Niania elektroniczna – ranking 2024

Jakie cechy powinna mieć dobra niania elektroniczna? Ranking zawiera 5 najciekawszych modeli sprzętów tego typu, wśród których z pewnością znajdziesz ten idealnie dopasowany do twoich potrzeb. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na ten temat!
Ida Grabska
niania elektroniczna ranking

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Opieka nad małym dzieckiem to niełatwe zadanie, któremu często nie mogą podołać nawet dwie osoby. Ogromnym ułatwieniem w takiej sytuacji jest zakup niani elektronicznej. Ranking, który przygotowaliśmy zawiera najlepsze urządzenia z tej kategorii. W poradniku wyjaśnimy, w jaki sposób wybrać sprzęt, by dobrze pełnił swoją funkcję i jednocześnie nie był zbyt drogi. Na końcu naszego artykułu znajdziesz również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące niań elektronicznych.

Jak wybieraliśmy?

Wybierając modele do naszego rankingu niań elektronicznych, braliśmy pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii:

 • Jakie jest zasięg urządzenia?
 • Czy niania ma możliwość połączenia z aplikacją mobilną?
 • Ile czasu po pełnym naładowaniu może pracować dodatkowa jednostka?
 • Czy model został wyposażony w kamerę?
 • Czy sprzęt ma możliwość dwustronnego działania?
 • Czy niania została wyposażona w monitor oddechu?
 • Jakie dodatkowe funkcje ma urządzenie?

Wybór redakcji:

WYBÓR REDAKCJI Luvion Premium Babyproducts Elektroniczna Niania Z Monitorem Oddechu Babysesne 3W1
Zobacz szczegóły

Na czym polega działanie niani elektronicznej?

Elektroniczna niania jest niewielkich rozmiarów urządzeniem wyposażonym w system składający się z kamery oraz mikrofonu. Sprzęt na bieżąco monitoruje miejsce pobytu dziecka, a obraz i dźwięk jest wysyłany do drugiej jednostki znajdującej się w zestawie bądź smartfona albo tableta.

Jaki zasięg powinna mieć elektroniczna niania?

Im wyższy zasięg elektronicznej niani, tym lepiej. Pamiętaj, by przed zakupem urządzenia sprawdzić, czy deklarowane przez producenta wartości dotyczą otwartej przestrzeni, czy odnoszą się także do pomieszczeń zamkniętych. Modele gwarantujące zasięg kilkuset metrów na zewnątrz i 50 metrów wewnątrz uznaje się za bardzo przyzwoite.

Model z dodatkową jednostką czy aplikacją mobilną?

Nianie elektroniczne z aplikacjami mobilnymi cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim w każdym momencie możesz obserwować swoją pociechę przy pomocy smartfona lub komputera. Niestety ceny takich modeli wciąż są stosunkowo wysokie, co stanowi ich dużą wadę.

Klasyczne nianie elektroniczne mają w zestawie dodatkową jednostkę dla rodzica. Urządzenia rejestrujące dźwięk i obraz są wyposażone w głośnik oraz wyświetlacz. Decydując się na sprzęt tego typu warto zwrócić uwagę na jakość obrazu.

Czas pracy elektronicznej niani po pełnym naładowaniu

W przypadku większości modeli niań elektronicznych jednostka rejestrująca dźwięk i obraz pracuje przewodowo, w związku z czym nie wymaga ładowania. Jeśli decydujesz się na zakup nowoczesnego modelu sparowanego z aplikacją mobilną również nie musisz zwracać uwagi na ten parametr, ponieważ wystarczy, że naładujesz swój smartfon jak zwykle.

Czas pracy jest natomiast bardzo istotny w przypadku modeli wyposażonych w dodatkową jednostkę dla rodzica. Jego długość znacznie wpływa na komfort korzystania z urządzenia, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę. Najtańsze sprzęty po pełnym naładowaniu ledwo wytrzymują kilka godzin, podczas gdy te bardziej zaawansowane mogą pracować nawet dwie doby bez konieczności zasilania.

Elektroniczna niania z kamerą czy bez? Która będzie lepsza?

Nianie elektroniczne wyposażone w kamerę cieszą się o wiele większą popularnością niż modele rejestrujące jedynie dźwięk. Oczywiście są one nieco droższe, ale dla wielu rodziców możliwość patrzenia na malucha jest ważniejsza od ceny. To, które urządzenie wybierzesz zależy jedynie od twoich osobistych preferencji.

Możliwość dwustronnego działania niani elektronicznej

Najbardziej zaawansowane modele niań elektronicznych mają możliwość dwustronnego działania. Dzięki temu nie tylko możesz usłyszeć swojego malucha, ale także coś do niego powiedzieć. To bardzo przydatna funkcja, która nierzadko pozwala „zdalnie” uspokoić dziecko. 

Funkcja monitora oddechu w niani elektronicznej

Monitor oddechu jest bardzo ważną, a jednocześnie dość rzadko spotykaną funkcją w nianiach elektronicznych. System stworzony ze specjalnych dysków sensorycznych wkładanych pod materac pozwala na bieżąco kontrolować oddech niemowlęcia. Już po kilkunastu sekundach bez wykrycia oddechu urządzenie podnosi alarm, co pozwala zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej.

Dodatkowe funkcje niań elektronicznych

Niektóre funkcje początkowo mogą wydawać się jedynie mało istotnym dodatkiem niani elektronicznej, ale w rzeczywistości potrafią znacznie podnieść poziom funkcjonalności urządzenia. Które z nich są warte uwagi?

 • Czujnik temperatury pozwoli ci na bieżąco kontrolować temperaturę w pokoju malucha.
 • Obrotowa kamera pozwala na uzyskanie szerszego obrazu do jeszcze dokładniejszego obserwowania dziecka.
 • Duża ilość alarmów pozwala lepiej zadbać o malucha. Najnowocześniejsze modele mają alarmy dotyczące dźwięku, ruchu, niskiego poziomu naładowania jednostki, a nawet zbyt niskiej lub wysokiej temperatury malucha.
 • Kołysanki zapisane na urządzeniu ułatwiają „zdalne” uśpienie maleństwa.
 • Możliwość tworzenia i odtwarzania własnych nagrań nie jest spotykana zbyt często, a bywa bardzo przydatna.
 • Projektor gwiazdek pokazuje świecące gwiazdki na ścianie lub suficie, co dodatkowo uspokaja dziecko.

Luvion Premium Babyproducts Babysense 3W1

Luvion Premium Babyproducts Babysense 3W1 to jedna z najbardziej funkcjonalnych elektronicznych niań dostępnych na polskim rynku. Maksymalny zasięg urządzenia to 250 metrów, a sprzęt działa na zwykłych bateriach alkalicznych, co znacznie ułatwia utrzymanie go stale naładowanego.

Model rejestruje nie tylko dźwięk, ale także obraz. Co ciekawe, urządzenie zostało wyposażone w funkcję nocnej wizji, dzięki której zobaczysz swoje maleństwo po zmroku nawet przy zgaszonym świetle. Ponadto sprzęt umożliwia ci mówienie do dziecka. Kolejną przydatną opcją jest czujnik wykrywający za niską lub za wysoką temperaturę w pokoju twojej pociechy.

Największym atutem tego modelu jest monitor oddechu, który po kilkunastu sekundach od braku wykrycia oddechu podniesie alarm. To bardzo ważna funkcja, w niektórych przypadkach ratująca życie dziecka. Jej jakość została potwierdzona w testach klinicznych, a sprzęt otrzymał certyfikat wyrobu medycznego.

Luvion Premium Babyproducts Babysense 3W1 to bardzo dobry wybór, jeśli szukasz elektronicznej niani z monitorem oddechu. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w liczne funkcje dodatkowe, a jego obsługa jest intuicyjna.

PHILIPS AVENT Video Premium Full HD SCD923/26 – gdy cena nie ma znaczenia

PHILIPS AVENT Video Premium Full HD SCD923/26 to jedna z najnowocześniejszych niań dostępnych na polskim rynku. Urządzenie ma zasięg 50 metrów w pomieszczeniach zamkniętych, ale dzięki możliwości połączenia go z aplikacją mobilną, możesz obserwować swoją pociechę z każdego miejsca z dostępem do Wi-Fi lub sieci komórkowej.

Nadajnik został wyposażony w kamerę Full HD rejestrującą obraz najwyższej jakości, a w dodatku model ma możliwość cyfrowego przybliżenia i zapewnia dobrą widoczność nawet przy zgaszonym świetle. Urządzenie jako jedno z niewielu tego typu umożliwia jednoczesną dwustronną komunikację bez zbędnych opóźnień.

Producent wyposażył sprzęt także w inne funkcje dodatkowe. Model umożliwia nagranie oraz odtworzenie własnych dźwięków lub jednej z 15 wgranych kołysanek. Poza tym urządzenie ma również wbudowaną lampkę nocną emitującą przyjemne światło.

PHILIPS AVENT Video Premium Full HD SCD923/26 będzie odpowiednim wyborem dla osób poszukujących elektronicznej niani wyposażonej w liczne funkcje dodatkowe bez względu na jego cenę. Największym atutem tego modelu jest możliwość połączenia z aplikacją mobilną i obserwacji swojej pociechy z niemal każdego miejsca na świecie.

PHILIPS AVENT Video Premium Full HD SCD923/26
Zalety
 • Wysoka jakość obrazu Full HD
 • Możliwość podłączenia wielu kamer
 • Bezprzewodowa transmisja dźwięku i obrazu
 • Łatwa obsługa
Wady
 • Niska jakość dźwięku
 • Dość wysoka cena

Philips Avent Video Premium Full HD SCD923/26 to nowoczesna i zaawansowana kamera monitorująca dla niemowląt, która pozwala na obserwację dziecka w wysokiej rozdzielczości Full HD oraz oferuje wiele funkcji, takich jak tryb nocny, podwójna komunikacja i alarm ruchu.

Neno Vera – najlepszy stosunek jakości do ceny

Neno Vera to niania elektroniczna, która nie bez powodu uzyskała laur klienta w 2021 roku. Urządzenie ma zasięg 260 metrów na zewnątrz oraz 50 metrów w pomieszczeniach zamkniętych, co jest bardzo dobrym wynikiem. Akumulator jednostki pozwala na kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo komfortowe.

Sprzęt rejestruje nie tylko dźwięk, ale także obraz, a w dodatku kamera ma możliwość pracy w trybie nocnym. Poza tym model został wyposażony w funkcję dwukierunkowej komunikacji, dzięki której możesz mówić do swojego maleństwa. Urządzenie ma również możliwość odtworzenia jednej z ośmiu kołysanek ułatwiających uśpienie niemowlęcia. Inną przydatną funkcją jest czujnik kontrolujący poziom temperatury w pokoju dziecka.

Neno Vera będzie odpowiednim wyborem, jeśli poszukujesz sprawdzonej elektronicznej niani w przystępnej cenie. Co prawda urządzenie nie ma możliwości połączenia się z aplikacją mobilną, ale poza tym zostało wyposażone we wszystkie najważniejsze funkcje dodatkowe. 

Neno Vera Niania Elektroniczna
Zalety
 • Wyraźny dźwięk
 • Duży zasięg
 • Łatwa obsługa
 • Przyjazny dla dziecka
Wady
 • Awaria częsta
 • Słaba jakość dźwięku

Neno Vera to praktyczna i niezawodna niania elektroniczna, która umożliwia monitorowanie dziecka w czasie rzeczywistym. Dzięki funkcji dwukierunkowej komunikacji i trybowi nocnemu zapewnia spokojny sen zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Motorola Ease 35 – elektroniczna niania z funkcją śledzenia wzrostu i rozwoju dziecka

Motorola Ease 35 to jedna z najpopularniejszych elektronicznych niań dostępnych na polskim rynku. Urządzenie ma zasięg aż 300 metrów i dodatkowo zostało wyposażone w alarm, który powiadomi cię o jego przekroczeniu. Ogromnym atutem tego modelu jest możliwość śledzenia rozwoju oraz wzrostu dziecka, dzięki czemu nie przegapisz żadnego ważnego momentu.

Sprzęt rejestruje zarówno dźwięk, jak i obraz, który jest wyraźny także w nocy dzięki technologii Night Vision. Poza tym niania elektroniczna pozwala na dwustronną komunikację i mówienie do dziecka. Urządzenie umożliwia również odtworzenie jednej z pięciu kołysanek. Poza tym model został wyposażony w czujnik temperatury, który pomoże ci zapobiec przegrzaniu lub wyziębieniu maleństwa. 

Motorola Ease 35 będzie odpowiednim wyborem, jeśli poszukujesz elektronicznej niani z wieloma funkcjami dodatkowymi od renomowanej firmy. Największym atutem modelu jest możliwość śledzenia rozwoju oraz wzrostu maleństwa, to opcja niezwykle rzadko spotykana wśród urządzeń z tej kategorii.

Motorola Elektroniczna Niania Ease 35
Zalety
 • Wyraźny dźwięk
 • Łatwa obsługa
 • Duży zasięg
 • Nocne światło w monitorze
Wady
 • Niskiej jakości dźwięk
 • Mały zasięg działania

Motorola Elektroniczna Niania Ease 35 to kompaktowe i łatwe w obsłudze urządzenie, które umożliwia monitorowanie dziecka z odległości nawet 300 metrów. Posiada funkcję dwustronnej komunikacji i tryb nocny, który zapewnia wyraźny obraz w niskim oświetleniu.

Switel Bcf930 – elektroniczna niania z zaawansowaną kamerą

Switel Bcf930 to elektroniczna niania wyposażona w jedną z najbardziej zaawansowanych kamer. Sprzęt daje nie tylko możliwość oglądania maleństwa po zmroku dzięki podczerwieni, ale także opcję cyfrowego przybliżenia oraz pochylenia obrazów. W dodatku model został wyposażony ekran o przekątnej aż 7 cali i istnieje opcja jego podzielenia. Sprzęt ma zasięg 250 metrów, a jeśli go przekroczysz urządzenie poinformuje cię o tym.

Elektroniczna niania pozwala na dwukierunkową komunikację, dzięki czemu możesz nie tylko słuchać, ale także mówić do swojego maleństwa. Poza tym urządzenie daje możliwość odtworzenia jednej z trzech wgranych kołysanek. Producent nie zapomniał również o kwestiach bezpieczeństwa i wyposażył urządzenie w czujnik, który wykryje za niską lub za wysoką temperaturę w pomieszczeniu.

Switel Bcf930 będzie odpowiednim wyborem, jeśli szukasz niani elektronicznej z zaawansowaną kamerą z licznymi funkcjami. Poza tym urządzenie ma także inne przydatne opcje.

Switel Elektroniczna Niania Bcf930
Zalety
 • Łatwa obsługa
 • Clear Sound Technology
 • Nocna lampka
 • Długi zasięg działania
Wady
 • Niewielki zasięg
 • Brak kamery

Switel Elektroniczna Niania Bcf930 to praktyczne urządzenie pozwalające na monitorowanie dziecka w czasie rzeczywistym za pomocą kamery i dźwięku. Dzięki niemu można mieć pewność, że maluch jest bezpieczny i monitorowany nawet z drugiego końca domu.

Najpopularniejsze marki elektronicznych niań

Luvion Premium Babyproducts to niderlandzka marka specjalizująca się w produkcji urządzeń klasy premium dla niemowląt oraz rodziców. Jej nianie elektroniczne są wyposażone we wszystkie najważniejsze funkcje. Najnowsze modele mają nawet ratujące życie monitory oddechu, które zostały klinicznie przetestowane oraz otrzymały certyfikat wyrobu medycznego.

Philips to kolejna niderlandzka firma w naszym rankingu, jednak ze znacznie dłuższą historią, ponieważ jej działalność rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku. Nianie elektroniczne tego producenta należą do jednych z najpopularniejszych na rynku. Topowe modele zostały wyposażone w świetne aplikacje mobilne, co jest ich największym atutem.

Neno to jedyna polska firma, która znalazła się w naszym rankingu. Jej nianie elektroniczne charakteryzuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny, ale nie stanowi to ich jedynej zalety. Poza tym urządzenia te zostały wyposażone w liczne dodatkowe funkcje i rzadko ulegają awariom.

Nianie elektroniczne – najczęściej zadawane pytania

Niania elektroniczna to wyjątkowo przydatne urządzenie, jeśli masz pod opieką niemowlę. Jednak, by być w pełni zadowolonym z działania sprzętu, trzeba dobrać go odpowiednio do swoich potrzeb. Co jeszcze warto wiedzieć o elektronicznych nianiach? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Czym się kierować wybierając elektroniczną nianię?

Przed wyborem konkretnego modelu elektronicznej niani powinieneś zwrócić uwagę na jej zasięg. Powinien wynosić nie mniej niż 50 metrów. Poza tym warto wybierać urządzenia z wbudowaną kamerą, które pozwolą ci nie tylko słyszeć, ale także widzieć swoje maleństwo.

Najlepsze modele mają możliwość połączenia z aplikacją mobilną, ale niestety wciąż są one bardzo drogie. W przypadku gdy decydujesz się na standardowy model z dodatkową jednostką zwróć uwagę na maksymalny czas pracy urządzenia po pełnym naładowaniu akumulatora.

Jakie są korzyści z używania niani elektronicznej?

Dzięki niani elektronicznej masz możliwość obserwowania swojego dziecka z większej odległości, co znacznie ułatwia wykonywanie obowiązków domowych. Poza tym najnowsze modele urządzeń z tej kategorii są wyposażone w liczne funkcje, które pomogą ci lepiej zadbać o maleństwo.

Do jakiego wieku można korzystać z elektronicznej niani?

Elektroniczna niania jest ogromnym wsparciem dla opiekunów noworodków oraz niemowląt, ale stanowi także dużą pomoc w przypadku starszych dzieci. Poza tym urządzenia z tej kategorii są coraz częściej kupowane przez opiekunów seniorów, osób z niepełnosprawnościami, a nawet właścicieli zwierzaków domowych.

Jak przymocować kamerę elektronicznej niani do łóżeczka?

Sposób montażu kamery elektronicznej niani może różnić się w zależności od modelu urządzenia, ale w większości przypadków w zestawie znajduje się specjalny klips, który przytwierdza się do łóżeczka maleństwa.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts