Jak wyczyścić kamień do pizzy? Mamy na to sposób!

Jak wyczyścić kamień do pizzy? Kamień, tak jak każdy inny sprzęt kuchenny, również ulega zabrudzeniom. Można to nawet zauważyć w smaku wypieczonej na nim pizzy. Podpowiadamy co w takim przypadku zrobić!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić kamień do pizzy

Kamień do pizzy to kuchenny gadżet, który ułatwia równomierne wypiekanie pysznych włoskich placków. Jak oczyścić go po każdym użyciu z zabrudzeń lub przypalenia? Poznaj sprawdzone sposoby!

W skrócie:

  1. Kamień do pizzy najlepiej czyścić po każdym użyciu (oczywiście jak kamień już ostygnie). ✨
  2. Jeśli do kamienia przywarło ciasto lub ser, nie używaj detergentów przy skrobaniu! 
  3. Do regularnego mycia, wystarczy płyn do mycia naczyń. Do ciężkich zabrudzeń przyda się pasta z wody i sody oczyszczonej. ✨
  4. Aby zapobiec zabrudzeniom, zanim położysz pizzę na kamień, połóż na nim papier do pieczenia. ✨

Warto przeczytać: https://ketomierz.pl/keto-pizza

Jak wyczyścić kamień do pizzy, który jest lekko zabrudzony?

Kamień do pizzy może być wykonany z różnych materiałów. Niektóre z nich (np. granit) łatwo wyczyścisz, inne (m.in. tzw. kamienie szamotowe) będą wymagały większego nakładu pracy. Zawsze jednak staraj się zająć kamieniem od razu po użyciu! Najpierw wyjmij go z piekarnika i pozwól ostygnąć. Dopiero potem przejdź do czyszczenia – dzięki temu kamień nie pęknie, a ty nie poparzysz rąk.

Jak wyczyścić kamień do pizzy, który zabrudził się tylko trochę? Tak jak inne naczynia! Włóż go do zlewu i ostrożnie zeskrob kawałki ciasta lub sera, które przywarły do powierzchni kamienia. Możesz w tym celu posłużyć się szorstką stroną gąbki do naczyń albo plastikową szpatułką. Pracuj delikatnie, aby nie zarysować powierzchni kamienia! Następnie umyj kuchenny gadżet miękką gąbką nasączoną wodą.

Pamiętaj! ✨

Podczas zdrapywania ciasta lub późniejszego mycia kamienia nie stosuj żadnych detergentów! Kamienie do pizzy mają porowatą powierzchnię, w którą wnika zarówno płyn do naczyń, jak i łagodne mydło. Ich wypłukanie jest bardzo trudne i może zmienić smak kolejnej pizzy!

ser i ciasto, które przywarły do kamienia, możesz zeskrobać szczoteczką do zębów z twardym włosiem

Czyszczenie przypalonego lub mocno zabrudzonego kamienia do pizzy

Jak wyczyścić kamień do pizzy, który przypalił się albo jest wyjątkowo mocno zabrudzony? Na pomoc przyjdzie ci soda oczyszczona! Wymieszaj ją z wodą w proporcjach 1:1 tak, aby uzyskać gęstą pastę. Nałóż papkę na zabrudzone miejsca i pozostaw na ok. 5-10 minut. Teraz dokładnie wyszoruj powierzchnię kamienia. Staraj się jednak nie robić tego zbyt mocno, aby jej nie porysować! Na koniec umyj kamień do pizzy miękką gąbką z małą ilością wody.

Jeśli nie chcesz za każdym razem dokładnie czyścić kamienia, możesz zastosować małe ułatwienie. Zanim na kamieniu ułożysz placek pizzy, połóż na nim kawałek papieru do pieczenia! Dzięki temu prostemu trickowi twój kamień do pizzy niemal zawsze pozostanie czysty po użyciu. Wystarczy wówczas, że po skończonej włoskiej uczcie delikatnie przetrzesz jego powierzchnię wilgotną gąbką.

Kamień do pizzy sprawi, że we własnym domu będziesz mógł cieszyć się wypiekami jak z prawdziwej pizzerii! Jednak aby pizza za każdym razem świetnie smakowała, musi być on odpowiednio oczyszczony i przygotowany. Nasze proste sposoby na pewno ci w tym pomogą!

Najczęściej zadawane pytania

Czy kamień do pizzy można czyścić w zmywarce?

Nie. W zmywarce jest zdecydowanie za mokro, i kamień może się z biegiem czasu uszkodzić.

Czy kamień do pizzy trzeba smarować?

Nie. Z zasady, pizza nie powinna przywierać do kamienia.

Czy kamień do pizzy można myć wodą?

Tak, aczkolwiek nie powinien się w tej wodzie moczyć. Używaj wody tylko do przecierania i płukania.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts