Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby bez szorowania na brudny piekarnik

Jak wyczyścić piekarnik? Z tym problemem zmaga się większość pań domu! To zadanie nie jest takie trudne, jednak trzeba wiedzieć, jak do niego podejść. Sprawdź, jak pozbyć się tłuszczu i brudu.
Alicja Kisiak
jak wyczyścić piekarnik

Czyszczenie piekarnika może wydawać się trudne. Zwłaszcza jeśli na jego dnie zalega przyklejona do jego boków spalenizna. Do takiego czegoś zwykła ściereczka z płynem nie wystarczy! Jednocześnie nie można przecież czegoś takiego po prostu zostawić wewnątrz. O higienę piekarnika należy dbać, aby posiłki były zdrowe, a w kuchni unosił się świeży zapach. Sprawdź, jak wyczyścić piekarnik!

Jak wyczyścić piekarnik bez detergentów?

Usuwanie zabrudzeń za pomocą profesjonalnych detergentów czasem może być konieczne. W końcu te, które są trudne do usunięcia, czasem po prostu wymagają takich środków. Jednak prawda jest taka, że większość domowych sposobów poradzi siebie z zaburzeniami, które powstają w piekarniku, a są one zdecydowanie bezpieczniejsze dla wszystkich członków twojej rodziny. Detergenty do czyszczenia piekarnika należą do tych najbardziej szkodliwych. Mogą podrażniać śluzówkę i wywoływać alergiczne reakcje. Jak wyczyścić piekarnik korzystając z tego, co masz w domu, aby zadbać o swoje zdrowie?

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami? Ocet, soda

Wnętrze piekarnia może być trudno dostępne, przynajmniej w niektórych miejscach. Ale ważne jest to, aby regularnie je czyścić. Do tego przydadzą ci się detergenty domowej roboty, dzięki którym usuniesz zaschnięty brud. Na początek zwilż powierzchnię piekarnika wodą. W następnie kolejności posyp powierzchnię sodą oczyszczoną i znów wykorzystaj wodę. Odczekaj, aż wszystko wyschnie, np. pozostawiając to przez noc. Wtedy tak sporządzony roztwór wyschnie, jednocześnie jednak zmiękczając resztki jedzenia.

Następnie włóż do wnętrza piekarnika naczynie żaroodporne bądź garnek z gorącą wodą. Para wodna rozpuści wszystko. Na koniec będziesz mógł umyć piekarnik, korzystając ze szmatki lub gąbki. Dla lepszego efektu korzystaj z roztworu 1:1 wody z octem. Ocet możesz zastąpić sokiem z cytryny.

Jak umyć piekarnik z funkcją samoczyszczenia?

Czasem wystarczy przetrzeć piekarnik wilgotną szmatką, aby ten był czysty, jednak to nie zawsze wystarcza. Jednak jeśli masz w swoim piekarniku funkcję pyrolizy to warto z niej korzystać! Takie wnętrze rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. W ten sposób usuwa wszystkie drobnoustroje, a brud przemienia w popiół. Dlatego też jeśli dopiero planujesz zakup piekarnika, warto postawić na model z taką funkcją. W końcu taką sodę trzeba pozostawić w urządzeniu na dłużej i jeszcze zmęczyć się w trakcie czyszczenia. Zaś taka opcja znacznie ułatwi ci pracę!

Jak wyczyścić piekarnik z tłuszczu? Częstotliwość

Nawet jeśli wydaje ci się, że twój piekarnik jest czysty, to w trakcie pieczenia na jego ściankach zbiera się tłuszcz, zaś gdy go nie używasz, przykleja się do niego kurz. To sprawia, że szybko rozwijają się tam drobnoustroje. Dlatego ważne jest nie tylko, czym wyczyścić piekarnik, ale też jak często to robić. Najlepiej wprowadzić w swoje życie odpowiednią rutynę i np. czyścić piekarnik raz na tydzień lub dwa, zależne od tego, jak często go używasz. Jednocześnie pamiętaj, aby zabrać się za to za każdym razem, gdy dojdzie do przypalenia czegoś, co zalegnie na jego dnie. To zupełna podstawa!

Skutecznie wyczyść piekarnik i bądź zdrowy

Usuwanie brudu z piekarnika jest niezmiernie istotne dla higieny przygotowywanych w domu potraw. Źle wyczyszczony, może nawet doprowadzić do zatrucia się, czy to przez resztki jedzenia, czy to przez groźne dla zdrowia detergenty. Dlatego niezależnie od wybranych metod pamiętaj, aby robić to dokładnie! Zawsze zmywaj chemiczne środki, które na niego nakładasz i stosuj się do instrukcji producenta. Ponadto wybieraj takie produkty, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Dzięki temu uzyskasz pewność, że możesz bezpiecznie z niego korzystać.

Sposoby na czyszczenie piekarnika nie są wcale takie trudne do zastosowania. Pamiętaj, że stosując je regularnie, nie będziesz musiał obawiać się o swoje zdrowie, a same porządki zajmą ci znacznie mniej czasu. Dlatego mycie piekarnika to ważny element sprzątania wnętrza kuchni!

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts