Pralka Whirlpool – błąd f08. Na co wskazuje kod? Jak usunąć awarię?

W twojej łazience stoi pralka Whirlpool? Błąd f08 nie pozwala ci wykonać prania? W większości przypadków kod ten oznacza uszkodzenie grzałki lub czujnika temperatury. Sprawdź, jak poradzić sobie w przypadku błędu f08!
Ida Grabska
pralka whirlpool błąd f08

Jesteś w trakcie robienia prania i nagle urządzenie po prostu przestaje działać? Zwróć uwagę, jaki kod pojawił się na wyświetlaczu. To będzie dla ciebie wskazówką, co zrobić i jak naprawić usterkę. Błąd f08 może wskazywać na kłopoty z grzałką. Jeśli chcesz usunąć awarię własnymi rękami, zajrzyj do instrukcji obsługi i sprawdź nasze podpowiedzi. Jeśli nie dasz rady przywrócić urządzenia do działania, zadzwoń po serwis.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

Pralka Whirlpool i błąd f08

Jeśli na wyświetlaczu pralki Whirlpool zauważysz kod f08, najprawdopodobniej oznacza to kłopoty z grzałką, a nawet z modułem sterującym. W bardzo rzadkich przypadkach usterka dotyczy silnika lub okablowania. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, gdy pojawia się błąd f08?

 • uszkodzenie presostatu – jest to urządzenie, które odpowiada za kontrolę ciśnienia wody w pralce;
 • uszkodzenie czujnika temperatury;
 • uszkodzenie elektrozaworu – odpowiada on za pobieranie wody do pralki;
 • uszkodzenie okablowania – dochodzi do upływu prądu do ziemi.

Pralka Whirlpool – błąd f08. Jak postępować w razie usterki?

Co powinieneś zrobić, gdy zobaczysz na wyświetlaczu pralki Whirlpool błąd f08? Na początku warto odłączyć pralkę od zasilania i po kilku minutach ponownie ją włączyć. Możesz również zmienić parametry prania (temperaturę, prędkość wirowania) – być może kod błędu zniknie. Jeśli jednak problem nie zniknie, musisz sprawdzać dalej. Najprawdopodobniej jest to problem z grzałką. Jeśli nie działa normalnie, należy wymienić ją na nową. Jak sprawdzić, czy element się nie zepsuł?

 1. Odłącz zasilanie, węże spustowe i wlotowe, a następnie odkręć śruby przytrzymujące tylną pokrywę pralki.
 2. Grzałka znajduje się w dolnej części urządzenia, pod plastikową obudową. Po zdjęciu ochronnej podkładki będziesz mieć dostęp do styków grzałki.
 3. Aby sprawdzić, czy działa prawidłowo, skorzystaj z multimetru, urządzenia do testowania elementów elektrycznych (jeśli pojawi się cyfra 1, oznacza to uszkodzenie i konieczność wymiany tej części).
 4. W dalszej kolejności powinieneś sprawdzić termistor, czyli czujnik NTC, który znajduje się między stykami grzałki. Czujnik temperatury to mały metalowy cylinder.
 5. Aby sprawdzić, czy działa prawidłowo, ponownie użyj multimetru.
 6. Badanie przeprowadzaj, gdy termistor jest zanurzony w ciepłej wodzie.
 7. Jeśli funkcjonuje prawidłowo, rezystancja zmniejszy się (przy 50 stopniach wyniesie 1350 omów).
 8. Jeżeli jest uszkodzony, musisz go wymienić, ponieważ ten element nie podlega naprawie.

Przyczyną może być również awaria presostatu. W takiej sytuacji dochodzi do niekontrolowanego pobierania i odprowadzania wody przez pralkę, przez co nie może ona ogrzać się do właściwej temperatury. Musisz zatem sprawdzić także przełącznik ciśnienia, który znajduje się w górnej części pralki, bezpośrednio pod pokrywą. Sprawdź element pod kątem uszkodzeń zewnętrznych, a następnie kontynuuj diagnozowanie, używając multimetru.

Najczęstsze kody błędów – pralka Whirlpool

F08 to jeden z błędów pralek Whirlpool, który wskazuje na problemy z temperaturą wody. Możesz samodzielnie naprawić pralkę, jeśli uda ci się zlokalizować przyczynę usterki twojego sprzętu AGD. Czasem problem znika po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu urządzenia. Niekiedy oznacza, iż szwankuje element grzejny lub inne drobne elementy. W takim przypadku konieczna może być ich wymiana. Zabierając się do szukania przyczyny awarii, przygotuj odpowiedni miernik, upewnij się, że pralka jest odłączona od zasilania. 

Jeśli próby zdiagnozowania i naprawy pralki nie poskutkują, koniecznie skontaktuj się z serwisem pralek. Być może problem z pralką Whirlpool (kod F08 go wskazuje) jest poważniejszy i konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalistów.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts