Zmywarka Bosch błąd E09 – jak pozbyć się usterki grzałki w zmywarce marki Bosch Siemens?

W twojej kuchni znajduje się zmywarka Bosch? Błąd 09 oznacza usterkę, która uprzykrza życie każdemu użytkownikowi sprzętu AGD. Sprawdź, czy kod 09 oznacza konieczność wyzwania fachowca, czy jednak istnieją inne sposoby zaradzenia temu problemowi?
Alicja Kisiak
zmywarka bosch błąd e09

Coś niepokojącego dzieje się ze zmywarką Bosch? Błąd 09 informuje o awarii elementu grzejnego, który się przepalił. W zmywarkach do naczyń tej firmy grzałka została wbudowana w pompę obiegową, przez co nie można jej wymienić osobno. Aby naprawić błąd E09, najlepiej skontaktować się z serwisem technicznym Bosch. Nie myl go jednak z innymi kodami błędów, takimi jak E17, E18 czy E19. Zwykle wynikają one z problemów z przepływem wody lub uszkodzenia zaworu wodnego.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy zmywarek w Twojej okolicy

Zmywarka Bosch błąd E09 – co oznacza kod błędu?

Zepsuła ci się zmywarka Bosch? Błąd 09 jeszcze nie oznacza konieczności zakupu nowego sprzętu! Kod E09 symbolizuje usterkę związaną z grzaniem wody w zmywarce. Przyczyną są elementy, które muszą działać prawidłowo, aby rozpoczął się proces grzania. Moduł sterujący wysyła sygnał do grzałki, a czujnik temperatury kontroluje ciepłotę wody. W zmywarkach Bosch i Siemens niektóre modele wyposażone są w pompę myjącą zintegrowaną z grzałką, więc zastąpienie spalonego elementu wiąże się z wymianą pompy. Innym rozwiązaniem jest grzałka przepływowa, która występuje wraz z rozdzielaczem strumienia wody.

Przepalona grzałka w zmywarce – przyczyny

Masz zmywarkę Bosch, błąd E09 sprawia jednak, że sprzęt nie działa? Przyczyną mogą być:

  • zużycie grzałki spowodowane jej starzeniem się, nieodpowiednią eksploatacją lub błędnymi ustawieniami;
  • osady i zanieczyszczenia, które mogą tworzyć się w zmywarce, prowadząc do zatkania kanału grzałki i przegrzania;
  • uszkodzenie czujnika temperatury;
  • uszkodzenie silnika lub panelu sterującego;
  • zużycie zaworu zwrotnego, regulującego poziom wody.

Zmywarka Bosch błąd E09. Samodzielna naprawa czy wizyta serwisanta?

W zmywarce Bosch błąd E09 można próbować naprawić, zaczynając od resetowania sprzętu. Jeśli jednak mimo resetu zmywarki Bosch nadal jest problem z podgrzewaniem wody, warto zdecydować się na pomoc specjalisty. Wyłącz sprzęt, zakręć zawór wody i umów wizytę serwisanta. Ekspert znajdzie przyczynę usterki i w razie potrzeby wymieni spaloną grzałkę.

Aby wyeliminować błąd E09 w zmywarce Bosch, lepiej powierzyć to zadanie sprawdzonemu serwisowi. Podejmowanie się naprawy przez laika może skutkować całkowitym uszkodzeniem sprzętu, nie mówiąc już o ryzyku dla niedoświadczonego majsterkowicza.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts