Płyta gazowa czy indukcyjna? Co będzie lepszym wyborem?

Płyta gazowa czy indukcyjna? To pytanie zadaje sobie większość osób, poszukujących idealnej płyty grzewczej do swojej kuchni. Aby podjąć decyzję, warto znać wady i zalety obu tych urządzeń.
Alicja Kisiak
człowiek uruchamia płytę gazową

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z niezawodne-ekspresy.pl

Bez pewnych sprzętów możemy się obejść, inne są koniecznością. Do tych drugich należy oczywiście kuchenka. W końcu bez niej gotowanie byłoby niemożliwe. Każdy, kto urządza swoją kuchnię, zadaje sobie bardzo ważne pytanie: Jaka płyta grzewcza sprawdzi się lepiej? Płyta gazowa czy indukcyjna? Jeżeli stoisz przed takim wyborem, to nasz poradnik z pewnością ułatwi ci decyzję!

Płyta gazowa czy indukcyjna?

Najlepszym sposobem na to, aby dokonać wyboru pomiędzy dwoma rodzajami urządzeń, jest porównanie ich konkretnych parametrów. Tak też uczynimy w przypadku płyty gazowej i indukcyjnej, dlatego koniecznie przeczytaj cały artykuł.

Bezpieczeństwo

W kwestii bezpieczeństwa naszym faworytem jest oczywiście indukcja, ponieważ celem jest tutaj nagrzewanie samych garnków. Oznacza to, że w przypadku płyty indukcyjnej zmniejsza się ryzyko poparzenia.

Szybkość nagrzewania 

W tej kwestii również korzystniej wypada płyta indukcyjna. Na płycie gazowej gotuje się z reguły najwolniej, w porównaniu do alternatywnych urządzeń.

Cena urządzenia

Oto porównanie płyt grzewczych od najtańszej:

  • tradycyjna płyta gazowa z palnikami;
  • płyta ceramiczna;
  • płyta indukcyjna;
  • płyta gazowa bezpłomieniowa. 

Zużycie energii

Aby porównać, które urządzenie pozwala na większe oszczędności podczas gotowania, trzeba wziąć pod uwagę konkretne modele i różnice w cenach gazu i prądu. Zazwyczaj jednak, gotowanie na indukcji wypada odrobinę taniej. 

Smak potraw

Powszechną opinią jest, że potrawy gotowane na płycie gazowej są o wiele smaczniejsze od tych, przygotowywanych na płycie indukcyjnej. Trudno jednak stwierdzić, czy jest to prawdą, ponieważ odczuwanie smaku to kwestia subiektywna.

Dodatkowe akcesoria

Płyta gazowa nie wymaga od nas zakupu dodatkowych akcesoriów. Można na niej gotować, używając zwykłych garnków, które często każdy już w domu posiada. Zakup płyty indukcyjnej wiąże się z dodatkową inwestycją w ferromagnetyczne garnki. 

Płyta gazowa czy indukcyjna? Zanim wybierzesz, weź pod uwagę nasze porównanie urządzeń. Pamiętaj, że nie musisz rezygnować z estetyki, decydując się na płytę gazową. Wystarczy, że wybierzesz wariant bezpłomieniowy, jednak jest to dość kosztowna opcja. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts