenizny z garnka.
Alicja Kisiak
jak wyczyścić przypalony garnek

Jeśli chcesz wyczyścić swoje urządzenia kuchenne, najpierw sprawdź, z czego są wykonane. Garnek ze stali nierdzewnej czyści się inaczej, niż rondelek aluminiowy i koniecznie musisz o tym pamiętać! Dzięki temu będziesz mógł przygotować odpowiedni roztwór, który pozwoli ci je oczyścić bez długiego szorowania. Zobaczysz, że nawet stare, żeliwne naczynia dzięki temu będą znów wyglądały doskonale. Jak wyczyścić przypalony garnek i co ma do tego coca-cola? Te metody pomogą ci uniknąć uszkodzeń!

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej sodą?

Jeśli doszło do spalenia garnka wykonanego ze stali nierdzewnej, możesz go wyczyścić za pomocą sody. Przygotuj roztwór i wlej go do gara. Tak zalane naczynie może stać przez chwilę. W następnej kolejności możesz go zagotować. Wtedy na dnie garnka spalona powłoka powinna zacząć powoli odchodzić. Sięgnij więc po szpatułkę, aby odseparować spaloną część od reszty. Nie używaj do tego gąbki, ponieważ możesz się sparzyć. Gdy zabrudzenia odejdą, warto umyć rondelek lub inny przedmiot ręcznie, lub mechanicznie. Wtedy nie zapomnij o tym, aby wykorzystać dobrej jakości tabletki do zmywarki. Sodę oczyszczoną możesz zastąpić kwaskiem cytrynowym albo nawet… proszkiem do prania.

Jak oczyścić garnek aluminiowy? Sięgnij po ocet

Soda oczyszczona połączona z wodą to dobry detergent, jednak jeśli wejdzie w kontakt z aluminium, może doprowadzić do niechcianych reakcji. Jak wyczyścić przypalony garnek z tego materiału? Możesz sięgnąć po ocet. Stwórz roztwór w proporcji 2:1. Podobnie jak w poprzednim przypadku, warto go na chwilę pozostawić. Następnie doprowadź całość do wrzenia i używając drewnianej łyżki, odseparuj spaloną część. Lepiej zaczekaj, aż całość trochę wystygnie, ale dalej będzie ciepła. Unikaj ostrych przedmiotów, np. metalowych sztućców, ponieważ mogą one doprowadzić do tego, że emalia wykorzystana w produkcji naczyń, będzie odchodzić.

Czy ceramiczny rondel można umyć samą wodą?

Jeśli posiadasz wysokiej jakości, ceramiczne naczynie, zalej garnek samą ciepłą wodą. Wtedy możesz spróbować go odmoczyć, a następnie podgrzać. Jednak taka metoda nie zawsze będzie skuteczna i środek czyszczący po prostu bywa niezwykle przydatny. Dlatego warto sięgnąć choćby po płyn do mycia naczyń. Nie zapominaj, że mocno spalony rondel może być po prostu trudny do odratowania i lepiej po prostu nie doprowadzić go do takiego stanu. Dlatego pilnuj, aby resztki jedzenia były wyrzucane, a samo naczynie było regularnie czyszczone po każdym użyciu.

Sposoby na spalone resztki jedzenia z colą

Jak wyczyścić przypalony garnek, jeśli nie masz ani octu, ani sody, a woda bądź płyn do naczyń nie pomagają, podobnie jak kostka do zmywarki? Możesz do wnętrza wlać… coca-colę! Ten domowy sposób będzie dość drogi, ale powinien okazać się skuteczny. Możesz zostawić ją w rondelku na całą noc, a następnie sprawdzić, czy wszystko dobrze odeszło. Pamiętaj, że chwila nieuwagi wystarczy, aby doprowadzić rondelek do takiego stanu, by czyszczenie go po prostu wymagało czasu. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i próbuj różnych metod.

Sól kuchenna na mocno spalony garnek

Usunąć spaleniznę możesz również za pomocą soli kuchennej. Ma ona antybakteryjne działanie i jest sprawdzonym sposobem na czyszczenie różnego rodzaju powierzchni. Wystarczy zalać gar ciepłą wodą z dodatkiem soli i odczekać bądź podgrzać roztwór, podobnie jak w przypadku sody. Dzięki temu stalowy garnek szybko powinien zacząć lśnić czystością.

Wiesz już, jak wyczyścić przypalony garnek! Sprawdzą się one w przypadku naprawdę mocnych przypaleń, ale nie tylko. Raz na jakiś czas warto po prostu w ten sposób zająć się swoimi naczyniami. Zobaczysz, że nawet niewielka ilość wody, połączona z domowym detergentem może zdziałać cuda. Warto sięgać po takie rozwiązania, ponieważ są nie tylko bardzo skuteczne, ale również ekologiczne i bezpieczne dla otoczenia. Nie można też zapomnieć o niskiej cenie sody, soli czy nawet kwasku cytrynowego, a także o tym, że są to produkty znacznie bezpieczniejsze do użytku przy dzieciach i zwierzętach, niż przeciętne detergenty.

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts