Czym czyścić płytę indukcyjną? Sprawdzone sposoby na kuchenne porządki

Zabrudzenia na płycie indukcyjnej powstają niemal codziennie – w końcu niemal każdego dnia gotujemy na niej przynajmniej jeden posiłek. Powierzchnia płyty jest natomiast wyjątkowo wrażliwa na środki czyszczące oraz porowate ścierki lub szorstkie skrobaki. Czym wyczyścić płytę indukcyjną, by w efekcie jej nie zniszczyć?
Alicja Kisiak
czym wyczyścić płytę indukcyjna

Użytkowanie zwykłej kuchenki nie wymagało zbyt wiele specjalistycznych zabiegów. Wystarczyło użyć jakiejkolwiek gąbki i nawet najbardziej żrącego płyny lub mleczka, by wyczyścić np. przypalony brud. Sytuacja uległa zmianie, gdy doszło do rozwoju technologii. Dzięki częstszemu występowaniu płyt indukcyjnych znacznie rzadziej dochodzi do nieszczęśliwych wypadków w kuchni, jednak utrzymanie kuchni indukcyjnej w czystości wymaga od użytkownika nieco więcej pracy. Podpowiemy co zrobić, by konserwacja płyty stała się łatwiejsza niż zakładałeś.

Czego możesz użyć do czyszczenia płyty indukcyjnej?

Nie jest tajemnicą, że do czyszczenia większości miejsc w domu, będziesz potrzebować octu. Ten uniwersalny środek czyszczący jest doskonałym sposobem na utrzymanie higieny w kuchni, łazience oraz w wielu innych częściach domu. Roztworem wody i octu spryskaj płytę indukcyjną i pozostaw na chwilę, by brud się rozpuścił. Jeśli po przetarciu powierzchni ręcznikiem papierowym nadal widać na niej przypalone kawałki potraw, powtórz czynność. Po kilkukrotnym spryskaniu zanieczyszczeń powinny w końcu dać się zmyć. Wypoleruj całość ściereczką z mikrofibry.

W razie nieco mniej intensywnych zabrudzeń możesz użyć wilgotnej szmatki. Uważaj, by nie pocierać za mocno i nie uszkodzić płyty. Indukcję najlepiej czyścić miękkimi tkaninami. Jeśli jednak zdarzy ci się cokolwiek przypalić, możesz użyć specjalnego skrobaka do kuchenek ceramicznych. Najlepiej czyścić nim powierzchnię tuż po ostygnięciu płyty, by brud zbytnio nie zaschnął.

Czym usunąć smugi z płyty indukcyjnej?

Bywa, że po czyszczeniu płyty indukcyjnej płynem do naczyń, dochodzi do powstania smug. Aby kuchenka znów mogła lśnić, użyj wcześniej wspomnianego roztworu wody i octu. Skoro radzi on sobie z tłustym nalotem na lustrach i szybach, z pewnością za jego pomocą oczyścisz też nieestetyczne plamy na płycie indukcyjnej.

Domowe sposoby są zdecydowanie równie efektywne co te zakładające używanie środków chemicznych, dostępnych w drogeriach. Jeśli zależy ci na ekologii, możesz w zgodzie z nią dbać o czystość w swoim domu. Przydatna – oprócz wcześniej wspomnianego octu – może okazać się np. soda. Możesz dodać ją do płynu do mycia naczyń lub zmieszać z wodą. Swoją drogą – kilka firm dodaje sodę do proszków do prania i płynów do czyszczenia łazienek. Jak się okazuje, mycie płyty dzięki niej również okazuje się być znacznie szybsze.

Jak usunąć zabrudzenia nie rysując płyty?

Mycie kuchenek indukcyjnych dla niektórych nieuchronnie wiąże się z ich szorowaniem. Nietrudno wtedy porysować delikatną powierzchnię, a jak wiadomo, wszelkie pęknięcia zdecydowanie nie służą prawidłowemu użytkowaniu. Resztki jedzenia można przecierać tuż po ostygnięciu płyty – w ten sposób unikniesz poparzenia. Utrzymywanie porządku na bieżąco jest w tym przypadku bardzo istotne.

Sprzymierzeńcem przy utrzymaniu czystej płyty indukcyjnej może okazać się także płyn do mycia szyb. Wśród środków do czyszczenia jest on jednym z najbardziej uniwersalnych środków – usuniesz nim tłuszcz z pozostałych mebli kuchennych, w tym również blatów i frontów – również białych.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz spray do szyb, czy raczej wodę z octem pamiętaj, by nie doprowadzać do zbyt długiego okresu pomiędzy myciami płyty indukcyjnej. Zaopatrz się w skrobak do szklanej powierzchni i przy okazji pamiętaj, by nie mieć wyrzutów sumienia, jeśli coś wykipi lub w inny sposób wydostanie się z naczynia. To normalne. Kuchenka tak czy inaczej się zabrudzi, a w końcu została stworzona po to, by codziennie z niej korzystać.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom wasze płyty na długo pozostaną lśniące i bez smug, a co najważniejsze – bez rys!

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts