Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej? Jak dbać o srebrne sztućce? Skorzystaj z naszych porad!

Jak wyczyścić sztućce, gdy święta za pasem? Jak o nie dbać na co dzień? To zależy, z czego są wykonane. Poznaj domowe sposoby na czyszczenie sztućców z osadów, przebarwień i rdzy.
Alicja Kisiak
jak wyczyścić sztucce

Lśniące, czyste sztućce, ułożone obok zastawy stołowej, wyglądają niezwykle elegancko i są wizytówką dobrej pani domu. Ale jak o nie dbać, aby lśniły, nie miały nieestetycznych plam ani zarysowań? Na szczęście jest kilka sposobów na pielęgnację łyżek, widelców i noży. W dodatku to tanie metody, oparte na produktach, które są z reguły w każdym domu. Jak wyczyścić sztućce ze srebra lub stali? Przeczytaj.

Sztućce na co dzień i od święta. Co warto wiedzieć?

Warto mieć w domu dwa komplety sztućców. Do użytku codziennego sprawdzą się takie ze stali nierdzewnej z domieszką chromu i niklu. Są odporne na zarysowania i można je wielokrotnie myć w zmywarce. Na rodzinne przyjęcia i świąteczne obiady trzymaj oddzielnie zestaw eleganckich sztućców. Kup takie, jakie ci się podobają i pasują do zestawy stołowej. Świąteczne sztućce to często zestawy ze srebra, choć można mieć również klasyczne stalowe chromowane. Ważne, aby były kompletne, niezniszczone i czyste. Aby zachowały taki wygląd, musisz odpowiednio o nie dbać.

Co szkodzi srebrnym sztućcom?

Przede wszystkim nie wkładaj ich do zmywarki, ale myj ręcznie od razu po użyciu, w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Zrób to delikatnie, bez szorowania szorstkim zmywakiem. Nie używaj wybielaczy ani mleczka z mikrogranulkami, aby nie zarysować powierzchni. Takie zestawy niestety łatwo odbarwiają się wskutek kontaktu z żywnością w intensywnych kolorach. Nieumiejętnie myte, niewycierane do sucha, szybko ulegają korozji. Trzymane na wierzchu łapią przebarwienia z dymu papierosowego i ciemny nalot wskutek kontaktu z powietrzem. Nie wolno też trzymać ich w plastikowych pudełkach ani foliowych woreczkach. Po umyciu i wytarciu, przechowuj je w ciemnym miejscu, owinięte w szmatki z bawełny lub flaneli.

Poznaj produkty przydatne przy czyszczeniu sztućców

Do czyszczenia i odświeżania obydwu rodzajów sztućców używaj sprawdzonych produktów, takich jak:

  • soda oczyszczona;
  • kwasek cytrynowy;
  • ocet;
  • pasta do zębów;
  • cola;
  • folia aluminiowa.

Jak wyczyścić sztućce ze srebra?

Popularny i sprawdzony sposób to czyszczenie sztućców papką z sody i wody z dodatkiem soku z cytryny. Usuniesz dzięki temu osady z herbaty, inne zabrudzenia i przywrócisz sztućcom blask. Inna metoda to czyszczenie pastą do zębów. Opłucz je potem w letniej wodzie i starannie wytrzyj do sucha miękką ściereczką. Przebarwienia z żywności powinny zejść, jeśli namoczysz sztućce w roztworze wody i soli kuchennej, w naczyniu wyłożonym folią aluminiową. Folia taka przejmuje drobinki brudu i odbarwienia. To najprostszy sposób na to, jak wyczyścić sztućce.

Jak zlikwidować ślady rdzy?

Ślady rdzy, podobnie jak zacieki z wody, pojawiają się, gdy po myciu nie wycierasz sztućców do sucha, tylko odkładasz je mokre do pojemnika bądź szuflady. Przebarwień pozbędziesz się, zalewają je colą aż do zakrycia. Kwas zawarty w napoju usunie plamy po około 10 -15 minutach. Następnie opłucz poszczególne elementy ciepłą wodą i wypoleruj miękką szmatką. Drugi sposób to namoczenie w gorącej wodzie z octem i sodą. Jeśli brak im blasku, możesz natrzeć je kroplą oliwy lub przetrzeć słoniną i dopiero wtedy wypolerować.

Sposób na likwidację przebarwień

Przebarwienia powstają wskutek kontaktu z żywnością o mocnym kolorze np. buraki czy jagody, ale również jajka, ryby morskie i majonez. Jak wyczyścić sztućce? Trzeba wyłożyć miskę lub garnek folią aluminiową. Włożyć sztućce do takiego garnka i zalać je gorącą wodą z łyżką sody i 3 łyżkami octu. Inny sposób to kąpiel w gorącej wodzie z octem lub sokiem z cytryny.

Jak przywrócić dawny blask zaśniedziałym sztućcom

Co zrobić, jeśli sztućce są matowe i pokryte ciemnym nalotem? Jak wyczyścić sztućce w takiej sytuacji? Te ze stali zanurz w wodzie po gotowaniu ziemniaków albo szpinaku. Warto też raz w roku spryskać je preparatem do stali szlachetnej. Pociemniałe sztućce srebrne lub platerowane (powlekane warstwą srebra) owiń szczelnie aluminiową folią na kilka godzin. Potem opłucz je w letniej wodzie i poleruj ścierką. Nie masz w domu folii? Dobrze działa też pasta z sody oczyszczonej i soku z cytryny, ale wymaga twojej pracy. Każdy element z osobna musisz taką pastą natrzeć. Ta metoda jest lepsza w przypadku sztućców zdobionych, które mają liczne wgłębienia i wypukłości.

Teraz już wiesz, jak wyczyścić sztućce. Jak widzisz, niektóre metody są nieco pracochłonne, a inne bardzo łatwe. Jeśli je zastosujesz i zadbasz o swoje sztućce, to przez wiele lat będą zdobiły wasz stół.

Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts