Odkurzacz bezworkowy – ranking 2024

Czym się kierować, kupując odkurzacz bezworkowy? Ranking i poradnik zakupowy ułatwi ci podjęcie decyzji oraz znalezienie modelu idealnie dopasowanego do twoich potrzeb. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na ten temat!
Ida Grabska
odkurzacz bezworkowy ranking

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup odkurzacza bezworkowego. Ranking oraz poradnik zakupowy, który przygotowaliśmy, zawiera wszystkie najważniejsze informacje o urządzeniach tego typu, propozycje 5 najciekawszych modeli dostępnych na polskim rynku oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odkurzaczy bezworkowych. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej o urządzeniach z tej kategorii oraz znaleźć produkt, który ułatwi ci wykonywanie codziennych porządków.

Jak wybieraliśmy?

Wybierając najlepsze odkurzacze bezworkowe do naszego rankingu, kierowaliśmy się kilkoma kryteriami:

 • Jaka jest moc urządzenia?
 • Jakie akcesoria są w zestawie?
 • Jaka jest długość kabla?
 • Jakich rozmiarów jest urządzenie i ile waży?
 • W jakie filtry zostało wyposażone urządzenie?
 • Jaką pojemność ma zbiornik na nieczystości?
 • W jaki sposób opróżnia się zbiornik na zanieczyszczenia?

Wybór redakcji:

PRZYSTĘPNA CENA Berlinger Cyklon 3000
Zobacz szczegóły
Miele Boost CX1 PowerLine Biały
Zobacz szczegóły

Jaką moc powinien mieć dobry odkurzacz bezworkowy?

Podobnie jak w przypadku wielu urządzeń elektronicznych niezwykle istotna jest moc urządzenia. Im większa, tym łatwiej sprzęt usunie zabrudzenia. Biorąc pod uwagę rozwój, jaki nastąpił w tej kategorii, nie warto inwestować w modele z mocą niższą niż 700 W – to minimum, które pozwoli ci komfortowo odkurzyć powierzchnie takie jak panele, deski, parkiety, płytki czy dywany z krótkim włosiem. Jeśli w twoim domu mieszkają zwierzaki gubiące sierść, najlepiej od razu zainwestuj w model z mocą co najmniej 1000 W. 

Akcesoria do odkurzaczy bezworkowych

Akcesoria mogą wydawać się jedynie dodatkami, ale znacznie wpływają na komfort użytkowania odkurzaczy bezworkowych. Zwróć uwagę na końcówki zawarte w zestawie urządzenia. Większość z nich ma klasyczne głowice podłogowo-dywanowe z regulacją oraz szczelinówki umożliwiające dostanie się do trudniej dostępnych zakamarków.

Opiekunowie zwierząt domowych powinni wybierać modele z turboszczotkami, które pozwalają szybko i skutecznie usunąć sierść z dywanów oraz tapicerek. Jeśli chcesz odkurzać także regały oraz znajdujące się na nich przedmioty, wybierz urządzenie z końcówką do czyszczenia delikatnych elementów.

Długość kabla – czynnik znacznie wpływający na komfort korzystania z odkurzacza bezworkowego

Wiele osób wybierających odkurzacz bezworkowy do swojego domu w ogóle nie zwraca uwagi na długość jego kabla. To bardzo istotny parametr, ponieważ konieczność kilkukrotnego przepinania urządzenia do kolejnego gniazdka znacznie utrudnia sprzątanie i negatywnie wpływa na komfort korzystania z urządzenia. Jeśli mieszkasz w dużym domu, koniecznie wybierz model wyposażony w przynajmniej 5-metrowy przewód.

Waga oraz rozmiar odkurzacza bezworkowego

Waga oraz rozmiar odkurzacza bezworkowego powinna być dostosowana do twoich potrzeb. Oczywiście im większa siła urządzenia, tym większe jego wymiary, ale rozwój technologiczny sprawia, że coraz łatwiej znaleźć kompaktowe modele o dużej mocy. W przypadku gdy chcesz odkurzać dywany z długim włosiem, zwłaszcza z sierści zwierząt, zwróć uwagę przede wszystkim na siłę ssania. Jeśli jednak poszukujesz urządzenia do usuwania mniej problematycznych zabrudzeń z paneli, desek, parkietów lub płytek, lepiej wybierz lżejsze urządzenie.

Filtry w odkurzaczach bezworkowych

Rodzaj zastosowanych filtrów to bardzo ważny parametr dla osób zmagających się z astmą lub uczuleniami. Do najpopularniejszych, ale także jednych z najskuteczniejszych filtrów w odkurzaczach należą filtry HEPA, które pozwalają na wychwycenie aż 99% procent wirusów, bakterii, roztoczy oraz innych zanieczyszczeń o silnym potencjale alergizujących. Wyróżnia się 4 stopnie filtracji, najniższy oznaczany jest liczbą 10, natomiast najwyższy liczbą 14.

W najbardziej zaawansowanych technologicznie modelach stosuje się filtry cyklonowe wychwytujące z powietrza nawet najmniejsze cząstki pyłu. Ich ogromną zaletą jest brak konieczności wymiany czy czyszczenia.

Osoby zmagające się z silnymi alergiami powinny rozważyć zakup urządzenia, które zostało wyposażone w przynajmniej dwa różne rodzaje filtrów. Podwójna filtracja sprawia, że ilość zanieczyszczeń w powietrzu, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest całkowicie zminimalizowane.

Jaka pojemność zbiornika na zanieczyszczenia będzie optymalna?

Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia znacznie wpływa na komfort korzystania z urządzenia. Im pojemniejszy, tym rzadziej musisz przerywać sprzątanie, by go opróżnić. Warto wiedzieć, że większa pojemność zbiornika nie zawsze musi wiązać się z większymi wymiarami całego urządzenia, a na rynku pojawia się coraz więcej kompaktowych odkurzaczy bezworkowych ze zbiornikami o dużej pojemności. 

Sposób opróżniania zbiornika na zanieczyszczenia

Większość osób zupełnie nie zwraca uwagi na sposób opróżniania zbiornika na zanieczyszczenia przed zakupem odkurzacza, co jest ogromnym błędem. Najlepiej wybierać modele z przyciskami zwalniającymi pokrywy pojemników. Takie rozwiązanie pozwala szybko opróżnić zbiornik bez ryzyka rozsypania zanieczyszczeń na świeżo odkurzoną podłogę.

MPM MOD-30 – wybór redakcji

MPM MOD-30 ma moc aż 2400 W, co sprawia, że bardzo dobrze sobie radzi z czyszczeniem nie tylko paneli, desek, parkietów czy płytek, ale także z usuwaniem sierści zwierząt z dywanów o długim włosiu.

W zestawie znajdziesz aż 4 różne końcówki – jedną uniwersalną do odkurzania zarówno podłóg, jak i dywanów; dwie szczotki do czyszczenia żaluzji lub delikatnych przedmiotów oraz szczelinówkę, przy pomocy której wysprzątasz najtrudniej dostępne zakamarki w domu.

Urządzenie zostało wyposażone w zbiornik na nieczystości o pojemności aż 2 litrów oraz kabel o długości 8 metrów, co pozwala na długi czas sprzątania bez konieczności przepinania odkurzacza do kolejnego gniazdka czy opróżniania pojemnika. 

Poza tym sprzęt ma dwa filtry – wodny (uznawany za jeden z najskuteczniejszych) oraz zaawansowany filtr HEPA 13. Podwójna filtracja pozwala usunąć z powietrza aż 99,98% zanieczyszczeń, co stanowi imponujący wynik. W dodatku producent dodał do zestawu olejek zapachowy, który wystarczy nanieść na filtr, by cieszyć się pięknym zapachem w całym domu. 

MPM MOD-30 będzie odpowiednim wyborem dla osób szukających mocnego odkurzacza bezworkowego, który nie tylko usunie zanieczyszczenia z powierzchni, ale zadba także o czystość powietrza.

Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2 – gdy cena nie gra roli

Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2 to odkurzacz pionowy z innowacyjną technologią Dyson Cinetic, dzięki której siła urządzenia pozostaje wysoka przez cały czas jego eksploatacji. Projektując ten model, producent postawił przede wszystkim na komfort użytkowania.

Sprzęt nie wymaga wymiany worków ani filtrów, a w dodatku został wyposażony w przegubową rączkę, która ułatwia odkurzanie mebli oraz sufitów. Zbiornik na nieczystości o pojemności 0,8 litra z łatwością opróżnisz naciskając przycisk. Co ciekawe, urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by po przewróceniu się samo wróciło do swojej pozycji. Filtr cykloniczny, w który został wyposażony sprzęt skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powietrza i jednocześnie nie wymaga regularnej wymiany.

Oczywiście producent nie zapomniał o dodaniu do zestawu dodatkowych akcesoriów. Znajdziesz w nim obrotową szczotkę do podłóg twardych, szczotkę do sprzątania schodów, pneumatyczną głowicę czyszczącą, mini elektroszczotkę zapobiegającą plątaniu, turboszczotkę oraz końcówkę kombi. 

Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2 to odpowiedni wybór dla osób szukających odkurzacza, który upora się z różnymi rodzajami zanieczyszczeń oraz będzie komfortowy w użytkowaniu bez względu na jego cenę.

Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2
Zalety
 • Doskonałe zbieranie kurzu i sierści zwierząt
 • Bezobsługowy system filtrów Dyson Cinetic™
 • Bardzo duża pojemność worka na kurz
 • Wysoka jakość wykonania i trwałość
Wady
 • Znaczna cena produktu
 • Dość ciężki i trudny do przechowywania

Dyson Cinetic Big Ball Animal Pro 2 to odkurzacz bezworkowy z technologią Cinetic, która zapobiega zapychaniu się filtra. Odkurzacz ten został zaprojektowany z myślą o właścicielach zwierząt, dzięki czemu skutecznie usuwa sierść i alergeny.

Berlinger Cyklon 3000 – dobry odkurzacz bezworkowy w przystępnej cenie

Berlinger Cyklon 3000 o mocy 899 W bez trudu radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z różnego rodzaju powierzchni. Mimo atrakcyjnej ceny urządzenie również posiada technologię cyklonową zapobiegającą utracie siły ssania odkurzacza wraz z czasem jego eksploatacji.

Zbiornik na zanieczyszczenia ma pojemność aż 2 litrów a automatycznie zwijany kabel długość 5 metrów, co znacznie usprawnia proces sprzątania. Niestety opróżnianie pojemnika jest nieco bardziej problematyczne niż ma to miejsce w przypadku wcześniej wspomnianego Dysona, ale tak znaczna różnica w cenie jest w stanie to zrekompensować. Co ciekawe, odkurzacz został wyposażony w aż dwa filtry HEPA 13, dzięki czemu skutecznie usuwa wirusy, roztocza, bakterie oraz kurz.

W zestawie znajdziesz aż 5 różne końcówek, w tym szczotkę do parkietu, kamienia oraz marmuru; dyszę do podłóg, dywanów i innych gładkich powierzchni; wąską dyszę do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków; dyszę ze szczotką do odkurzania nierównych powierzchni, a także turboszczotkę.

Berlinger Cyklon 3000 to odpowiedzi wybór dla osób, które szukają odkurzacza bezworkowego do czyszczenia różnych powierzchni w przystępnej cenie.

Thomas Cycloon Hybrid Pet & Friends – odkurzacz bezworkowy dla opiekunów zwierzaków

Thomas Cycloon Hybrid Pet & Friends o mocy 1400 W bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Urządzenie ma zbiornik na zanieczyszczenia o pojemności aż 2,6 litra oraz kabel o długości 8 metrów, dzięki czemu nie musisz często go opróżniać czy przepinać odkurzacza do kolejnego gniazdka, co sprawia, że sprzątanie jest jeszcze szybsze.

Sprzęt został wyposażony w aż dwa filtry. Cyklonowy separujący zanieczyszczenia oraz wodny, który nie tylko usuwa roztocza, kurz, wirusy i bakterie z powietrza, ale także dodatkowo je nawilża.

Na szczególną uwagę zasługuje ilość akcesoriów znajdujących się w zestawie z odkurzaczem. Znajdziesz w nim między innymi turboszczotkę umożliwiającą usuwanie sierści zwierząt z dywanów i wykładzin; specjalną szczotkę do parkietów, przy pomocy której zbierzesz wodę znajdującą się przy miskach twoich pupili; szczotkę do usuwania sierści z tapicerki doskonale sprawdzającą się przy sprzątaniu auta; a także ssawkę szczelinową z nakładką do odkurzania trudno dostępnych zakamarków oraz obiektów o nierównej powierzchni.

Thomas Cycloon Hybrid Pet & Friends to odpowiedni odkurzacz bezworkowy dla opiekunów zwierząt domowych, którym zależy przede wszystkim na skutecznym usuwaniu sierści z różnych powierzchni.

THOMAS Cycloon Hybrid Pet & Friends
Zalety
 • Skutecznie usuwa sierść i kurz z dywanów i tapicerki
 • Posiada duży pojemnik na kurz, łatwy do opróżnienia
 • Możliwość pracy na baterię lub zasilaczu sieciowym
 • Wyposażony w wiele akcesoriów ułatwiających czyszczenie
Wady
 • Jest dość głośny podczas użytkowania (powyżej 80 dB)
 • Dość ciężki i mało poręczny w porównaniu z innymi odkurzaczami ręcznymi

THOMAS Cycloon Hybrid Pet & Friends to odkurzacz z technologią Cyclone i filtrem wodnym, idealny dla właścicieli zwierząt. Zbiera sierść, pył i kurz z każdej powierzchni, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy dzięki specjalnemu wkładowi zapachowemu.

Miele Boost CX1 PowerLine – odkurzacz bezworkowy do małych mieszkań

Miele Boost CX1 PowerLine o mocy 890 W bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem różnych zanieczyszczeń nie tylko z paneli, desek, parkietów czy płytek, ale także dywanów. Zbiornik na zanieczyszczenia o pojemności 1 litra oraz kabel o długości aż 10 metrów sprawiają, że z łatwością posprzątasz niewielkie mieszkanie bez konieczności opróżniania pojemnika czy przepinania urządzenia do innego gniazdka.

Jednym z najważniejszych atutów tego odkurzacza jest jego kompaktowość. Wymiary 40x40x28 centymetrów oraz waga 7,8 kilograma sprawiają, że bez trudu znajdziesz miejsce do jego przechowywania nawet w mieszkaniu o niewielkim metrażu. Urządzenie zostało wyposażone w filtr Hygiene AirClean, który skutecznie wychwytuje zanieczyszczenia z powietrza i jest całkowicie bezobsługowy. Na szczególną uwagę zasługuje system opróżniania pojemnika, dzięki któremu wygodnie pozbędziesz się zanieczyszczeń jednym przyciskiem.

W zestawie akcesoriów urządzenia poza klasyczną głowicą do płaskich powierzchni i dywanów znajdziesz trzy dodatkowe końcówki – dyszę do tapicerki, która ułatwi usuwanie sierści i włosów z kanap; dyszę szczelinową pozwalającą odkurzyć trudno dostępne zakamarki, a także szczotkę do kurzu dedykowaną do czyszczenia obiektów o nierównym kształcie.

Miele Boost CX1 PowerLine to odpowiedni odkurzacz bezworkowy dla osób szukających sprzętu do kompleksowego czyszczenia niewielkich mieszkań.

Miele Boost CX1 PowerLine Biały
Zalety
 • Znakomita siła ssania – skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia
 • Wygodny w użyciu – łatwy w manewrowaniu dzięki systemowi kółek DynamicDrive
 • Wysoka jakość wykonania – solidna konstrukcja i trwałe materiały
 • Bezpieczny dla alergików – filtr HEPA zatrzymujący pyłki i alergeny
Wady
 • Znaczna cena produktu.
 • Wysoka waga odkurzacza.

Miele Boost CX1 PowerLine Biały to odkurzacz pionowy z silnikiem Vortex i mocą 1200W. Posiada specjalną dyszę PowerBrush, która doskonale zbiera sierść i włosy z dywanów i tapicerek.

Najpopularniejsze marki odkurzaczy bezworkowych

MPM to polska firma, która od ponad 30 lat tworzy urządzenia dużego i małego AGD. Jej odkurzacze bezworkowe bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z różnych powierzchni i są wyposażone w niezwykle skuteczne filtry, co znacznie wpływa na komfort życia osób zmagających się z astmą czy alergiami. Wszystkie modele tej marki charakteryzuje świetny stosunek ceny do jakości produktu.

Dyson to brytyjska firma będąca liderem na europejskim rynku odkurzaczy. Każdy element produkowanych przez nią urządzeń jest dokładnie przemyślany, a wszystkie komponenty wykonuje się z materiałów najwyższej jakości. Marka tworząc swoje produkty stawia przede wszystkim na komfort ich użytkowania, a ich ogromna popularność udowadnia, że robi to skutecznie. Chociaż odkurzacze Dyson są stosunkowo drogie, to warte swojej ceny.

Odkurzacze bezworkowe – najczęściej zadawane pytania

Odkurzacze bezworkowe nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Ich użytkowanie jest wygodne i pozwala szybko usunąć zanieczyszczenia z różnych powierzchni. Jednak by cieszyć się z możliwości, jakie daje tego typu sprzęt, trzeba odpowiednio go wybrać, co wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. W dalszej części tekstu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odkurzaczy bezworkowych, które pomogą ci podjąć najlepszą decyzję.

Czy odkurzacz bezworkowy jest lepszy od klasycznego urządzenia?

Odkurzacze bezworkowe nie bez powodu pozwoli wypierają z rynku swoje starsze odpowiedniki. Największym atutem jest brak konieczności wymiany worków, dzięki czemu komfort korzystania z urządzenia jest wyższy, a koszty jego eksploatacji niższe. Poza tym urządzenia tego typu nie rozprzestrzeniają w domach nieprzyjemnego zapachu, co jest częstym problemem w przypadku tradycyjnych modeli. Tańsze odkurzacze bezworkowe mogą mieć niższą siłę ssącą od klasycznych sprzętów, ale najnowsze produkty w niczym nie ustępują modelom poprzedniej generacji.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz bezworkowy?

Oczywiście najważniejszy parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest moc odkurzacza, ponieważ to właśnie od niej zależy to, w jaki stopniu sprzęt poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Poza tym istotne są także akcesoria – odpowiedni dobór końcówek pozwoli ci skuteczniej i szybciej wysprzątać różne powierzchnie.

Na komfort użytkowania wpływa także pojemność zbiornika na zanieczyszczenia oraz sposób jego opróżniania. Najlepiej wybierać modele z większymi zbiornikami, których pokrywę można otworzyć przy pomocy jednego przycisku.

Jak często powinno się zmieniać filtr w odkurzaczu bezworkowym?

Odkurzacze bezworkowe dostępne na rynku są wyposażone w różnego rodzaju filtry. Część z nich jest wielorazowego użytku i wystarczy jedynie czyścić je co jakiś czas. Jeśli w twoim domu mieszkają osoby zmagające się z astmą lub alergią, najlepiej robić to przynajmniej raz w miesiącu.

Co w przypadku gdy urządzenie zostało wyposażone w wymienny filtr HEPA? Niestety wówczas niezbędne jest jego regularne wymienianie. Rób to co najmniej dwa razy w roku i pamiętaj, by przed zakupem sprawdzić, czy dany model pasuje do twojego odkurzacza.

Czy można odkurzać bez filtra HEPA?

Głównym zadaniem filtrów HEPA jest oczyszczanie powietrza z kurzu, roztoczy, wirusów oraz bakterii, w związku z czym część osób zastanawia się, czy na pewno musi inwestować w filtr skoro nie zmagają się z alergiami i aż tak nie zależy im na dokładnym usunięciu niewidocznych dla oka cząsteczek.

Warto jednak pamiętać, że brak filtra HEPA prowadzi do dostania się tych zanieczyszczeń do głównego filtra, a w efekcie do silnika oraz innych podzespołów urządzenia, co może prowadzić do uszkodzenia lub trwałego zniszczenia odkurzacza. Jeśli chcesz by sprzęt długo ci służył, nie korzystaj z niego bez użycia filtra HEPA.

Czym jest odkurzanie na mokro?

Część odkurzaczy bezworkowych ma możliwość odkurzania na mokro. Wówczas zanieczyszczenia wraz z płynami trafiają do zbiornika z wodą, co znacznie ułatwia proces sprzątania. Pamiętaj jednak, by po jego zakończeniu zawsze opróżniać pojemnik, ponieważ mogą się z niego wydobywać nieprzyjemne zapachy.

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts