Proste sposoby na to, jak wyczyścić zmatowiały kryształ

Pięknie odbijające blask kryształy dodają elegancji i klasy każdemu wnętrzu. Jak o nie dbać, aby zawsze wyglądały nieskazitelnie? To proste! Sprawdź jak wyczyścić zmatowiały kryształ i przywrócić jego idealny stan!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić zmatowiały kryształ

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ? Ważne jest zarówno to, jakich środków użyjesz, czym wytrzesz kryształowe przedmioty, jak i jaką temperaturę wody dobierzesz. Brzmi skomplikowanie? Bez obaw! Wszystko dokładnie wyjaśnimy! Sprawdź i zadbaj o kryształy w swoim domu.

Temperatura wody, środki czyszczące i ściereczki – co warto wiedzieć?

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ? Przede wszystkim nie wkładaj kryształowych przedmiotów do zmywarki ani gorącej wody! W obu przypadkach nie tylko nie usuniesz zmatowień, ale możesz jeszcze je pogłębić!

Kryształy najlepiej myć w zimnej (ale nie lodowatej!) lub letniej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła. Świetnie sprawdza się również amoniak. Mycie, niestety, trzeba wykonać ręcznie.

Do mycia kryształów wybieraj miękkie ściereczki lub gąbki. Kryształowe naczynia są bardzo delikatne i łatwo mogą popękać lub porysować się, jeśli potrzesz je szorstką albo ostrą powierzchnią! Mycie najlepiej też przeprowadzać w plastikowym naczyniu (np. misce). Dlaczego? Plastik jest dość miękki, więc zminimalizuje ryzyko uszkodzenia kryształów, które uderzą o jego powierzchnię. Jeśli natomiast koniecznie musisz umyć kryształowe naczynia w aluminiowym lub kamiennym zlewie, najpierw zabezpiecz jego powierzchnię ręcznikami.

Pamiętaj też, aby do wąskich szyjek wazonów lub karafek nie ciskać na siłę rąk! Możesz utknąć albo sprawić, że naczynie pęknie. Zamiast tego posłuż się gąbeczką z rączką albo patyczkiem owiniętym miękką ścierką.

Sposoby na szczególnie uporczywe zabrudzenia

Jeśli pomimo mycia kryształy wciąż nie są idealnie czyste, zanurz je w wodzie z dodatkiem sporej ilości soli kuchennej. Możesz też przygotować roztwór wody z kwasem solnym, ale wówczas pracuj w rękawiczkach – kwas solny jest bardzo żrący!

Zamiast soli przyda się soda oczyszczona. Nanieś proszek na miękką gąbkę, delikatnie zwilż i przecieraj kryształowe naczynia aż będą czyste.

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ i wypolerować go?

Po umyciu kryształy trzeba wypłukać – to właśnie ten etap pracy najbardziej wpływa na ich późniejszy blask. Przygotuj zimną wodę z octem (100 ml octu na 1 litr wody). Kolejno zanurzaj w płynie kryształowe naczynia i odstawiaj je do wyschnięcia. Kiedy będą suche, weź bawełnianą lub flanelową ściereczkę i delikatnie je wypoleruj.

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ, aby odzyskał dawny blask? To nie takie trudne! Wystarczy umyć kryształowy wazon albo kieliszki w odpowiedni sposób. Spróbuj i ciesz się pięknymi ozdobami w domu oraz elegancko nakrytym stołem, na którym zagoszczą kryształowe skarby.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły