Decluttering – odgruzowanie domu z niepotrzebnych rzeczy

Chcesz zrobić generalne porządki w swoim otoczeniu, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zapoznaj się z artykułem, w którym przedstawiamy skuteczny sposób na odgruzowanie pomieszczeń z niepotrzebnych przedmiotów. Dowiedz się, na czym polega decluttering!
Ida Grabska
decluttering

Decluttering w pigułce

  • Decluttering to świetny sposób na skuteczne uporządkowanie przestrzeni z nadmiaru rzeczy.
  • Podstawową zasadą odgruzowania jest działanie według określonego wcześniej planu.
  • Decluttering można wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalisty.

Decluttering – co to jest?

Decluttering to po prostu odgracanie domu. Jest to proces polegający na uporządkowaniu różnych pomieszczeń, takich jak pokój, piwnica czy też cały dom. Celem declutteringu jest dążenie do mądrego i świadomego minimalizmu. Coraz więcej osób przechowuje w swojej przestrzeni wiele niepotrzebnych i nieużywanych rzeczy, które z czasem zapełniają całą wolną przestrzeń. Taka sytuacja może doprowadzić do przytłoczenia człowieka. Jeśli uważasz, że w twoim domu zaczyna brakować miejsca lub często nie możesz znaleźć jakichś rzeczy, to znak, że potrzebujesz declutteringu.

Podstawowe zalety declutteringu

Odgruzowanie domu posiada wiele korzyści. Jedną z nich jest to, że zyskuje się przestrzeń, w której można odpoczywać, relaksować się czy też pracować. Uzyskane wolne miejsce można przeznaczyć na przykład na stworzenie kąciku biurowego lub czytelniczego. Mniejsza ilość przedmiotów wpływa również na to, że nie trzeba już marnować czasu na ich mycie, sprzątanie bądź szukanie. Posiadając uporządkowane rzeczy, doskonale pamięta się, gdzie co się znajduje. Co więcej, niepotrzebne rzeczy można sprzedać i zyskać na tym trochę oszczędności.

Od czego zacząć odgracanie domu? Organizacja przestrzeni

Odgruzowanie domu najlepiej rozpocząć od stworzenia listy, w której dokładnie rozpisze się poszczególne etapy porządkowania. Warto taki proces podzielić na kilka dni (lub więcej – w zależności od wielkości domu) według pomieszczeń. Lepiej planować odgracania wszystkich przestrzeni naraz, ponieważ nadmiar obowiązków i rzeczy, szybko może zniechęcić. Sprzątając zagracony pokój, należy skupiać się na zawartości pojedynczych mebli. Trzeba wyciągnąć wszystkie rzeczy i je posortować. Jeśli któreś przedmioty nie były używane przez dłuższy czas lub w ogóle, to warto je wyrzucić, oddać lub sprzedać.

Czy warto korzystać z profesjonalnych usług declutteringu?

Jeśli przeraża cię odgruzowanie domu, możesz skorzystać z usługi declutteringu. Profesjonalista w pierwszej kolejności przeprowadzi z tobą konsultację, na podstawie której określi twoje cele i potrzeby, po czym zaproponuje rozwiązania, które pomogą posortować i uporządkować przedmioty w twoim otoczeniu. Declutter doradzi również, jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy (gdzie je oddać lub gdzie sprzedać).

Komu polecana jest usługa declutteringu?

Usługa declutteringu polecana jest osobom, które:

  • nie potrafią samodzielnie sprzątać i organizować domu;
  • na myśl o porządkowaniu chwytają się innych czynności, aby tylko uciec od tego obowiązku;
  • potrzebują pomocy w uporządkowaniu szafy z ubraniami;
  • czują się przytłoczone nadmiarem przedmiotów w mieszkaniu i nie wiedzą, jak je posegregować;
  • ciągle czegoś szukają, nie pamiętają, gdzie coś zostało położone;
  • nie mają już wolnego miejsca na półkach w kuchni czy też w łazience;
  • potrzebują zmian w swoim życiu i chcą zacząć od odgracenia przestrzeni wokół siebie.

Ile kosztuje usługa declutteringu?

Koszt declutteringu ustalany jest indywidualnie. Uzależniony on jest od ilości pracy, jaką należy wykonać przy odgracaniu konkretnego domu czy pokoju. Cena samych konsultacji rozpoczyna się od 250 złotych. Natomiast pojedynczy dzień pomocy specjalisty przy porządkowaniu przestrzeni może wynieść od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Decluttering to przydatny proces, który pozwala stworzyć więcej wolnego miejsca w swojej przestrzeni. Warto zastanowić się nad jego rozpoczęciem!

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts