Jak zrobić pranie? Praktyczne porady nie tylko dla początkujących

Robisz pranie w pralce, ale nie wiesz, czy zawsze wybierasz odpowiedni program? To zdarza się nie tylko początkującym. Dowiedz się, jak zrobić pranie ubrań: tych, które nosisz na co dzień i tych eleganckich!
Alicja Kisiak
jak zrobić pranie

Dlaczego nie możesz wyprać wszystkich ubrań razem?

Taka możliwość wydaje się kusząca, ale prawdopodobnie skończyłoby się to nie najlepiej dla twojej garderoby. Poszczególne rodzaje materiałów i ubrań mają określone wymagania: niektóre nie nadają się do prania w wysokich temperaturach, a inne – wręcz przeciwnie – można wyczyścić tylko w 60 stopniach. Dla większości tkanin proszki do prania i płyny do płukania są bezpieczne, ale w niektórych przypadkach mogą szkodzić. Wreszcie – są ubrania, które możesz prać tylko ręcznie.

Jak się w tym wszystkim nie pogubić? To prostsze niż myślisz. Naucz się stosować kilka ważnych zasad prania, a szybko dojdziesz do wprawy! Sprawdź, jak zrobić pranie!

Jak przygotować rzeczy do prania?

W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią segregację prania. Wyrzuć ubrania na podłogę i podziel je kolorami. Wybierz spośród nich delikatne tkaniny, które należy wyprać ręcznie i materiały, które powinny być prane w 60 stopniach. W ten sposób zaplanujesz sobie, jak zrobić pranie.

Rodzaj tkaniny ma znaczenie. Jak pierze się bawełnę, a jak delikatne materiały?

Informacje na temat temperatury prania czy maksymalnych obrotów wirowania zawsze znajdziesz na metkach przyszytych do odzieży – to dlatego tak ważne jest, by ich nie wycinać. Ogólnie można przyjąć, że jeśli ubranie zostało wykonane ze standardowych materiałów: bawełny, elastanu, poliestru itp., możesz prać je w zwykłym proszku lub płynie. Możesz także używać środków zmiękczających podczas płukania.

Są także materiały, które wymagają szczególnego traktowania. Mowa tu przede wszystkim o ubraniach wykonanych z wełny, jedwabiu, aksamitu, koronek i innych, które mają na metce symbol piórka. W takich przypadkach ważne jest, by prać odzież w maksymalnie 30 stopniach i używać specjalnych płynów do prania. Bęben pralki nie powinien być wówczas zapełniony maksymalnie, a jedynie do poziomu około 2 kg.

Co możesz prać w pralce, a co lepiej prać ręcznie?

Wiesz już, jak zrobić pranie. Niektóre rodzaje ubrań są jednak tak delikatne, że zamiast włożyć je do pralki, lepiej postawić na pranie ręczne. Chodzi tu nie tylko o ubrania wełniane czy jedwabne, ale także takie, na których znajdują się naszyte ozdoby, aplikacje i inne elementy, które mogłyby oderwać się w czasie prania i uszkodzić bęben.

Ręcznie możesz prać także niewielkie zabrudzenia. Pamiętaj, że zbyt częste pranie w pralce szkodzi materiałom. Jeśli nie musisz prać ubrania w pralce, plamę możesz zaprać miejscowo, mocząc jedynie fragment ubrania i czyszcząc je za pomocą proszku lub mydełka do odplamiania.

Jak zrobić pranie? Program prania, temperatura, wirowanie

Twoja pralka jest wyposażona w kilkanaście programów, a ty nie wiesz, który z nich wybrać? Sprawdź, z jakich elementów składa się każdy cykl prania:

  • temperatura – w większości przypadków możesz wybrać 40 stopni Celsjusza. Taka temperatura nadaje się do prania koszulek, spodni, bielizny i innej odzieży, którą nosisz na co dzień. Temperatura 60 stopni będzie odpowiednia, by wyprać ręcznik, pościel lub szczególnie mocno zabrudzone ubrania, a także ubranka niemowlęce;
  • długość prania – większość nowoczesnych pralek pracuje w dwóch trybach: szybkiego, ale bardziej energochłonnego prania i prania ekologicznego, które trwa dłużej, ale zużywa mniej prądu;
  • prędkość wirowania – im wyższe obroty, tym więcej wody jest odprowadzane z pranych ubrań. Nie oznacza to jednak, że zawsze warto wybierać wirowanie na najwyższych obrotach. Szybkie obroty bębna pralki mogą uszkodzić delikatne materiały.

Środki do prania, które warto mieć w swoim domu

Do prania nie używa się wyłącznie proszku. Wśród detergentów w twojej łazience powinny znaleźć się również inne środki. A jeśli chodzi o proszek do prania – tu również jest to nieco bardziej skomplikowane. Ubrania należy prać w odpowiednim proszku: do białego lub do ubrań kolorowych.

Proszek możesz zastąpić płynem do prania. Nie należy go mylić z płynem do płukania, którego zadaniem jest dokładnie wypłukać ubrania, zmiękczyć je i nadać im przyjemny zapach.

Jeśli masz w swoim domu ubrania z wełny lub innych wrażliwych materiałów, zainwestuj także w dobry preparat do prania tkanin delikatnych. Możesz go używać do prania ręcznego lub w pralce.

Czy do prania należy używać wybielacza? Na co dzień lepiej tego nie robić. Wybielacz to silnie działający środek, który usuwa plamy, ale jednocześnie niszczy tkaninę. Jeśli masz mocno zabrudzoną bluzkę czy bieliznę, możesz wlać niewielką ilość do dozownika na pranie.

Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts