Jak wyczyścić zmatowiały kryształ: proste sposoby i porady

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ i przywrócić jego idealny stan? Pięknie odbijające blask kryształy marzą się każdemu. Z naszymi sposobami przywrócisz zmatowiałe kryształy do ich świetności! Czytaj dalej!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić zmatowiały kryształ

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ? Ważne jest zarówno to, jakich środków użyjesz, czym wytrzesz kryształowe przedmioty, jak i jaką temperaturę wody dobierzesz. Brzmi skomplikowanie? Bez obaw! Wszystko dokładnie wyjaśnimy! Sprawdź i zadbaj o kryształy w swoim domu.

Zapamiętaj!

  1. Zmatowiałych kryształów nie myj w gorącej wodzie, lub zmywarce! ❌
  2. Takie kryształy należy myć miękką gąbką, bardzo powoli. ✨
  3. Do uporczywego brudu lub matu polecamy użycie soli, lub sody oczyszczonej. ✨
  4. Oczyszczony kryształ wypłucz w wodzie z octem, i wypoleruj po wyschnięciu. ✨

Temperatura wody, środki czyszczące i ściereczki – co warto wiedzieć?

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ? Przede wszystkim nie wkładaj kryształowych przedmiotów do zmywarki ani gorącej wody! W obu przypadkach nie tylko nie usuniesz zmatowień, ale możesz jeszcze je pogłębić!

Kryształy najlepiej myć w zimnej (ale nie lodowatej!) lub letniej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła. Świetnie sprawdza się również amoniak. Mycie, niestety, trzeba wykonać ręcznie.

Do mycia kryształów wybieraj miękkie ściereczki lub gąbki. Kryształowe naczynia są bardzo delikatne i łatwo mogą popękać lub porysować się, jeśli potrzesz je szorstką albo ostrą powierzchnią! Mycie najlepiej też przeprowadzać w plastikowym naczyniu (np. misce). Dlaczego? Plastik jest dość miękki, więc zminimalizuje ryzyko uszkodzenia kryształów, które uderzą o jego powierzchnię. Jeśli natomiast koniecznie musisz umyć kryształowe naczynia w aluminiowym lub kamiennym zlewie, najpierw zabezpiecz jego powierzchnię ręcznikami.

Pamiętaj 🥂

Do wąskich szyjek wazonów lub karafek nie ciskać na siłę rąk! Możesz utknąć albo sprawić, że naczynie pęknie. Zamiast tego posłuż się gąbeczką z rączką albo patyczkiem owiniętym miękką ścierką.

Sposoby na szczególnie uporczywe zabrudzenia

Jeśli pomimo mycia kryształy wciąż nie są idealnie czyste, zanurz je w wodzie z dodatkiem sporej ilości soli kuchennej. Możesz też przygotować roztwór wody z kwasem solnym, ale wówczas pracuj w rękawiczkach – kwas solny jest bardzo żrący!

Zamiast soli przyda się soda oczyszczona. Nanieś proszek na miękką gąbkę, delikatnie zwilż i przecieraj kryształowe naczynia aż będą czyste.

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ i wypolerować go?

Po umyciu kryształy trzeba wypłukać – to właśnie ten etap pracy najbardziej wpływa na ich późniejszy blask. Przygotuj zimną wodę z octem (100 ml octu na 1 litr wody). Kolejno zanurzaj w płynie kryształowe naczynia i odstawiaj je do wyschnięcia. Kiedy będą suche, weź bawełnianą lub flanelową ściereczkę i delikatnie je wypoleruj.

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ, aby odzyskał dawny blask? To nie takie trudne! Wystarczy umyć kryształowy wazon albo kieliszki w odpowiedni sposób. Spróbuj i ciesz się pięknymi ozdobami w domu oraz elegancko nakrytym stołem, na którym zagoszczą kryształowe skarby.

Zastanawiasz się czy te same zasady dotyczą szklanych naczyń? Przeczytaj nasz artykuł o tym jak wyczyścić zmatowione szkło!

Najczęściej zadawane pytania

Jak usunąć osad z kryształu?

Najlepszym sposobem na usunięcie osadu z kryształu jest sól lub kwas solny. Przygotuj roztwór z solą lub kwasem (ostrożnie, ponieważ jest żrący) i delikatnie przetrzyj naczynia.  

Jak nabłyszczyć kryształy?

Sekretem błyszczących kryształów jest wypłukanie ich w zimnej wodzie. Gorąca woda powoduje matowienie. Pozwól naczyniom wyschnąć, i dopiero wtedy je wypoleruj. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts