Jak zaplanować wiosenne porządki – od czego zacząć sprzątanie domu i ogrodu?

Przed tobą wiosenne porządki? Zastanawiasz się, jak je zaplanować, aby sprawnie się z nimi uporać? Zapoznaj się z naszym artykułem, dzięki któremu polubisz sezonowe porządkowanie swojego domu i ogrodu!
Alicja Kisiak
wiosenne porządki

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Wiosenne promienie słońca sprawiają, że kurz jest bardziej widoczny.
  • Warto stworzyć listę prac, dzięki której sprzątanie przebiegnie sprawniej.
  • Sprzątanie pomieszczeń zawsze trzeba zaczynać od górnych partii i od okien.
  • Wiosna to dobry czas na porządki w ogrodzie.

Dlaczego warto robić porządki wiosenne?

Nadchodząca wiosna sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań, takich jak regularne treningi, zdrowe odżywianie, czy też robienie porządku w swojej codziennej przestrzeni. Budząca się do życia przyroda sprawia, że rośnie motywacja do zadań. Dlatego jest to idealny czas na wiosenne porządki w domu i w ogrodzie. Zwłaszcza że wpadające do pomieszczeń promienie słoneczne uwidaczniają kurz na meblach, jak i brud na oknach, który zbierał się przez zimę. Zaś w szafach panuje nadmiar różnych rzeczy, które były gromadzone przez dni, w które siedziało się w domu, chroniąc się przed mrozem panującym na zewnątrz.

Lista zadań, czyli jak zaplanować wiosenne porządki

Od czego zacząć wiosenne porządki? Przede wszystkim od stworzenia listy zadań! Tylko w ten sposób można uniknąć zamieszania czy zrobienia jeszcze większego bałaganu. Najlepszym rozwiązaniem jest wypisanie pomieszczeń, w których chcesz zrobić porządek z wyszczególnieniem konkretnych działań, jakie chcesz w nich przeprowadzić. Wykonując prace po kolei z listy, nie tylko będziesz mieć wszystko pod kontrolą, ale i zaoszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów. Warto też przygotować spis niezbędnych akcesoriów do sprzątania, jak np.: detergenty, ocet, soda oczyszczona, szczotki i worki na śmieci.

Jakich błędów unikać podczas porządków wiosennych?

Wiele osób zastanawia się, jak szybko posprzątać pokój, dom czy ogród. Jednak trzeba tu zaznaczyć, że pośpiech często bywa zgubny i prowadzi do popełniania wielu błędów. Należą do nich między innymi niedokładność, pomijanie różnych części (pomieszczeń, szafek, półek, zakamarków, szuflad), sentyment do niepotrzebnych rzeczy. Są to kwestie, które utrudniają przeprowadzenie skutecznego wiosennego sprzątania.

Jak zrobić wiosenne sprzątanie domu? Plan działania

Podstawową zasadą sprzątania domu jest to, żeby wszelkie prace wykonywać od góry. Oznacza to, że najpierw należy ściągnąć i wyprać firanki, umyć okna, powycierać kurz z górnych półek i z parapetów, a dopiero potem czyścić wszystkie niższe partie. W ten sposób cały brud i kurz będzie osiadał na podłodze, której odkurzanie i mycie jest ostatnim etapem porządkowania każdego pomieszczenia. Dopiero po wykonaniu sprzątania w takiej kolejności można przystąpić do kolejnych prac, takich jak zmiana aranżacji wnętrza, zamieszczając na przykład dekoracje wiosenne na okno.

Wiosna w ogrodzie. Jak uporządkować ogród? 

Wiosenne porządki dotyczą również ogrodu. Warto zadbać o trawnik, drzewa, krzewy i kwiaty. Jest to dobry czas na posadzenie lub przesadzenie niektórych roślin. Nie można też zapominać o wyczyszczeniu lub odświeżeniu mebli ogrodowych (leżaków, krzeseł, stoliku, ławek), jak i placu zabaw dla dzieci. Sprawdzić należy też stan ogrodzenia, ponieważ mógł ulec zniszczeniu zimą.

Wiosenne porządki pomagają przygotować swoje najbliższe otoczenie i samopoczucie na nadchodzące lato. Warto odpowiednio zaplanować sprzątanie, aby skutecznie się z nim uporać.

Archiwum: marzec 2023
1 comment
  1. Wiosenne porządki zaczynam od przeglądu garderoby. Wynoszę zimowe rzeczy na strych a przynoszę letnie. Roomba mnie wyręcza w odkurzaniu, mąż ogarnia ogród, a okna myjemy wspólnie dzieląc się piętrami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts