Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Wady i zalety obu urządzeń

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Jeśli się nad tym zastanawiasz, to powinieneś poznać wady i zalety urządzeń. Przeczytaj nasz poradnik i wybierz najlepszą frytkownicę dla siebie!
Ida Grabska
frytki we frytownicy beztłuszczowej lub zwykłej

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z agd-dlaciebie.pl

Frytkownica to urządzenie, w którym wbrew pozorom możemy przygotować nie tylko frytki. Przyda się również w celu usmażenia ziemniaczków, nuggetsów, dufinek, ryb i wielu innych potraw. Efekt jest nieco inny niż w przypadku pieczenia w piekarniku, co sprawia, że warto mieć takie urządzenie w swojej kuchni. Pojawia się jednak pytanie: frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Jeśli stoisz przed wyborem, to już za chwilę pomożemy ci podjąć decyzję!

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła?

Zasada działania frytkownicy zwykłej jest prosta. Wystarczy wlać do niej odpowiednią ilość oleju, a gdy urządzenie go podgrzeje, można już zanurzyć w nim koszyk z frytkami czy inną potrawą. Jest jednak pewien problem: dania smażone na głębokim tłuszczu nie należą do najzdrowszych. Co więcej, gorący olej bywa bardzo niebezpieczny, w związku z czym wiele osób obawia się korzystać ze zwykłej frytkownicy. Wówczas warto rozważyć alternatywę, czyli urządzenie, które nie wymaga oleju lub potrzebuje go bardzo niewiele. 

Frytkownica beztłuszczowa – jak działa?

W przypadku frytkownicy beztłuszczowej, frytki i inne potrawy smażone są za pomocą gorącego powietrza. To sprawia, że dania są o wiele mniej kaloryczne niż te smażone na głębokim oleju. Nie dziwi więc fakt, że smakują one nieco inaczej niż potrawy przygotowane w klasycznej frytkownicy. Można powiedzieć, że frytki z frytkownicy beztłuszczowej przypominają te z piekarnika, jednak są o wiele smaczniejsze. Urządzenie Air Fryer nie wysusza potraw tak bardzo, jak zwykle czyni to piekarnik.

Frytkownica beztłuszczowa – jak zrobić frytki?

Zanim rozpoczniesz korzystanie z frytkownicy beztłuszczowej, koniecznie zapoznaj się z instrukcją urządzenia. Znajdziesz tam informacje, jaką temperaturę ustawić i jak długo nagrzewać frytkownicę. Pokrojone ziemniaki możesz spryskać odrobiną oleju, ale nie jest to konieczne. Następnie umieść je w koszu, a kosz zamontuj w urządzeniu i pozwól działać gorącemu powietrzu.

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Jeżeli liczysz kalorie i zależy ci, aby twoje posiłki były zdrowe, polecamy frytkownicę beztłuszczową. Jeśli kochasz potrawy smażone na głębokim oleju, lepiej sprawdzi się frytkownica zwykła. Pamiętaj, że urządzenie, które wykorzystuje do smażenia gorące powietrze, wymaga nieco więcej czasu – około 20-30 minut. Frytkownica zwykła przygotuje potrawy już w kilka minut.

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts